Prebežnik s strupom v žepu

Prebežnik iz Albanije, ki so ga pred dnevi prijeli na Bistriškem, ko je nezakonito prečkal državno mejo, je imel v žepu tulec s tabletami aluminijevega fosfida - zelo nevarne, strupene snovi. Zato se je v sobi, kamor so ga zaprli, sprožil alarm. Le ugibamo lahko, kaj bi bilo, če ga ne bi prijeli in bi tablete kje uporabil.

Za vsak preparat, ki je strupen, veljajo posebni predpisi in 
način uporabe.   Foto: Edi Mavsar
Za vsak preparat, ki je strupen, veljajo posebni predpisi in način uporabe.  Foto: Edi Mavsar

Pred dnevi so na bistriško policijsko postajo pripeljali 40-letnega državljana Albanije, ki je mejo prečkal nezakonito. Pri varnostnem pregledu so v njegovem žepu našli tulec s tabletami aluminijevega fosfida.

V sobi, kamor so ga posedli, se je nepojasnjeno sprožal požarni alarm. Policisti so poklicali na pomoč gasilce, kasneje je tablete prevzel za to usposobljeni strokovnjak.

Glede na opis tablet gre za plin fosfin, ki se uporablja za uničevanje škodljivcev v prehrambenih izdelkih in kmetijstvu (v žitaricah, rižu, zeliščih, suhem sadju) v skladiščih in silosih. Njegova uporaba je strogo predpisana, zelo strogi so tudi predpisani varnostni ukrepi ob uporabi. Gre namreč za snov iz skupine tistih z insekticidnim delovanjem in delujejo v plinastem stanju (fumiganti).

Preparati so na voljo v različnih oblikah - kot trdna, tekoča in plinska sredstva. Kot insekticidi delujejo le v plinasti obliki. Zanje so značilni močno prodiranje, hitro širjenje in velika strupenost za vse žive organizme.

Fosfin prihaja v promet v trdni obliki kot aluminijev ali magnezijev fosfid. Iz trdne oblike se pod določenimi pogoji (vlaga iz zraka) počasi spremeni v plin. Zaradi nenadziranega sproščanja plina in zaradi nestrokovne uporabe lahko tako sproščanje te snovi povzroči hude, nevarne posledice.

Preparati, ki jih uporabljamo v vsakdanjem življenju, v gospodinjstvih in na vrtovih ter v napravah za uničevanje škodljivcev, kakor tudi zagotavljanje javnega zdravja z namenom preprečevati nalezljive bolezni, lahko predstavljajo nevarnost in grožnjo za zdravje za tiste, ki jih uporabljajo ali za druge v okolici. Še zlasti nevarno je, če s to snovjo delamo nestrokovno.

Da je to res, potrjuje tragična novica izpred leta, ko sta dva otroka v mestu Jeddah v Savdski Arabiji med spanjem umrla zaradi vdihovanja strupenih pesticidnih hlapov. Preiskovalci so ugotovili, da naj bi bil vir zastrupitve v sosednji hiši, kjer so uporabili tablete phostoxina. Lastniki naj bi dali hišo razkužiti, medtem ko so odšli na počitnice. Preiskovalci so sledove pesticidov, aluminijev fosfid, našli v posodi v tej hiši.

Tablete, ki so jih policisti našli pri prebežniku v Ilirski Bistrici, spadajo med fitofarmacevtska sredstva, s katerimi smejo trgovati pravne osebe, ki za to izpolnjujejo jasno predpisane pogoje. Zakaj je Albanec imel nevarne tablete pri sebi in kje jih je dobil, še ni znano. Menda je omenjal, da jih je našel v Ilirski Bistrici, kar je malo verjetno. Upajmo, da je šlo le za naključje. Policisti so ravnali pravilno, saj bi z nepravilnim ravnanjem prebežnik lahko s tabletami ogrozil svoje življenje in tudi življenja drugih v svoji bližini. Ob stiku take snovi z vodo to lahko povzroči tudi požar, saj so produkti, ki se sproščajo, hitro gorljivi in vnetljivi. Lahko pa bi povzročila tudi množično zastrupitev ljudi.

Mag. JANEZ PIŠOT,

dr. vet. med.


Najbolj brano