Rak, povezan zlasti s starostjo

Moški o raku na prostati še vedno premalo vedo, ugotavljajo zdravniki po svetu in pri nas. Da bi bili bolj ozaveščeni in skrbnejši za lastno zdravje, je mesec november, preimenovan v movember, namenjen ozaveščanju o tem raku, za katerim vsako leto v Sloveniji zboli približno 1300 moških, 350 pa jih umre.

O raku na prostati ozaveščajo tudi s potujočim modelom, kjer 
so prikazane različne faze bolezni.  Foto: /
O raku na prostati ozaveščajo tudi s potujočim modelom, kjer so prikazane različne faze bolezni.  Foto: /

Mesec november je proglašen za movember - da bi moški prisluhnili zdravnikom in izvedeli kar največ o raku na prostati, ki ogroža zdravje in življenje.

Ta rak narašča s starostjo

Incidenca raka na prostati je leta 2013 v Sloveniji znašala 131 primerov na na 100.000 moških, torej 1300 novih primerov na leto. Ta rak predstavlja 19,5 odstotka vseh na novo odkritih rakavih bolnikov. Z leti obolevnost narašča, v povprečju za osem odstotkov novih primerov tega raka na leto.

Ta vrsta raka za tri odstotke presega število na novo odkritih primerov raka na debelem črevesu in je postala, poleg tistega na koži (izvzet je melanom), na dojki in na pljučih, ena najpogostejših vrst raka v Sloveniji; pri moških postaja najpogostejša rakava bolezen.

Zdravniki pojavnost pripisujejo staranju prebivalstva, nezdravemu življenjskemu slogu in okrepljenemu odkrivanju uroloških bolezni. Žal za tem rakom moški še vedno umirajo, vsako leto ugasne približno 350 življenj (enajst odstotkov izmed vseh žrtev raka). Večina oblik raka na prostati je omejenih na prostato - dobrih 70 odstotkov; dobrih 20 odstotkov te vrste raka je lokalno napredovalih, pet odstotkov primerov pa je ob odkritju bolezni že v fazi metastaz.

Rak na prostati na začetku, ko je še ozdravljiv, le redko opozori nase s posebnimi znaki. Preprosta preiskava, ugotavljanje tumorskega označevalca, pa jo lahko z veliko verjetnostjo potrdi ali ovrže. Ta rak je zlasti povezan s staranjem moških.

Slovenija ima že 25 let isto število urologov, obolevnost za rakom na prostati in za drugimi urološkimi težavami pa narašča. Rak na prostati je najpogostejši rak pri moških po 50. letu starosti. Na voljo so dobra zdravila, nove možnosti zdravljenja in sodelovanje specialistov različnih strok. Če bi moški živeli dovolj dolgo, bi to vrsto raka imeli skoraj vsi, a agresiven (ko se razširi v kosti, bezgavke in druge organe) je le pri nekaterih, medtem ko drugi zanj niti ne vedo in jim ne skrajša življenja. Testiranje priporočajo tistim z večjim tveganjem: če je ta rak v družini (ga imata oče ali brat), če imajo težave z odvajanjem urina (kar še ni znak raka) ali so starejši od 50 let.

Zdravljenje

Zdravljenje raka na prostati je odvisno od stadija oziroma razširjenosti bolezni, od histološke oblike raka pri biopsiji ter od splošnega stanja bolnika. Več kot polovico bolnikov operirajo, trinajst odstotkov obsevajo, 35 odstotkov bolnikov pa zdravijo s sodobnimi zdravili.

Med pogostimi urološkimi vrstami raki so še rak na sečnem mehurju, ledvici in testisu. Žal ima tudi rak na mehurju še vedno žrtve. Za njim v Sloveniji vsako leto umre 180 ljudi, na novo pa zanjo jih zboli 272. Tudi ta vrsta raka je v porastu - leta 2006 je zanjo obolelo 192 ljudi, leta 2011 že 210.

