Urtikarija pesti vse več ljudi

Koprivnica ali urtikarija je kožna bolezen, ki napade iznenada in ne izbira po starosti ter spolu. Lahko se pojavi kot nenaden izbruh in počasi izzveni, lahko pa v obliki kronične bolezni, in to vselej na drugem delu telesa. Dermatologi pogosto ne uspejo odkriti natančnega vzroka, poleg izpuščajev je za obolelega najbolj mučen srbež, ki ne pojenja. Bolezen zdravijo z zdravili in ljudem, ki imajo take težave svetujejo, naj gredo čim prej k zdravniku.

Za urtikarijo so značilni izpuščaji, ki srbijo. Foto: Arhiv Novartis
Za urtikarijo so značilni izpuščaji, ki srbijo. Foto: Arhiv Novartis

Bolniki navajajo, da se koprivnica najpogosteje pojavi v obliki kožnih lis, spremlja jo srbenje. Če se praskajo, srbi še huje. Pri nekaterih zaradi praskanja pride do krvavih ranic na koži. Zadrževanje želje po praskanju vpliva tudi na psihično počutje, moti koncentracijo in zbranost pri delu.

Pojavom na koži strokovno pravijo urtike. Kronična urtikarija ali koprivnica je bolezen, pri kateri se domala vsak dan pojavljajo srbeče kožne spremembe urtike, angioedem ali oboje hkrati v obdobju več kot šest tednov. Bolnik nikoli ne ve, kdaj bo koprivnica izbruhnila. Včasih je izbruh tako hud, da mora ostati doma, zaradi bolezni ne more spati, vidne spremembe na koži pa vzbujajo tudi pozornost okolice.

Akutna oblika urtikarije se pogosto pojavlja ob virusnih okužbah zgornjih dihal ali prebavil, precej redkeje jo povzročajo alergijske ali njim podobne reakcije na zdravila ali hrano. Pri bolniku se lahko hkrati prepletata obe obliki urtikarije. Kronična spontana urtikarija je najpogostejša oblika kronične urtikarije. Pri večini bolnikov traja od enega do pet let, nato se sama umiri. Le pri vsakem desetem bolniku traja dlje kot pet let. Bolezen ni nevarna in ne ogroža življenja, slabša pav kakovost življenja.

Akutna in kronična urtikarija

Zdravniki omenjajo, da gre za več tipov urtikarije. Glede na trajanje ločijo akutno in kronično urtikarijo, glede na sprožilne dejavnike pa spontano ali izzvano urtikarijo.

“Pri posameznem bolniku se lahko pojavi tudi več tipov urtikarije. Določitev tipa je nujna, saj se diagnostika in zdravljenje posameznih tipov bolezni razlikujejo,” poudarja dermatovenerologinja doc. dr. Nada Kecelj Leskovec z ljubljanske dermatovenerološke klinike kliničnega centra.

Medicina še ni uspela opredeliti natančnih vzrokov za spontano koprivnico. Zdravniki omenjajo, da se to dogaja pri približno polovici obolelih, pri preostalih pa odkrijejo lastna protitelesa - torej protitelesa, ki delujejo proti lastnim celicam. “Ta protitelesa delujejo proti enakim receptorjem kot pri alergijah, zato je koža pri urtikariji videti enaka kot pri alergijski koprivnici,” dodaja alergologinja asist. dr. Mihaela Zidarn iz ljubljanskega kliničnega centra.

Urtikarija ali koprivnica je skupina bolezni s skupno značilnostjo: spremembami na koži - urtikami ali koprivkami. Urtike so rdeče in otekle lise na koži, podobne spremembam, ki nastanejo, ko nas opeče kopriva. Pogosto jih spremlja srbenje ali neprijeten pekoč občutek. Posebnost urtik je, da izginejo najpozneje v 24 urah in se čez nekaj ur ali dni znova pojavijo. Urtikam se lahko pridruži otekanje ustnic, vek, lic, celo rok in stopal. Otekanje traja nekoliko dlje kot urtike - do 72 ur in ga pogosteje kot srbež spremljajo bolečine.

Prepoznava bolezni

Ena ključnih značilnosti, ki loči urtikarijo od drugih kožnih bolezni, je hitra dinamika kožnih sprememb (urtik). Edino te urtike se zelo hitro pojavijo, že uro zatem, ko je bil človek izpostavljen sprožilnemu dejavniku, in običajno v enem dnevu tudi izzvenijo.

Ko pa gre za kronično urtikarijo, ki traja dlje časa, se nove urtike nenehno pojavljajo, in to vedno na drugih delih telesa. Ta dinamika je lastna samo urtikariji.

Podatki raziskav kažejo, da kar 25 odstotkov ljudi v življenju doživi vsaj eno epizodo katerekoli oblike urtikarije. Kronična urtikarija, ki traja več kot šest tednov, pa v povprečju pesti do odstotek prebivalstva.

Za kronično urtikarijo lahko zbolijo tudi otroci, a je bolezen najpogostejša pri odraslih. Značilnosti so neznosno srbenje, lise na obrazu in drugih vidnih predelih kože. Pod stresom so simptomi še okrepljeni. Bolnik, ki ga koprivnica napade prvič, se najpogosteje zelo prestraši.

Zdravljenje oziroma lajšanje simptomov koprivnice več korakov. Najprej bolniku predpišejo antihistaminik za lajšanje simptomov alergij, ki ga mora redno jemati. Po potrebi se po posvetu z bolnikom zdravnik zatem odloči za povečani odmerek. Če pa še to ne zaleže, sledi zdravljenje s cilkosporinom in montelukastom. Med najnovejšimi metodami je zdravljenje z biološkimi zdravili, ki se je že izkazalo za zelo uspešno.

JASNA ARKO


Najbolj brano