“Spraševati sem se začel, kaj me veseli”

V Sloveniji živi približno 3500 bolnikov z multiplo sklerozo. Večinoma gre za mlade ljudi; povprečna starost ob nastopu bolezni je 28 let. Pravočasno odkrivanje in zdravljenje lahko upočasni napredovanje bolezni in zelo izboljša kakovost življenja bolnika.

Težki čevlji, natisnjeni s 3D tiskalnikom in neenakomerno 
obteženi, pomagajo zdravemu človeku  razumeti, kakšne 
občutke ima pri hoji bolnik z multiplo sklerozo.  Foto: STA
Težki čevlji, natisnjeni s 3D tiskalnikom in neenakomerno obteženi, pomagajo zdravemu človeku razumeti, kakšne občutke ima pri hoji bolnik z multiplo sklerozo.  Foto: STA

LJUBLJANA > Trije najpogostejši simptomi multiple skleroze so utrujenost, težave s hojo in izguba ravnotežja. Da bi si zdravi ljudje lažje predstavljali, kako se počutijo bolniki, so tuji strokovnjaki izdelali neudobne in obtežene čevlje, ki človeka med hojo zelo utrudijo in mečejo iz ravnotežja. Ob včerajšnjem svetovnem dnevu multiple skleroze so novinarji Slovenske tiskovne agencije obiskovalcem okrogle mize o tej bolezni omogočili, da so stopili v to neudobno obutev.

Zbolevajo mladi

Bolniki pa ob postavitvi diagnoze običajno izgubijo še neko drugo ravnotežje, ravnotežje v življenju. Običajno zbolevajo mladi ljudje, stari od 20 do 40 let, torej prav v času, ko si postavijo življenjske cilje, mnogi ravno ustvarijo družino.

Gregor Selak, športnik, predan plezanju, je zbolel pri 24 letih. Prvi simptom je bila izguba ravnotežja, ko je - kot pravi - po kakih deset sekund hodil kot pijan. Ko je izvedel, kaj mu je, je sprva zavračal konvencionalno zdravljenje, a njegovo stanje se je kmalu tako poslabšalo, da ni mogel več hoditi. Odkrito priznava, da je že po pojavu prvih simptomov padel v hudo depresijo. Po letu dni predajanja težkim mislim je prišel do spoznanja, da mora začeti spreminjati sebe: “Začel sem pozitivno razmišljati in multiplo sklerozo vzel kot priložnost za spremembo svojega življenja. Spraševati sem se začel, kaj želim početi v življenju, kaj me veseli, in te stvari sem začel početi in v njih uživati.”

Zdaj jemlje terapije, ki mu pomagajo. Počuti se dobro in lahko normalno hodi 1,5 ali dve uri na dan. Prav tako je ponovno začel plezati.

Jasen vzrok ni znan

Nevrologinji dr. Alenka Horvat Ledinek in dr. Tanja Hojs Fabjan poudarjata, da lahko pravočasno odkrivanje in posledično zdravljenje te avtoimune bolezni, ki povzroča vnetje v osrednjem živčevju, bolnikom omogoči kakovostno življenje.

Vzrok za pojav bolezni kljub napredkom v znanosti še vedno ni znan. Tanja Hojs Fabjan je navedla, da za multiplo sklerozo 2,5- do trikrat pogosteje zbolevajo ženske kot moški. Če zboli moški, se bolezen pojavi praviloma pet let pozneje kot pri ženski. Bolezen pogosteje prizadene pripadnike bele rase. Multipla skleroza velja za bolezen zmernih klimatskih pasov. Tveganje zanjo naj bi bilo povezano z vitaminom D in drugimi okoljskimi dejavniki. Med dejavniki tveganja je tudi kajenje, okužba z določenim virusom in dedna predispozicija.

Kot je pojasnila Alenka Horvat Ledinek ima večina bolnikov najprej obliko bolezni z zagoni in obdobji mirovanja. Pri 40 do 60 odstotkih teh bolnikov bolezen sčasoma, v približno 15 letih, napreduje v sekundarno napredujočo obliko, pri kateri se znaki slabšajo. Do 15 odstotkov bolnikov ima že od samega začetka takšno obliko bolezni z nepretrgoma slabšajočim potekom.

JANA KREBELJ


Najbolj brano