Narašča tudi obolevnost za rakom na ledvici. Za njim vsako leto umre 150 ljudi, na novo pa jih zboli približno 270. Zaradi raka na testisih zboli na leto 150 moških, ob dobrem zdravljenju jih kljub vsemu na leto umre šest.

Po ugotovitvah zdravnika Boruta Gubine s kliničnega oddelka za urologijo kirurške klinike ljubljanskega kliničnega centra je težko natančno oceniti število obolelih z urološkimi težavami. Na kliniki vsako leto na novo zdravijo 14.000 bolnikov, veliko težav pa zdravijo že družinski zdravniki in pediatri. “V postopku zdravljenja na prvem mestu rak, sledijo kamni v sečilih, težave z uriniranjem, krvavenje v urin, zastoj urina, motnje erekcije, inkontinenca ...”

Pomanjkanje urologov

Kljub porastu teh bolezni sodi Slovenija po številu zdravnikov urologov glede na število prebivalcev na predzadnje mesto v EU. Trenutno premoremo 50 urologov. Glede na povprečje urologov v EU primanjkuje 100 urologov.

Zdravnik urolog Dejan Bratuš, predsednik Združenja urologov Slovenije poudarja: “Urologov je premalo. Na to v združenju opozarjamo že 25 let. Vzrokov je več. Verjetno se v preteklosti ni toliko govorilo o uroloških težavah. Po dolgih letih nam je uspel preboj, saj že poteka postopek ustanavljanja razširjenega strokovnega kolegija urologov pri zdravstvenem ministrstvu. Pričakujemo, da bomo število urologov povečali in vzpostavili učinkovitejši sistem reševanje problemov s področja urologije. Tudi čakalne dobe so problem in nadejam se, da bomo s pomočjo enkratnega dodatnega programa skrajševanja čakalnih dob problem vsaj nekoliko omilili.”

Nujno pa je tudi posodabljanje dela s pomočjo nove tehnologije. Zlasti nujen bi bil robot Da Vinci v obeh slovenskih kliničnih centrih. Z njim bi lahko na sodoben način uspešneje opravili številne urološke operacije. Čeprav se ta metoda v svetu zelo uveljavlja, pri nas posluha za to opremo še vedno ni, čeprav bi omogočila še eno od oblik minimalno invazivnih metod diagnosticiranja uroloških bolezni.

Kaj je movember?

Gre za mednarodno gibanje za ozaveščanje moških o zdravju in boleznih, ki prizadenejo pretežno moške, denimo rak na prostati in testisih ... Gibanje se je začelo leta 2003 v Avstraliji in je hitro preraslo v svetovno.

Dandanes ima že več kot pet milijonov članov, zbrali so že več kot 540 milijonov evrov, s katerimi so podprli več kot 1200 projektov. Člani podporo izražajo z nošenjem brkov v novembru. Od tod ime - pojma “moustache” in “november” sta ustvarila skovanko movember. Prvega novembra se člani obrijejo in si nato cel mesec puščajo brke. Brki so izhodišče pogovora o namenu movembra, podobno kot roza pentlja pri raku na dojkah.

Člani skrbijo za ozaveščanje, zbirajo donacije za dobrodelne organizacije - v Veliki Britaniji gre denar za Prostate cancer charity. Države, ki nimajo lastne movember kampanje, donacije prispevajo v skupno vrečo Global Action plan. Iz nje financirajo raziskave, posvečene boleznim, za katerimi večinoma obolevajo moški.

Člani gibanja Movember v Sloveniji vsako leto organizirajo vrsto dogodkov: movember tek z več kot 300 udeležencev, movember hokejsko tekmo, dobrodelno vinsko dražbo ter predavanja za osveščanje mladih na fakultetah. Letos bodo ob podpori Lidla Slovenija zbirali denar za pripomočke za zdravljenje bolnikov na ljubljanski klinični urologiji.

JASNA ARKO


Najbolj brano