V Franciji uzakonili globoko in trajno sedacijo do smrti

Francoski parlament je v sredo dokončno potrdil zakon, s katerim uvajajo paliativno sedacijo neozdravljivo bolnih ljudi. To je prvi korak k upoštevanju želja pacientov, ki so na koncu svoje poti, ne da bi odprli razpravo o evtanaziji.

Fotografija je simbolična. Foto: /
Fotografija je simbolična. Foto: /

PARIZ > Potem ko so v spodnjem domu parlamenta poslanci nenavadno soglasno podprli zakon, so ga v sredo zvečer skoraj soglasno podprli še senatorji. Z zakonom bodo uzakonili “globoko in trajno sedacijo do smrti določenih neozdravljivo bolnih, ki so za to zaprosili”.

Paliativna sedacija je nadzorovana uporaba zdravil, ki povzročijo in ohranjajo stanje zmanjšane zavesti. V tem stanju tako bolnik ne trpi zaradi težav, ki jih ne morejo več obvladati.

Ministrica za zdravje Marisol Touraine je sprejem zakona označila za zgodovinski napredek.

Predlog zakona sta pripravila poslanca vladnih socialistov in opozicijske desnice. Po podpori v spodnjem domu parlamenta marca lani so ga tri mesece kasneje presenetljivo zavrnili v senatu, po večkratni poti med domovoma parlamenta pa končno uskladili 19. januarja letos.

Zakon je v skladu z volilnimi obljubami francoskega predsednika Francoisa Hollanda, ki jih je dal leta 2012 pred prihodom v Elizejsko palačo. V Franciji, kjer je evtanazija prepovedana, je obljubil, da bodo neozdravljivo bolnim omogočili dostojno končanje življenja.

Anketa, ki so jo izvedli lani, je pokazala, da je sedaciji do smrti naklonjeno 96 odstotkov Francozov.

Evtanazija je v Evropi zakonita na Nizozemskem, v Belgiji in Luksemburgu, v drugih državah pa dopuščajo določene oblike pomoči neozdravljivo bolnim ljudem. V Švici je dovoljeno neozdravljivo bolnim pomagati pri samomoru.

STA


Najbolj brano