Vsaj 80 se jih bo zdravilo “doma”

Te dni so na okulističnem oddelku izolske bolnišnice (SBI) začeli zdraviti bolnike s težavami zaradi pojava rumene pege na očesu. Bolezen je resna, če je ne zdravijo, bolnik oslepi. Storitev po novem priznava in plačuje zdravstvena zavarovalnica - a le zdravljenje z zdravili, ne pa tudi delo oftalmologa in strokovnega tima. “Pa vendar smo se za to dejavnost odločili, saj imamo znanje in opremo, predvsem pa, da večini naših bolnikov ne bo več treba v Šempeter, Ljubljano, Novo mesto,” pravi predstojnica okulistike Stanka Godina Kariž.

Stanka Godina Kariž: ”Okvara rumene pege sprva 
ne povzroča težav, nato bolnik ne more več brati, 
vid je vse bolj otežen in usiha,  nujno je čim 
prejšnje zdravljenje. Tega poslej v veliki meri  
izvajamo tudi v naši bolnišnici. Zanj smo se 
dodatno usposabljali.”  Foto: Tomaž Primožic/Fpa
Stanka Godina Kariž: ”Okvara rumene pege sprva ne povzroča težav, nato bolnik ne more več brati, vid je vse bolj otežen in usiha, nujno je čim prejšnje zdravljenje. Tega poslej v veliki meri izvajamo tudi v naši bolnišnici. Zanj smo se dodatno usposabljali.”  Foto: Tomaž Primožic/Fpa

Takšnih bolnikov je vse več, zato se je na pobudo strokovnega kolegija za oftalmologijo direkcija Zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS )odločila, da od 1. januarja letos dalje plača vse aplikacije za zdravljenje degeneracije rumene pege in diabetičnega makularnega edema. Gre za nedavno odločitev, ki velja za nazaj, od začetka letošnjega leta.

Le delno poplačilo stroškov

Novost je dobrodošla za bolnike s takšnimi okvarami, saj je doslej ZZZS te storitve omejeval le na pogodbeno dogovorjeni obseg, opravljale so jih le posamezne bolnišnice, med njimi šempetrska, ne pa izolska. V SBI bdijo nad približno 40 takšnimi bolniki, ki so doslej morali hoditi v Šempeter, in še nad vsaj toliko tistimi, ki so morali doslej odhajati ali v Ljubljano ali v Novo mesto. Poslej bodo večino (za tako imenovano mokro obliko) lahko zdravili sami.

“Pri tej dejavnosti gre za dve ločeni storitvi - prva je diagnostična obravnava in nadaljnje spremljanje bolnika, vendar pa brez aplikacije zdravila. Druga vrsta storitve pa zajema pregled in slikovno diagnostiko z aplikacijo zdravila,” pojasnjuje predstojnica izolskega okulističnega oddelka Stanka Godina Kariž, specialistka oftalmologinja.

Čeprav jim ZZZS tudi poslej ne bo v celoti plačevala vsega opravljenega dela, se je tudi vodstvo SBI odločilo za vpeljavo teh storitev, saj vedo, da je pot drugam naporna, še zlasti, ker gre za večinoma starejše bolnike. Del storitve, ki je ZZZS (še) ne bo plačevala, je delo zdravnika oftalmologa, diplomirane medicinske sestre, dveh medicinskih tehnikov in 0,7 administratorja.

Za zdravljenje bolezni rumene pege so se v SBI strokovno usposabljali poldrugo leto, ko je bilo zaznati, da bo ZZZS vsaj aplikacijo zdravila le začela plačevati. Lanskega novembra pa so dobili dovoljenje razširjenega strokovnega kolegija za oftalmologijo za izpolnjevanje pogojev za izvajanje zdravljenja. Februarja letos je ZZZS tudi uradno uvrstil izolsko bolnišnico med tiste očesne oddelke, ki lahko bolnikom aplicirajo tudi zdravilo.

O rumeni pegi

Kakšna je vloga rumene pege in kakšne so posledice obolenj na njej? Stanka Godina Kariž pojasnjuje: “Rumena pega (makula) je osrednji predel mrežnice, kjer je največja gostota fotoreceptorjev, čutnic, ki zaznavajo svetlobo.Ta del mrežnice ustvarja centralni del slike z najboljšo ločljivostjo.”

Starostna okvara (degeneracija) rumene pege je v svetu po 50. letu starosti najpomembnejši vzrok za izgubo vida. S staranjem se verjetnost za to obolenja le še povečuje. “Bolezen sprva ne povzroča težav, nato pa je postopoma oteženo branje brez dodatne osvetlitve, podrobnosti postanejo slabše vidne, predmete vidijo v nepravilnih oblikah, barvah, velikostih, obrazi niso več prepoznavni, otežena je tudi vožnja avtomobila ...,” našteva oftalmologinja in omenja, da običajno bolezen poteka na obeh očeh, vendar ne nujno sočasno. “Pogosto bolezen zaznamo šele, ko se vid krepko poslabša na obeh očeh.”

