Podgane na letalu, znak za alarm

Glodalci so, pa če to hočemo ali ne, naši stalni spremljevalci, ne glede na to, kje živimo in kako potujemo. Hkrati so resna grožnja za naše zdravje, zato jih moramo nenehno zatirati in skrbeti, da se preveč ne razmnožijo. Zlasti podgane in miši zaidejo povsod, zato se občasno zgodi, da jih odkrijejo tudi na kakšnem letalu. Takrat lahko prekrižajo načrte potnikom in povzročijo celo zamude pri poletih.

Podgane sledijo hrani in lahko zaidejo kamorkoli
Podgane sledijo hrani in lahko zaidejo kamorkoli 

Večina se zaveda, da je glodalce treba zatirati zaradi bioloških značilnosti, povzročanja velike ekonomske škode in nenehne nevarnosti za naše zdravje. Zato ne smemo dopustiti, da nas kakorkoli ogrožajo, kar še toliko bolj velja, ko gre za polet z letalom.

Prav podgane so nedavno zakrivile zamudo na enem od poletov letala v Indiji. Pilot letala letalske družbe Air India je moral na letu iz New Delhija v Kalkuto zasilno pristati, saj je posadka v kabini opazila podgane. Pristanek je bil nujen, saj bi podgane lahko pregrizle električne kable, kar bi lahko povzročilo katastrofo.

Posadka na letalu družbe Air India je sredi poleta iz New Delhija v Kalkuto opazila podgane in takoj obvestili pilota, ki je zasilno pristal. To je bilo nujno zaradi varnosti. Če namreč pričnejo podgane gristi električne kable, izgubi pilot nadzor nad letalom in to lahko strmoglavi.

Po poročanju medijev družba Air India uradne izjave v zvezi s tem dogodkom ni posredovala, strokovnjaki pa zatrjujejo, da podgane na letalih niso neobičajen pojav. Sledijo namreč vozičkom s hrano v letalo, saj jo vohajo.

Ni se zgodilo prvič, da je moralo letalo zaradi glodalcev zasilno pristati. Po znanih uradnih podatkih je imelo letalo indijske družbe z njimi težave letos že v februarju, ko je let iz Mumbaja zamujal dve uri, saj so se morali najprej znebiti podgan.

Še huje pa je bilo leta 2009 z letom v Toronto. Takrat so zamujali kar enajst ur, v tem času pa se je posadka kar sama trudila poloviti podgane. Kaj vse bi lahko povzročile podgane, če bi prišle do najbolj občutljivih in pomembnih napeljav, naprav in računalnikov v sodobnem letalu, niti pomisliti ne upamo. Takšni dogodki so resno opozorilo, da je treba nenehno skrbeti za zatiranje glodalcev in preverjanje razmer tudi v letaliških stavbah in shrambah, pa tudi na železniških postajah in v pristaniščih.

Obstaja vrsta natančnih navodil in pravilnikov za izvedbo nadzora in uničevanja glodavcev. Opisani so natančni postopki in ukrepi, da do takšnih dogodkov, kot se je zgodil pred dnevi, ne bi prišlo. V omenjenem primeru pa bodo morali ugotavljati tudi odgovornost izvajalca ustreznih ukrepov, saj se ne bi smelo zgoditi, da se podgane pojavijo v letalu med poletom.

Dogodek bi moral navesti vse letalske družbe po svetu k skrbnejšemu nadzoru razmer. Hkrati bi moral služiti kot opozorilo vsem, kaj se lahko zgodi v primeru, ko kje kdo opusti izvedbo ali pa slabo izvaja predpisane postopke deratizacije - uničevanja glodavcev, še zlasti tam, kjer bi morala biti skrb za varnost na prvem mestu. Navsezadnje je tudi škoda, ki nastane zaradi pomanjkljive skrbi za zatiranje glodalcev, lahko izjemno velika - v tem primeru je šlo za zamudo pri letu in za nujen zasilni pristanek letala. Da škode, ki zdaj nastaja zaradi slabe reklame za omenjeno letalsko družbo in letališče, niti ne omenjamo.

Mag. JANEZ PIŠOT,

dr. vet. med.


Najbolj brano