Primorci so bolj zdravi od preostalih Slovencev

Prebivalci občin v vzhodni Sloveniji so v povprečju manj zdravi od prebivalcev v zahodni. To potrjuje tudi razpon bolniške odsotnosti, saj se giblje od 8,5 koledarskih dni do več kot 20 dni na vzhodu. Nasploh so prebivalci Primorske v povprečju bolj zdravi od tistih na Štajerskem, Koroškem in v Pomurju.

Če vas v teh dneh pesti slabo počutje, se ne vznemirjajte 
preveč: statistično dokazano živite na najbolj zdravem območju Slovenije.
Če vas v teh dneh pesti slabo počutje, se ne vznemirjajte preveč: statistično dokazano živite na najbolj zdravem območju Slovenije. 

SLOVENIJA >Podatke je zbiral, analiziral in predstavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) v sklopu projekta Zdravje v občini. Prikazuje zdravstveno stanje ljudi v občinah, z izjemo Ankarana, saj je ta občina nastala kasneje, kot je bilo v projektu opazovano obdobje.

Po zbranih podatkih so zlasti zaposleni prebivalci občin v vzhodni Sloveniji v povprečju v slabšem položaju od tistih v občinah na zahodu. Razpon bolniške odsotnosti se giblje od 8,5 na zahodu, do več kot 20 koledarskih dni. Največ bolniških odsotnosti zaposlenih je v nekaterih občinah Štajerske in Koroške zdravstvene regije.

V teh dveh regijah je tudi največ visoko tveganega opijanja ljudi, starih 15 let in več. Po pogostosti možganske kapi v starosti od 35 do 84 let prednjači Pomurje. Tu je tudi največ predebelih otrok.

Najbolj zdravi pa so v občini Domžale, kjer je zelo malo bolniških odsotnosti, ta občina pa ima tudi najugodnejšo socialno-ekonomsko sliko.

Po ugotovitvah NIJZ na razlike v zdravju vplivajo socialno-ekonomski dejavniki, kulturna in etnična pripadnost, sistem zdravstvenega varstva ter življenjski slog. Projekt zajema izbor kazalnikov, ki so jih zajeli v posamezne skupine - prebivalstvo in skupnost, dejavniki tveganja za zdravje, preventiva, zdravstveno stanje in umrljivost. Z njimi so prikazali problematiko različnih populacijskih skupin, različne javno-zdravstvene izzive ter tudi socialno-ekonomsko sliko vsake občine posebej.

NIJZ je za vsako občino pripravil kratko publikacijo s ključnimi kazalniki zdravja, tveganega vedenja in preventivne ukrepe. Vsebuje tudi opis zdravstvenega stanja in pregled 35 ključnih kazalnikov zdravja v občini v primerjavi s slovenskim povprečjem in tematske karte. Gradivo naj bi spodbudilo pristojne v občinah za izpeljavo aktivnosti promocije in krepitve zdravja prebivalcev. JASNA ARKO


Najbolj brano