Slovenci prvi dokazali povezavo med ziko in možgansko okvaro ploda

Slovenski raziskovalci Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani in Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so prvi na svetu dokazali, da okužba z virusom zika med nosečnostjo povzroča možganske okvare ploda. Gre za eno najpomembnejših odkritij, za katero so si zadnje mesece prizadevali ugledni inštituti po vsem svetu, so sporočili iz UKC.

Slovenski raziskovalci so prvi na svetu dokazali, da okužba z 
virusom zika med nosečnostjo povzroča možganske okvare 
ploda. Foto: /
Slovenski raziskovalci so prvi na svetu dokazali, da okužba z virusom zika med nosečnostjo povzroča možganske okvare ploda. Foto: /

LJUBLJANA > Prestižna medicinska revija New Englad Journal of Medicine je 10. februarja objavila prelomni prispevek raziskovalcev Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo in Inštituta za patologijo z Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani ter Kliničnega oddelka za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana in Kliničnega inštituta za radiologijo UKC Ljubljana, ki dokazuje, da lahko virus zika iz okužene matere okuži možgane ploda ter da v primeru take okužbe povzroči trajno okvaro možganov in mikrocefalijo.

"Slovenska raziskava predstavlja izjemno pomemben kamenček v mozaiku dokazovanja, da virus zika res lahko povzroči mikrocefalijo," je v odzivu na dosežek slovenskih raziskovalcev, ki so prvi dokazali povezavo med ziko in možgansko okvaro ploda, danes povedal vodja urada Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) v Sloveniji Marijan Ivanuša. Pri ukrepanju proti virusu pa študija raziskovalcev Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani in Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana po mnenju Ivanuše ne pomeni nekaj dramatično novega, ker za virus zika ni zdravila niti cepiva in razen zaščite pred komarji trenutno ni moč priporočati nič drugega. "Težava je, da je nemogoče izdati priporočilo milijonom žensk na območjih, kjer je zika trenutno najbolj prisotna, naj ne zanosijo. Pomembno pa je, da se ženske na teh območjih pazijo komarjev in se zaščitijo pred piki, zdravstveni delavci pa te nosečnice natančno spremljajo, ali se plod normalno razvija."

Prispevek je prelomen, saj so raziskovalci doslej samo sumili na to povezavo, s to raziskavo pa je bila prisotnost virusa zika v možganih ploda potrjena.

Virus zika, ki ga prenaša tigrasti komar vrste Aedes in se običajno pojavlja v Afriki, se je od lani razširil po državah Latinske Amerike in Karibov, hkrati z njim pa so zabeležili tudi porast novorojencev z mikrocefalijo.

Do zdaj ni bilo znanstveno potrjenih dokazov, da zika povzroča mikrocefalijo, a je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sporočila, da za takšno povezavo obstaja močan sum. Virus zika je WHO pred dnevi tudi razglasil za globalno nevarnost za javno zdravje.

STA


Najbolj brano