S kolesom za oporo in spodbudo

Že dva tedna poteka po svetu in po Sloveniji akcija Prekolesarimo svet, namenjena prizadevanjem za preprečitev samomora. Akcija se bo iztekla 10. septembra, na svetovni dan preprečevanja samomora.

Na akcijo opozarja prijazen plakat. Foto: /
Na akcijo opozarja prijazen plakat. Foto: /

Gre za humaniste - kolesarje, pri nas zbrane pod okriljem nacionalnega inštituta za varovanje zdravja (NIJZ), nacionalnega združenja za kakovost življenja Ozara Slovenija, UP Inštitut Andrej Marušič - Slovenski center za raziskovanje samomora in Slovenskega združenja za preprečevanje samomora. Skupina bo s pomočjo vseh, ki se ji bodo pridruževali, v mesecu dni po dolgem in počez kolesarila po Sloveniji, in to že drugo leto zapored ob Svetovnem dnevu preprečevanja samomora.

Svetovna akcija

Kolesarjem se lahko pridruži vsakdo in tako postane del zgodbe o povezanosti pri preprečevanju samomora. V NIJZ omenjajo, da potrebujemo le kolo, lahko tudi sobno in kolesarimo na prostem ali doma, sami ali v družbi. Akcija Prekolesarimo svet poteka po vsem svetu. Pobudnik aktivnosti je tudi letos Mednarodna zveza za preprečevanje samomora. Tudi letos si želijo, da bi udeleženci z vsega sveta tudi združeni prekolesarili 40.075 kilometrov, kolikor znaša obseg Zemlje.

Prekolesarjeni kilometri simbolizirajo povezanost sveta, saj v akciji sodelujejo udeleženci z vseh celin in držav. Lanska akcija je cilj presegla za štirikrat, saj je bilo skupaj po svetu lani prekolesarjenih 196.282 kilometrov, kar 40.000 v Sloveniji.

Organizatorji v Sloveniji zato še vabijo ljudi na kolo, saj akcija traja do 10. septembra in je namenjena ohranjanju življenj. 10. september je svetovni dan preprečevanja samomora. Informacije o akciji so na voljo na spletnih straneh organizatorjev, zaznamuje jih logotip s kolesom: www.ozara.org, www.nijz.si, www.zivziv.si, www.posvet.org.

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije zaradi samomora vsako leto umre približno 800.000 ljudi. Po nekaterih ocenah je ta številka še višja, saj zaradi stigme, ki je povezana s samomorom, prihaja tudi do prikrivanja smrti, ki so posledice samomora.

O svetovnem dnevu preprečevanja samomora

Od leta 2003 obeležujemo 10. september za svetovni dan preprečevanja samomora. Letošnje geslo je “Podajmo roko - rešimo življenje”.

Vsakogar naj bi geslo spodbudilo k razmišljanju, kakšno vlogo ima nudenje pomoči in podpore pri preprečevanju samomora. “Obenem geslo sporoča, da lahko dosežemo pozitiven učinek in spremembo, če ogroženim posameznikom pokažemo, da nas zanje skrbi in nam ni vseeno. Vprašajmo jih po počutju in prisluhnimo njihovim zgodbam,” sporočajo slovenski organizatorji akcije.

Osamljenost poveča tveganje za samomor, trdne in pristne vezi med ljudmi pa lahko delujejo kot varovalo. Najpomembneje je biti ob človeku, ki je v stiski, z njim in ob njem, saj tudi tako blažimo njegovo stisko.

JA

Pomoč v stiski

> 01/520-99-00 - klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro);

> 116-123 - zaupna Telefona Samarijan in Sopotnik (skupna številka; delujeta neprekinjeno 24 ur, klici so brezplačni;

> 080-12-34 - TOM, telefon otrok in mladostnikov (vsak dan med 12. in 22. uro);


Najbolj brano