Dve obliki obolenja

Zdravnica omenja dve obliki obolenja: “Suha ali atrofična oblika je pogostejša. Pri tej obliki v makuli propadajo čutnice za svetlobo, mrežnica se stanjša, odmira. Bolezen poteka počasi, centralni vid postopoma usiha. Doslej še ni učinkovitega zdravljenja. V 3. fazi raziskovanja je najbolj obetavno zdravilo lampalizumab, ki naj bi za 20 odstotkov zmanjšal stanjšano območje ... Vlažna oblika degeneracije je manj pogosta, potek je hitrejši in vodi v hujšo izgubo vida kot pri suhi obliki. V centralnem delu mrežnice iz žilnice izraščajo nove, nenormalne žilice, ki puščajo tekočino, pokajo in krvavijo. V nekaj tednih ali mesecih se razvijejo hude okvare fotoreceptorjev, kar močno poslabša centralni vid. Vzroki za bolezen so nejasni, so pa nedvomno posledica staranja, genetskih dejavnikov in vplivov iz okolja,” pojasnjuje zdravnica.

Omenja, da pogosteje oboleva bela rasa, ljudje, ki so prekomerno prehranjeni, pa tudi presuhi in kadilci. Nekaj študij navaja ugotovljen varovalni učinek prehrane z nenasičenimi maščobnimi kislinami, antioksidanti ter omega 3 maščobami.

Učinkovita biološka zdravila

Že od leta 2005 v svetu starostno degeneracijo rumene pege uspešno zdravijo z biološkimi zdravili.

Zdravnica pravi: “Anti VEGF ali zaviralec rastnega faktorja za endotelij žil je biološko zdravilo, katerega učinkovitost za vlažno obliko degeneracije se je povsem po naključju pokazala pri zdravljenju onkološke bolezni. Anti Vegf zavirajo rast novih žilic, zmanjšujejo njihovo prepuščanje, imajo tudi protivnetni učinek. Na ta način upočasnijo ali celo povsem ustavijo vlažno obliko degeneracije makule. Usihanje vida se ustavi, včasih se vid tudi izboljša. Kmalu se je izkazalo, da anti Vegf zdravi tudi otekline makule, ki nastanejo zaradi sladkorne bolezni in zapore vene v očesu, učinkovito pa je tudi pri neovaskularnem glavkomu, pri neovaskularni degeneraciji pri visoki kratkovidnosti, pa pri retinopatiji novorojenčkov. Tako kot v drugih državah uporabljamo v Sloveniji tri vrste anti Vegf zdravil, od teh dve registrirani (ranibizumab in aflibercept), ter neregistriran bevacizumab v okviru klinične preiskave.”

Kako poteka zdravljenje s temi zdravili? Zdravilo morajo aplicirati v oko v izjemno strogo urejenih sterilnih razmerah; aplicirajo ga neposredno v oko.

“Na začetku zdravljenja prejme bolnik zdravilo enkrat mesečno, tri mesece zapored, nato pa po shemi, ki jo določi lečeči oftalmolog. V prvem letu ponavadi pacient prejme sedem do osem injekcij. Če do izboljšanja ne pride in torej ni odziva na zdravilo oziroma bolezen kljub temu napreduje, z zdravljenjem prenehamo. Včasih je nujno tudi kombiniranje zdravljenja z laserjem in z operativnim posegom (vitrektomijo),” opisuje Godina Kariž.

Napredovala oblika starostne degeneracije makule redko povzroči popolno slepoto, saj oboleli povečini še vedno lahko opravlja osnovna opravila, ni pa zmožen voziti avta, brati, gledati tv programov ... Zato pogosto nastopi socialna izolacija.

Presenetljivi učinki zdravila

Sogovornica opisuje, da se je kmalu po odkritju in uporabi anti Vegf zdravila izkazalo, da njegove učinkovine zdravijo tudi otekline makule, ki nastanejo zaradi sladkorne bolezni in zapore vene v očesu. Te dobre lastnosti zdravila se torej pridružujejo že vsem prej omenjenim in svetovna ter naša medicina jih je sprejela s tako rekoč z odprtimi rokami, saj pripomorejo k učinkovitejšemu zdravljenju in pri veliko bolnikih budijo upanje, da bi lahko še naprej ohranili vid in kar se da normalno živeli.

Kako se obvarovati bolezni, povezanih z rumeno pego? Splošnega čudežnega recepta ni. Zdravnica pa svetuje zdrav življenjski slog, uživanje veliko sadja in temne zelenjave (brokoli, zelena solata, grah, ...) in izdelkov, bogatih z vsebnostjo antioksidantov. “Vse to naj bi upočasnjevalo degenerativne spremembe,” dodaja.

JASNA ARKO


Najbolj brano