Uspešno nad okvaro srčnih zaklopk

Nedavno so v ljubljanskem kliničnem centru (UKC) prvič samostojno uspešno opravili tako imenovano postavitev mitralne zaklopke na območju med obema srčnima zaklopkama. Gre za redko vrsto operacije za težke bolnike, ki klasične operacije z odpiranjem prsnega koša ne bi preživeli. Zanjo so se zdravniki dalj časa usposabljali v tujini. Gre za endoskopsko tehniko s pomočjo zunajtelesnega krvnega obtoka.

Ljubljanska ekipa pod vodstvom Matjaža Bunca (tretji z leve)  
je pripravljena na približno 24 tovrstnih posegov na leto.
Ljubljanska ekipa pod vodstvom Matjaža Bunca (tretji z leve) je pripravljena na približno 24 tovrstnih posegov na leto.  

UKC je to drago metodo načrtno vpeljal v načine najsodobnejšega zdravljenja skladno z mednarodnimi smernicam zdravljenja bolezni mitralne zaklopke. Samostojno uspešno vstavitev mitralne sponke so opravili po daljšem usposabljanju na kliniki v Hamburgu.

Že nekaj mesecev opravljajo pri zdravljenju zožitve aortne zaklopke sodoben postopek skozi žilo na nogi, brez odpiranja prsnega koša in zunajtelesnega obtoka, imenovan TAVI. Zdaj so uvedli še to, najnovejšo metodo, pri kateri gre prav tako za pogostostjo okvaro mitralne zaklopke.

Mitralna zaklopka deli levi preddvor in levi prekat srca in preprečuje vračanje krvi iz prekata v preddvor med stiskanjem srca. Najpogostejša okvara mitralne zaklopke pa je puščanje (mitralna regurgitacija).

Pri zdravljenju mitralnega puščanja skuša sodobna medicina posege opravljati čim manj stresno za bolnika. Najnovejša kirurška metoda si pomaga z endoskopsko tehniko, ki pa zahteva tudi zunajtelesni krvni obtok.

Tovrstna okvara na srcu je zelo resna, bolniki povečini klasične kirurške metode zdravljenja ne bi preživeli in sodijo med zelo rizične. Zato je medicinska znanost za zdravljenje teh bolnikov že razvila druge načine zdravljenja, ko ni več treba odpirati prsnega koša.

Ena najsodobnejših metod je prav slednja, svetujejo jo mednarodna priporočila. Gre za vstavitev posebne kovinske sponke (MitralClip, MClip, Abbott) na lističa mitralne zaklopke. Tudi ta metoda v določeni meri povzema kirurško tehniko zdravljenja. Temeljni cilj je s sponko spojiti lističa mitralne zaklopke na mestu, kjer je puščanje največje.

To metodo so v svetu uporabili že pri več kot 30.000 bolnikih. UKC se je nanjo pripravljal sedem let. Pri posegu sodelujejo kardiolog, specialist za ultrazvok, anesteziolog, anesteziološka sestra, interventna inštrumentarka, medicinska sestra merilka in interventni kardiologi. Opravijo jo v splošni anesteziji.

Mitralno sponko skozi stegensko veno in pregrado med obema srčnima preddvoroma postavijo na ustrezno mesto na mitralni zaklopki. Poleg prof. dr. Matjaža Bunca, vodje katetrskega laboratorija kliničnega oddelka za kardiologijo interne klinike UKC, sta del obsežne ekipejasnajas zdravnici Jana Ambrožič in asist. Mojca Bervar, specialistki s področja ultrazvoka. Med drugim je posebnost posega nenehno spremljanje stanja srca s pomočjo ultrazvoka.

Poseg je primeren le za nekatere bolnike. Izbor opravijo po temeljitih preiskavah in je odvisen tudi od kliničnih lastnosti bolnikov ter od zgradbe srca, ki mora ustrezati določenim dimenzijskim zahtevam za ta poseg. Celoten poseg opravijo skozi veno na stegnu, zato bolnik hitreje okreva, rane niso velike. Na leto naj bi opravili 24 posegov in tako rešili 24 bolnikov.JA


Najbolj brano