Po virtualni šele prava operacija

Vsakdo si želi po operaciji kolka, kolena, hrbtenice spet normalno, kakovostno živeti v upanju, da možnih znanih zapletov, ki se dogajajo povsod po svetu, ne bo in zaradi njih ne čez čas spet nove operacije. Prav zato so v Ortopedski bolnišnici Valdoltra (OBV) kot prvi na svetu izumili povsem nove metode operacij s pomočjo najsodobnejše tehnologije in se znova vpisali v vrh svetovne ortopedije.

  

Izvedbo osteotomije preverijo na monitorju  na navigacijski 
napravi s 3D pogledom.  Foto: Arhiv Obv
Izvedbo osteotomije preverijo na monitorju na navigacijski napravi s 3D pogledom.  Foto: Arhiv Obv

Med prvimi uvajajo operacije, ki temeljijo na najprej virtualni simulaciji in izdelavi natančnega načrta, prilagojenega vsakemu bolniku in njegovi okvari posebej. Izkušnje že potrjujejo, da so operacije občutno kakovostnejše, zato se svetovna ortopedija že zanima za metode OBV.

Gre za operacije z neprimerno večjo natančnostjo, kar je za zdravje in počutje bolnika zelo pomembno. Uvajanje računalniško podprtih tehnologiji v bolnišnici Valdoltra (OBV) je že običaj, zdaj so razvili lastne nove pristope v kostni kirurgiji, in to s pomočjo računalniško vodenih postopkov elektro-magnetne navigacije in tehnologije 3D tiskanja. Med prvimi na svetu jim je uspelo zagotoviti občutno višjo raven operativne natančnosti in varnosti.

Pred operacijo virtualni načrt, prilagojen bolniku

Strokovna ekipa, ki jo sestavljajo Rihard Trebše, Darij Kreuh, Rene Mihalič, Bogdan Ambrožič, Janez Mohar, Dejan Ravnik, Marjana Hribernik in Lili Vouk Grbac pojasnjuje, da v kostni kirurgiji večina operacij temelji na operaterjevem občutku in izkušenosti, 3D tehnologija pa je še redka. To novost so pred nekaj meseci uvedli v sodelovanju s podjetjem Ekliptik in Inštitutom za anatomijo Medicinske fakultete v Ljubljani. Prvi poseg je bil opravljen na medeničnem delu kolka, sledila je vrsta različnih drugih posegov.

Sogovorniki so zasnovali računalniško voden postopek elektro-magnetne navigacije, kjer kirurg s senzorji na kirurških orodjih in s pomočjo monitorja izvaja del operacije. Preostala tehnologija pa sloni na 3D tiskanju, kjer s pomočjo računalnika že pred operacijo izdelajo predoperativni načrt, povsem po meri pacienta oblikujejo vodilo in ga natisnejo v biokompatibilni plastiki. Šele zatem sledi operacija bolnika.

Prvi je bil kolk ...

Nameščanje medeničnega dela umetnega kolka je bil prvi poseg. Gre za najpogostejše operacije, ki milijonom bolnikov po svetu omogočijo spet dokaj normalno življenje.

V OBV so ga opravili z računalniško vodeno navigacijo. Gre za postopek vsaditve umetnega kolka. Kljub temu pa se po teh posegih povsod po svetu pojavljajo tudi zapleti. Temeljni vzrok zanje je slabo postavljen ponvični del, ki povzroča hitrejšo obrabo vsadka, njegovo zgodnejšo zamenjavo, bolečine zaradi zatikanja, pa tudi zlom vsadka, predčasno zrahljanje in celo izpah sklepa.

Svetovne študije potrjujejo, da tudi najuspešnejši kirurgi v približno 30 odstotkih primerov to ponvico ne namestijo povsem optimalno. Prav ta novi postopek ekipe v OBV to metodo izboljšuje: izognejo se pomanjkljivostim obstoječih navigacij, povprečno odstopanje med realno in izmerjeno postavitvijo umetne ponvice znaša celo manj kot dve stopinji. In prav to je revolucionarna novost: po svetovnih strokovnih ugotovitvah ima stroka ob tej operaciji 10-stopinjski odklon za sprejemljiv in dober izid, nova metoda OBV ga zmanjšuje na pičli dve stopinji.

... nato odprava drugih okvar kosti in sklepov

Računalniško podprte operacije po novi metodi so zatem uvedli še pri zahtevnih osteotomijah, kjer je treba zaradi bolezensko ali razvojno spremenjenih kosti slednje postaviti v pravilen položaj. Kosti morajo pravilno namestiti v vseh ravninah, a doslej s pomočjo le 2D rentgenskih posnetkov to skoraj ni bilo možno. Po novi metodi pa pred pravo operacijo najprej opravijo virtualni operativni poseg, kjer na računalniku simulirajo določitev kostnih rezov in postavitev fragmentov ter izdelajo individualizirane šablone za namestitev na deformirano kost.

