Vedno so možni neželeni učinki

Za večino bolezni so na voljo zdravila, a ni vsako zdravilo primerno za vsakogar. Pri uživanju zdravil je treba spoštovati navodila in vse bolezni, ki jih posameznik ima in zanje že jemlje zdravila. Neželeni in stranski učinki zdravil so navedeni že v navodilih, a le zdravnik in farmacevt lahko pri vsakem posamezniku ocenita, kaj je zanj primerno in kaj ne. Na vse to opozarjajo farmacevti ob letošnjem Dnevu slovenskih lekarn, ki so ga obeležili minulo soboto.

Farmacevti v lekarnah ob izdajanju zdravil bolnikom  svetujejo 
in jih opozarjajo na možne medsebojne in neželene učinke 
zdravil, izdelajo pa lahko vsakemu bolniku tudi osebno 
kartico zdravil.     Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Farmacevti v lekarnah ob izdajanju zdravil bolnikom svetujejo in jih opozarjajo na možne medsebojne in neželene učinke zdravil, izdelajo pa lahko vsakemu bolniku tudi osebno kartico zdravil.  Foto: Tomaž Primožič/Fpa

Že enajsto leto zapored pripravljata sekcija farmacevtov javnih lekarn pri Slovenskem farmacevtskem društvu in Lekarniška zbornica Slovenije Dan slovenskih lekarn. Letos smo ga obeležili minulo soboto, vendar farmacevti v lekarnah nenehno sproti opozarjajo ljudi na pravilno in varno uporabo zdravil.

Učinkom zdravil so namenili letošnji dan, saj skušajo ljudem dopovedati, da je treba zdravila uživati po navodilih in ne na lastno pest ter kako ukrepati, če se pojavijo neželeni učinki. V vseh lekarnah je bolnikom na voljo tudi brezplačna informativna knjižica o zdravilih, odmerkih in njihovih učinkih.

Neželeni učinki so vedno možni

Člani sekcije farmacevtov priznavajo, da vse več bolnikov že ob prevzemanju zdravil, predpisanih na recept in tistih v prosti prodaji skuša takoj dobiti čim več kakovostnih informacij. Vsako zdravilo ima poleg želenih učinkov tudi neželene. Pojavijo se lahko že po použitju običajnega odmerka, kar se pogosteje dogaja pri bolnikih, ki jemljejo več vrst zdravil hkrati ali imajo več bolezni. Zato je zelo pomembno, da bolniki opazujejo sami sebe in si zabeležijo, ali in kakšni simptomi ter težave so se nenadoma pojavili.

Panika je sicer odveč, je pa nujen posvet z zdravnikom ali s farmacevtom. Posvet je nujen tudi, ko bi bolnik poleg predpisanih zdravil želel jemati zdravila brez recepta, prehranska dopolnila oziroma nekatere kozmetične izdelke. Tudi v takšnih primerih so namreč možni neželeni medsebojni učinki zdravil.

Kaj so neželeni učinki?

Neželeni učinek zdravila je škodljiva in nenamerna reakcija. Pojavi se lahko že pri običajnem odmerku za zdravljenje posamezne vrste bolezni in težave z zdravjem. Pogostejši neželeni učinki so običajno blagi in se največkrat pojavljajo na začetku jemanja novega zdravila, čez čas pa izzvenijo. Bolnik ob sumu na neželeni učinek zdravila naj samovoljno ne prekine zdravljenja, s tem naj seznani zdravnika ali farmacevta.

Resni neželeni učinki so redki, a v tem primeru je treba takoj prekiniti uživanje zdravila in nemudoma poiskati zdravniško pomoč. Obstaja pa možnost, da bolnik že simptome bolezni oceni za neželene učinke. Prav zato je vedno nujen posvet. Neželeni učinki se pojavijo ali le pri jemanju enega zdravila ali pri jemanju več zdravil hkrati. Prav tako so možni pri jemanju zdravil zeliščnega izvora ali prehranskih dopolnil oziroma v kombinaciji zdravil in drugih izdelkov.

Velik vpliv na pojav neželenih učinkov imajo použita hrana in pijača, starost bolnikov, spol, sočasno jemanje več zdravil in sočasna obolenja. Zato so ti vplivi okrepljeni pri starejših bolnikih, saj prihaja s staranjem do fizioloških sprememb in do bolezni, ki vplivajo na presnovo ter učinek zdravil v telesu.

Osebna kartica zdravil

Lekarniški farmacevt lahko za pravilnejšo in varnejšo uporabo zdravil za bolnika izdela osebno kartico zdravil, v kateri so navedena vsa zdravila na recept in brez njega, pa tudi prehranska dopolnila, ki jih bolnik jemlje redno ali občasno.

Izdelava kartice je priložnost, da farmacevt preveri bolnikovo razumevanje pravilne in redne uporabe zdravil, bolnik pa lahko še dodatno povpraša o vsem, kar ga glede uporabe zdravil še zanima.

V knjižici Zdravila in neželeni učinki sta Lekarniška zbornica Slovenije in Slovensko farmacevtsko društvo zbrala podatke o pomembnih vprašanjih - od dejavnikov, ki vplivajo na pojav neželenih učinkov zdravil, do zdravil in izdelkov naravnega izvora, pri katerih se neželeni učinki pogosteje pojavljajo. Dodani so odgovori o uporabi prehranskih dopolnil ter vplivu hrane in pijače na neželene učinke zdravil.

Pozorno s hrano, pijačo in zeliščnimi pripravki

Vprašanja bi morala zajeti tudi pripravke iz zdravilnih rastlin, ki jih ljudje najpogosteje uporabljajo za samozdravljenje blažjih težav. Večina meni, da so zeliščni pripravki povsem varni, neškodljivi in brez neželenih učinkov, a ni tako. Sočasno z zdravili uporabljeni pripravki iz rastlin lahko povečajo ali zmanjšajo učinek zdravila ali povečajo možnost pojava neželenih učinkov zdravil.

Večina neželenih učinkov zeliščnih pripravkov in prehranskih dopolnil pa je po izkušnjah farmacevtov posledica slabe kakovosti izdelkov, neustreznega odmerjanja in prisotnosti sestavin, ki na ovojnini izdelka sploh niso navedene.

Na zdravila vsekakor vplivajo hrana in nekatere pijače, ki lahko otežujejo sproščanje zdravilne učinkovine, upočasnijo začetek učinkovanja zdravila, vplivajo na koncentracijo zdravilne učinkovine v krvi ... V nekaterih primerih pa hrana zmanjša neželene učinke zdravila. Zato mora bolnik natančno upoštevati vsa navodila za jemanje zdravila in temeljito prebrati navodilo za uporabo, priloženo v škatlici zdravila.

JA


Najbolj brano