Slovo od papirnatih receptov

Bolnikom projekt eZdravje ni toliko znan, da bi se doslej z njim ubadali in, vsaj na Primorskem, že tudi soočali. Pa vendar smo na pragu elektronskih posodobitev, ki naj bi, ko se znajdemo v koži bolnikov, olajšali postopke naročanja k specialistom, postopke izdaje zdravil, pa tudi postopke, ko nujno potrebujemo urgentno pomoč in naj bi nas čim prej oskrbeli. Gre za novosti, ki naj bi bile vpeljane do konca letošnjega leta, eRecept in eNapotnica pa že na pragu jeseni.

Simon Indihar: “Postopki za elektronsko 
naročanje na pregled k specialistom v sklopu 
projekta eZdravje so zelo preprosti in z njimi 
večina bolnikov ne bi smela imeti težav. Še vedno 
pa bodo lahko to, v dogovoru z njimi in zanje, 
opravili zdravniki in medicinske sestre v 
ambulantah.”  Foto: Jasna Arko
Simon Indihar: “Postopki za elektronsko naročanje na pregled k specialistom v sklopu projekta eZdravje so zelo preprosti in z njimi večina bolnikov ne bi smela imeti težav. Še vedno pa bodo lahko to, v dogovoru z njimi in zanje, opravili zdravniki in medicinske sestre v ambulantah.”  Foto: Jasna Arko

O tem, za kakšne novosti gre, na gostujoči stojnici že mesec dni po državi predstavniki zdravstvenega ministrstva seznanjajo prebivalstvo. Minuli petek so stojnico postavili sredi Kopra, na Pristaniški ulici. Gre za skrbno načrtovani projekt eZdravje, ki ga delno sofinancira EU. “Poglavitni namen tega projekta je ne le zagotoviti večjo preglednost in transparentnost, brez preskakovanja čakalnih vrst, temveč ljudem poenostaviti vse postopke v zvezi z zdravljenjem in obravnavo. Vsem tistim, ki sami niso vešči dela z računalnikom (zlasti pri eNaročanju na pregled), bodo pri tem pomagali napotni zdravniki in medicinske sestre. Postopek pa nasploh ni zapleten, vse skupaj obsega le tri korake, torej tri klike z miško,” pojasnjuje Simon Intihar iz sektorja eZdravje ministrstva za zdravje.

Projekt e-Zdravje je nacionalni projekt, ki so ga glede vpeljave že dvakrat podaljšali. Delno ga financira Evropska unija in sicer iz Evropskega socialnega sklada. Program eNaročanje zagotavlja informacijsko podporo pri napotitvi in naročanju pacientov na zdravstvene storitve iz osnovnega zdravstva na bolnišnično in klinično raven. Pacienti in izvajalci zdravstvenih storitev lahko izbirajo termin in imajo sproti pregled nad ponudniki zdravstvene storitve. Program TeleKap omogoča hitro diagnostiko in obravnavo pacientov z možgansko kapjo. V mrežo TeleKap je vključenih dvanajst bolnišnic po Sloveniji, ki sodelujejo z ljubljansko nevrološko kliniko, od koder zdravniki prek avdio-videokonferenčnega klica, izmenjave radioloških slik in izvidov dobijo učinkovito strokovno podporo pri oskrbi pacienta s to akutno boleznijo. Novost bo vpeljana konec leta.

Dodaja še, da so v posebno nacionalno mrežo povezani vsi zdravniki koncesionarji, vsi zdravstveni domovi in vse lekarne, ne glede na to, ali so javne ali zasebne s koncesijo. “Zato bo lahko z elektronskim receptom bolnik dvignil zdravilo kjerkoli,” dodaja Intihar. “Potreboval bo le zdravstveno kartico, na kateri se bo ob predpisu e-recepta zapisalo izdano zdravilo.”

Papirnate obrazce zamenjujejo elektronski

Predstavniki ministrstva za zdravje zdaj po državi ljudem na stojnici prikazujejo, kako bo v praksi potekal postopek eNaročanja. E-napotnico od maja dalje že vpeljujejo na Dolenjskem, v kratkem bo ta novost začela veljati tudi povsod drugod. Kot ocenjujejo, se bo med uporabniki ta novost hitro uveljavila, saj bo omogočila dober vpogled v čakalne vrste in prispevala k hitrejši in lažji izbiri pregledov in posegov, na katere so napoteni.

Druga najbolj pričakovana storitev eZdravje ja eRecept, ki ga bodo v splošno uporabo začeli uvajati oktobra, postopoma pa bo nadomestil stare papirne recepte.

TeleKap in eTriaža

Pomembni novosti sta tudi TeleKap in eTriaža. Storitev TeleKap povezuje vse slovenske bolnišnice pri hitri oskrbi po možganski kapi s strokovnim vodstvom Nevrološke klinike v Ljubljani.

Med zanimivimi postopki je tudi eTriaža, ki je sicer bolj v pomoč zdravstvenim delavcem, a je zaradi razporeditve nujnosti obravnave zanimiva tudi za paciente, ki potrebujejo urgentno pomoč.

JASNA ARKO


Najbolj brano