Ne orodjih so utori za natančno izvedbo rezov. Na delih, ki ne omogočajo namestitve orodij, pa izvedejo računalniško vodeno žaganje. Na enak način izdelajo še orodje za preverjanje ustreznosti položaja kostnih fragmentov.

Poseben primer računalniško vodenega operativnega posega predstavlja periacetabularna 3D osteotomija medenice (PAO), ki je eden najzahtevnejših posegov na kolčnem sklepu. Za operacijo se odločijo zlasti pri mlajših bolnikih s prirojeno plitkejšimi kolčnimi ponvicami, ki jih spremljajo bolečine že ob običajnih aktivnostih. Z najnovejšo metodo tako izboljšajo pokritost glave stegnenice in preprečijo prezgodnjo obrabo sklepa, ki bi čez čas privedla do namestitve totalne endoproteze, kar pri mlajših bolnikih ni zaželeno, saj se pri njih vsadki zaradi večje aktivnosti hitreje obrabijo.

Prvi na svetu

Nova metoda OBV je prva tovrstna na svetu, kar je potrdil pregled vseh strokovnih svetovnih objav s področja PAO.

Ob tem zanimanje svetovne stroke zbujajo tudi preostali posegi, opravljeni na nov način, med njimi računalniško vodena zahtevna večdimenzionalna osteotomija golenice. Pri kompleksni deformaciji kosti (golenice) lahko s predoperativno CT preiskavo pridobijo 3D rekonstrukcijo kosti. Nato določijo mesto korekcije, nastavijo položaj in smer žaganja kosti ter opravijo simulacijo posega. Za pravilno smer žaganja kosti izdelajo po meri narejena vodila (3D print), ki se tesno prilegajo kosti in omogočijo natančno žaganje. Kost na računalniku postavijo v želen položaj na podlagi predoperativnih meritev. V predel prežagane kosti vstavijo individualne vmesnike (3D print), ki omogočajo ohranjanje želene korekcije. Osteotomijo nato učvrstijo s ploščo in vijaki.

Novosti tudi pri hrbtenici

Računalniško vodeni so po novem še nekateri zahtevni posegi na hrbtenici. OBV uvaja dokaj neznano tehniko personaliziranih vodil, ki kirurgu pomagajo pri uvajanju transpedikularnih vijakov v vretenca prsne hrbtenice pri operacijah zahtevnih deformacij.

Pri skoliozah in kifozah, deformacijah po zlomih in po predhodno operiranih vretencih prsne hrbtenice so namreč meje anatomskih struktur tako spremenjene, da lahko pride pri uvajanju vijaka v primeru, ko gre samo za nekaj milimetrski odklon od idealne smeri, do nevrološko nepopravljive okvare (paraplegije in inkontinence), poškodbe življenjsko pomembnih velikih žil ali organov v prsni votlini.

Svetovna ortopedija je doslej poznala tri metode nadzorovanega uvajanja transpedikularnih vijakov v vretenca deformirane prsne hrbtenice (pod kontrolo rentgena, prostoročno tehniko in uvajanje vijakov pod nadzorom IR navigacije). Prva tehnika občutno podaljša čas operacije (s tem tudi izgubo krvi, možnost okužb, daljše splošne narkoze) ... Druga tehnika je varna le, ko jo izvaja izjemno izkušen in zelo ozko specializiran kirurg. Tretja potrebuje zelo drage naprave in predoperativne priprave.

V OBV pa so zdaj razvili metodo računalniškega načrtovanja idealne smeri uvajanja transpedikularnega vijaka na podlagi tridimenzionalne rekonstrukcije CT slik deformirane prsne hrbtenice. Kirurg že na virtualnem modelu hrbtenice na osnovi vstopnega mesta in smeri v 3D okolju določi idealen položaj vijaka, njegovo debelino in dolžino, kar je podlaga za izdelavo s pomočjo 3D tiskalnika izdelane šablone iz biopolimerov, ki se natančno prilega površini med operacijo prikazanih struktur hrbtenice. V šablono je vključena vodilna luknja za smer vijaka, prek katere kirurg med operacijo izvrta luknjo za vijak v kost.

Na ta način so že operirali 16 bolnikov. Analize že potrjujejo, da je ta metoda veliko natančnejša, hkrati tudi varnejša, operacija pa mnogo krajša. Zato se zanje že zanimajo svetovne multinacionalke, ki se ukvarjajo z razvojem tovrstne tehnologije in ortopedi z znanih klinik. Ekipa OBV dodaja: “Po znanih podatkih ni doslej še nihče dosegel tako raznovrstnih aplikacij, kot smo jih zdaj razvili pri nas.”

JASNA ARKO


Najbolj brano