Podgane grizejo tudi kable

Večkrat pišemo o glodalcih v naših bivališčih ali proizvodnih objektih, pojav in dejstvo, da jih ni mogoče povsem zatreti, sta dokaz, da so velik problem, še zlasti, ko jih je vse več. So velika zdravstvena grožnja, pa tudi estetski, higienski in kulturni problem in ne sodijo v bližino človeka, trgovine, skladišča in objekte širšega družbenega pomena. Ko se tam pojavijo, je to lahko zelo nevarno.

V vsakem naselju vedno živijo tudi glodalci.  Foto: Leo Caharija
V vsakem naselju vedno živijo tudi glodalci.  Foto: Leo Caharija

Spomladi se ta nadloga znova začne pojavljati. Zato ne zanemarimo temeljnih ukrepov, nujnih za obvladovanje glodalcev. Deratizacija je kompleksen, celovit postopek, ki združuje preventivne in ofenzivne ukrepe za njihovo uničevanje.

Preventivne ukrepe izvajamo pred pojavom glodalcev, kar je vedno lažje, ceneje in bolje. Izvajamo jih, da ohranimo število glodalcev na biološkem minimumu - v taki meri, ki je še sprejemljiva za okolje, raven kulture, standard, zdravje. Te ukrepe izvajamo nenehno, po posebnem programu in pod strokovnim nadzorom.

Ofenzivne ukrepe izvajamo praviloma občasno, po pojavu večjega števila glodalcev, ali če je to z vidika epidemioloških razmer potrebno. Ti ukrepi so nujni tudi, ko število glodalcev preseže biološki minimum, postane moteče za človeka in povzroča materialno škodo na prehrambenih proizvodih, pridelkih in objektih. Ukrepe izvajajo strokovnjaki oziroma za to pooblaščene strokovne organizacije. Gre za več načinov izvedbe v sklopu postopka deratizacije.

Že v preteklosti so glodalcem skušali preprečiti vstop v stavbe, skladišča in kleti. Zato so vrata zavarovali z različnimi kovinskimi oblogami, odprtine zamreževali, enako tudi kanale, jaške, špranje in druge prehode. Dandanes izvajamo tehnične ukrepe za obvladovanje glodalcev. Imenujejo se gradbeni ukrepi. V to skupino sodita primerna gradnja in mehanska zaščita objektov pred glodalci.

Znano je, da lahko pride miš v objekt že skozi režo, veliko le šest milimetrov. Vse prepreke za glodalce morajo biti iz materiala, ki ga ne morejo preglodati ali obiti. Mreže morajo biti kovinske, odprtine morajo biti manjše od šest milimetrov. Za gradnjo moramo uporabljati kakovosten beton, železo in druge materiale. V materiale za zazidavo odprtin moramo primešati steklene delce ali žično mrežo.

Glodalci pa se pojavljajo povsod, tudi v najsodobnejših objektih, kot so, denimo, jedrske elektrarne in druge, izjemno dobro varnostno urejene stavbe ter tehnološki objekti. Tudi tam povzročajo probleme, ki so zelo resni in včasih nevarni za okolico in življenja ljudi. Ne gre pozabiti na dogodek izpred več let, ko je podgana v japonski jedrski elektrarni Fukušima zakrivila izpad sistema za hlajenje jedrskega goriva, saj so jo, mrtvo, odkrili v nadzorni plošči. Če bi tamkaj pregrizla kakšen drugi kabel, bi lahko povzročila še hujšo nevarnost, podobno tisti, ki jo je prav v tej elektrarni zatem zakrivil potres s cunamijem, ko je prišlo do uhajanja radioaktivne snovi v ozračje in okolico.

Zadnji dogodek v naši bližini pa navaja, da je kratek stik v električni napeljavi povzročila podgana. Pred dnevi se je kadilo iz električne omarice v večstanovanjski stavbi sredi Ilirske Bistrice. Posredovali so gasilci PGD Ilirska Bistrica, ki so ugotovili, da je kratek stik povzročila podgana. Okvaro so odpravili delavci pristojnega elektro podjetja. K sreči ta dogodek ni bil tako zapleten kot tisti v jedrski elektrarni, potrjuje pa trditvi, da je deratizacija v vsakdanjem življenju nujna in jo je treba nenehno izvajati.

mag. JANEZ PIŠOT,

dr. vet. med.


Najbolj brano