Šolski lonec za kuharje in starše

Nova spletna stran o prehrani in gibanju otrok www.solskilonec.si je odslej na voljo vsem, ki se ukvarjajo s primernimi in zdravimi obroki za šolarje in odraščajočo mladino. Stran svetuje o zdravih obrokih, objavlja predpise o tem in strokovne usmeritve za pripravo zdravih, dietnih in uravnoteženih obrokov v šolah.

Tradicionalni slovenski zajtrk mlade že v vrtcih in šolah seznanja z zdravim zajtrkom in pomenom zajtrkovanja.  Foto: Alenka Penjak
Tradicionalni slovenski zajtrk mlade že v vrtcih in šolah seznanja z zdravim zajtrkom in pomenom zajtrkovanja.  Foto: Alenka Penjak

Vodilo, ki je narekovalo oblikovanje spletne strani z naslovom Šolski lonec je bilo prepričanje, da potrebujejo mladi zdravo prehrano in gibanje v vseh okoljih.

Stran je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) v sodelovanju z Institutom Jožef Stefan. Gre za novo spletno stran o prehrani otrok www.solskilonec.si. Spodbujala naj bi zdravo prehrano in gibanje otrok v organiziranih sistemih in v prostem času.

Mladi morajo zdravo jesti

Zdrava prehrana v dobi odraščanja je zelo pomembna za krepitev zdravja v kasnejših življenjskih obdobjih. Spletna stran je orodje za strokovnjake v vzgojno-izobraževalnih zavodih, ki skrbijo za načrtovanje in pripravo obrokov.

Namenjena pa je tudi splošni javnosti. Poglavitni cilj je ob pripravi zdrave hrane upoštevati smernice zdravega prehranjevanja v šolah, vrtcih in ustanovah, ki sta jih že leta 2005 potrdili ministrstvi, pristojni za zdravje in izobraževanje. Spletna stran solskilonec.si ponuja uporabne informacije, vse predpise in strokovne usmeritve za načrtovanje in pripravo zdravih in dietnih uravnoteženih obrokov v šolah in vrtcih.

Navade koreninijo v družini

Zdrava in uravnotežena prehrana je v dobi odraščanja in rasti izjemno pomembna. Prehranjevalne navade, pridobljene v zgodnjem otroštvu, ohranjamo vse življenje. Hkrati pa podatki o prehranjevanju prebivalcev Slovenije niso spodbudni: prehranjujemo se neredno, uživamo preveč nasičenih, živalskih maščob in premalo rib, premalo zelenjave, porcije so prevelike, jemo neredno. Uporabljamo preveč soli, sladkorja in visoko tehnološko predelanih živil.

Vzorci prehranjevanja se oblikujejo že v družini, otroci imajo radi živila, ki so jih spoznali doma. Slovenija pa ima v primerjavi z drugimi državami EU vpeljan dober sistem organizirane prehrane. Podprt je z zakonodajo, v njem delajo usposobljeni strokovnjaki, zagotovljene in urejene so jedilnice in prostori za kuho, sodeluje tudi zdravstvena stroka.

Priprava obrokov v organiziranem sistemu šolske prehrane je podprta tudi s svežnjem predpisov. Zakon o šolski prehrani je, med drugim, preprečil nameščanje prodajnih avtomatov s hrano in pijačami ter omogočil sistemsko spremljanje šolske prehrane v praksi ter svetovanje v zvezi s prehranskimi smernicami.

Zakaj spletna stran?

Na podlagi nacionalne raziskave o dietni šolski prehrani (opravili so jo januarja lani in vanjo zajeli 276 vzgojno-izobraževalnih zavodov), so v NIJZ ugotovili, da te ustanove od države pričakujejo zlasti neke vrste e-kuharsko knjigo in podporno spletno stran za pomoč pri zagotavljanju zdravih obrokov.

Raziskava je razkrila tudi, da individualno prilagojena prehrana ni le ovira za bolnega otroka in njegovo družino, temveč tudi za vzgojno-izobraževalne zavode. Ti so dolžni vsak dan zagotoviti zdrav in uravnotežen obrok tudi kronično bolnemu otroku, kar je veleva tudi zakona o šolski prehrani.

Stran Solskilonec.si je zelo preprosta za uporabo in ponuja praktična e-orodja, ki so lahko v pomoč vrtčevski in šolski kuhinji pri izbiri jedi in načrtovanju uravnoteženih ter kakovostnih jedilnikov. Na voljo je nabor jedi, ki so bile prehransko ovrednotene in so dostopne na e-šolski kuharici. Kuharica med drugim omogoča izbiro jedi pri najpogostejših boleznih otrok (pri najpogostejših alergijah in preobčutljivostnih reakcijah na hrano, pri celiakiji, laktozni intoleranci …).

H graditvi strani lahko pripomorejo tudi posamezne šole in njihove kuhinje. Nekatere so že prispevale dobre prakse, kako uresničevati smernice zdrave prehrane v vsakdanu.

JA


Najbolj brano