Podgane - alkoholiki?

Ob prebiranju novic na spletu pogosto zasledimo dokaj neverjetne zapise. Eden takšnih je tudi ta, ki je vzbudila nemalo pozornosti in se nanaša na podgane in alkohol v bližini ljudi.

So alkohol res popile podgane?
So alkohol res popile podgane?  

Kot poročajo, naj bi v indijski zvezni državi Bihar podgane popile več tisoč litrov lani zaseženega alkohola! Prodaja in uživanje alkohola sta prepovedana od lani dalje. Odtlej je policija zasegla več kot 900.000 litrov alkoholnih pijač. Policijski uradnik v mestu Patna navaja, da so večino zaseženega alkohola izgubili zaradi podgan. Policija je sprožila preiskavo.

Več kot tisoč policijskih postaj mora odslej preverjati količine zaseženega alkohola, preverjali bodo tudi policiste. Če ne bodo opravili preizkusa alkoholiziranosti, jih bo doletela tožba, lahko bodo tudi ob službo. Vsakomur, ki uživa ali prodaja alkohol, sicer grozi zaporna kazen do deset let.

Na policijskih postajah hranijo ogromne količine steklenic alkohola, nekatere so morale najeti celo posebne prostore za hrambo.

Glede na znanstveno potrjene podatke o podganah vemo, da odkar sobivajo na zemlji s človekom, živijo v tako imenovanem komenzalnem sožitju. A to koristi le podganam.

Ljudje ustvarjamo ugodne pogoje za življenje podgan. Te živali nam povzročajo vrsto težav in nevšečnosti. Gre zlasti za gospodarsko škodo - poškodujejo, onesnažujejo in uničujejo hrano in bivališča. Glodajo gradbene materiale in napeljave. Vzbujajo gnus in strah, neposredno ogrožajo naše zdravje in varnost.

Glodalci, kamor spadajo, potrebujejo že zaradi velikosti in hitre rasti prednjih zob obilico hrane in vodo. Glodajo prav vse, da se zobje obrabljajo, tudi kable, gradivo, plastiko, mehkejše kovine, beton. Ob tem lahko povzročijo tudi požar, eksplozijo, okvare na napravah. Nekatere materiale uporabljajo tudi za gradnjo gnezd.

Ko se prehranjujejo, povzročajo škodo tudi na proizvodih v kmetijstvu in prehrambeni industriji. Nobena embalaža pred njimi ni varna. Hkrati poškodujejo tudi vsebino, ob tem se v prostoru namnožijo še njihovi iztrebki. Po strokovnih ocenah glodalci z iztrebki in urinom onesnažijo do deset krat več hrane, kot je zmorejo pojesti.

Da pa bi podgane odpirale steklenice in popile vsebino, je skoraj neverjetno. Ker poznam obnašanje glodalcev, so opisane podgane, milo rečeno, čudne. Bolje verjetno se zdi, da je alkohol spil kdo drugi in krivdo naprtil osovraženim glodalcem, ki povsod povzročajo velike probleme.

Mag. JANEZ PIŠOT, dr. vet. med.


Najbolj brano