Škorpijon, skrit v letalu, pičil potnico

Na našem območju je še vedno zima, čeprav mraz že pojenja. Žuželke in škodljivci, ki živijo na prostem, se še skrivajo, tisti, ki se skrivajo v naših bivališčih, pa so lahko že aktivni. Med slednjimi je tudi škorpijon. Predstavnik te vrste se je nedavno v ZDA skril celo v ročno prtljago na letalu in povzročil pravo paniko.

 Foto: Johannes Eisele
Foto: Johannes Eisele

Škorpijon ima ploščato telo. Pri tem insektu je razdeljeno na dva dela. Na oprsju so štirje pari okončin, ki služijo za gibanje. Na prednjem delu ima dva izrastka v obliki klešč. Zadek oblikuje rep, gibljiv le v navpični smeri, sestavljen iz praviloma šestih členov. Zadnji člen, imenovan telson, tvori organ s strupno žlezo.

Škorpijonova samica izleže v povprečju 32 jajčec. Novorojenci so že od jajčeca dalje in med levitvami podobni odrasli obliki. Nekaj dni jih samica nosi na hrbtu. Po več levitvah dosežejo pri 12 do 18 mesecih odrasli stadij. Življenjski ciklus traja tri do štiri leta.

Gre za izrazito nočnega insekta, ki se hrani z živim plenom, najpogosteje z drugimi insekti. Zazna jih z dobro razvitimi čutili. Ko plen zgrabi, upogne zadek nad glavo in mu z vbodom vbrizga strup, da ga paralizira, zatem pa poje.

Škorpijon je zelo dober plezalec in zelo gibljiv, saj nobena razpoka zanj ni ovira. Brez hrane lahko preživi šest do osem mesecev. Načeloma živi v toplih krajih, najdemo pa ga tudi v visokogorju in v sibirskih stepah. V Evropi je prisoten v mediteranskem pasu.

Škorpijoni, izjema je le vrsta v Španiji, domala za človeka niso strupeni. Pik povzroči redkeje takšne posledice kot pik ose. Nevarni pa so afriški in ameriški sorodniki, piki lahko pri človeku povzročijo težje motnje, ki se lahko končajo celo s smrtjo.

Škorpijon je nedavno prestrašil tudi potnike na letu iz Los Angelesa proti Portlandu. Potnica je zakričala, da jo je v roko pičil škorpijon. Pilot je letalo preusmeril in se vrnil v Los Angeles. Osebje na letalu je potnico takoj oskrbelo, letalo so pregledali in drugih škorpijonov niso odkrili. Tudi prizadeta potnica ni imela hujših posledic z zdravjem. Škorpijon je po vsej verjetnosti tja zašel v ročni prtljagi enega od potnikov.

V naših stanovanjih se škorpijoni redko pojavljajo, le po naključju. Pojav je povezan z vlago in malo svetlobe v bivališču. Naselijo se v skladovnicah drv, kupih kamenja, zidanih kamnitih zidovih, v odpadnem in razpadajočem organskem materialu. Vedno pa je dovolj skritih mest, po katerih lahko škorpijoni prilezejo tudi v stanovanja. Včasih jih tja prinesemo z embalažo, pobranim svežim perilom, ki smo ga sušili na prostem, pa tudi z obutvijo in drugimi predmeti.

Mag. JANEZ PIŠOT,

dr. vet. med.


Najbolj brano