Pasja vročina, psi na plažah

Bi psi, če ne bi bili odvisni od človeka - gospodarja, hodili na plažo in tam trpeli neznosno pripeko ter vročino? Takšno vprašanje nam je zastavil bralec. Nekateri ljudje pa omenjajo tudi, da je lahko na natrpanih plažah družba psov tudi neprijetna.

Veliko plaž uradno označuje prepoved za vstop s psmi.   Foto: Mirjana Cerin
Veliko plaž uradno označuje prepoved za vstop s psmi.  Foto: Mirjana Cerin

Koliko psov brez gospodarja, natančneje klateških psov, sploh poleti zaide na plažo? Ali ni vožnja psov na plažo, kjer so izpostavljeni soncu in vročini, zgolj posledica egoizma njihovih lastnikov in je to že mučenje živali? Še zlasti, ko gre za pasme, kot so samojed, sibirski haski in podobne, ki težko prenašajo vročino?

Tako se sprašuje omenjeni bralec in pravi, da je odgovor večine lastnikov psov, češ da uživajo v kopanju v morju, samo dober izgovor.

Ukrepi v vročini

V vročih dneh moramo privoščiti psu sprehod v naravo, a v zgodnjih jutranjih ali poznih večernih, celo nočnih urah. Čez dan moramo poskrbeti, da bo imel dovolj sveže vode in po možnosti hladen prostor, kjer si lahko hladi tačke ali čofota v vodi, ki naj sega vsaj do trebuha.

Nikakor psa ne puščamo v avtu, tudi če je ta parkiran v senci. Nasploh omejimo fizični napor živali na najmanjšo možno mero.

Pogosto moteč vedenjski vzorec lastnikov

Veliko lastnikov vodi svoje pse s seboj na plaže ob morju, jezerih, rekah. Plaže na Debelem rtiču, pri Sveti Katarini, Belih skalah, v Strunjanu in še kje so kar polne psov.

Ko opazujemo ljudi na plažah, lahko odkrijemo vse vrste vzorcev obnašanja, pa naj bodo s psi ali brez njih. Lastniki psov na plažah pa so kdaj lahko tudi zelo moteči za preostale obiskovalce.

Najbolj izstopajo nekateri, ki se pripeljejo tik do morja, sledi neobzirno razmeščanje ležalnikov in drugih rekvizitov, ne oziraje se na zasebnost tistih, ki so že na plaži. Če je poleg še pes, včasih ima lastnik celo dva, po navadi velike pasme, sledi iztrebljanje, in to tik ob avtu, kajti žival mora to opraviti po daljši vožnji. Lastnik se pogosto za to ne zmeni, kaj šele, da bi pasje iztrebke pospravil, odstranil!

Zatem se lastnik(i) pogosto zdolgočaseno zleknejo na sonce, svojih psov ne dajo na povodec, temveč jim dovolijo, da se prosto sprehajajo med kopalci, otroki, kar je ne le neolikano, v veliko primerih tudi nevarno za okolico in druge! Če kdo glasno protestira, pa sliši značilen odgovor pasjega lastnika: “Naš pes ni še nikogar ugriznil in je takooo prijazen!” Ukrepajo pa seveda ne ...

Ko pridejo iz vode, se psi otresejo ob ali celo na brisačah drugih kopalcev, ki zaradi tega niso niti deležni niti opravičila, saj se zdi pasjim lastnikom tako početje povsem normalno; sami si s psom delijo brisačo.

Uradna pravila

V turističnih krajih veljajo določena pravila za štirinožce. Zato bi bilo koristno, da se lastniki o njih pozanimajo na recepcijah kampov, hotelov ali na drugih informativnih točkah in pravila upoštevajo, ne glede na to, ali gre za plaže z vstopnino ali ne.

Ta med drugim določajo, da mora biti na sprehodu pes na povodcu. Po iztrebljanju, tako pravila, mora lastnik iztrebke pobrati in odložiti v smeti.

V večini krajev obstajajo posebni smetnjaki za iztrebke, zraven so vrečke za iztrebke. Če teh ni na voljo, je dolžan lastnik za to poskrbeti sam.

Še zlasti pa bi moral spoštovati določila, da mesta za kopanje niso na voljo povsod in kjerkoli. Pes bo najmanj v nadlego preostalim kopalcem tam, kjer so plaže dokaj samotne in se kopalcev na tare drug ob drugem. In tudi tam mora spoštovati pravila o ravnanju s psmi.

Pasja plaža v Istri

Res ima veliko pasjih skrbnikov probleme z iskanjem prostih kotičkov ob naši obali, kjer se lahko skupaj s svojim štirinožci brezskrbno kopajo v morju. A resnici na ljubo je iskanje prostora, kjer bi se lahko za druge nemoteče okopal v morju, v glavni sezoni včasih povsem nemogoče.

Lastniki psov so se najbrž zelo razveselili novosti, ko je v Izoli zaživela tako imenovana pasja plaža oziroma kopališče, kjer se lahko kopajo tudi psi. Območje je urejeno desno od obalnega zidu v smeri bivšega Delamarisa in je s tablo ustrezno označeno.

Na določenih plažah pa v družbi psa takšni obiskovalci niso dobrodošli. To velja za kopališče v Žusterni, mestno plažo v Kopru, Adrio Ankaran, Debeli rtič, izolski plaži v Simonovem zalivu in pri Svetilniku, za urejeno Krkino plažo v Strunjanu, za glavno plažo v Portorožu, hotelske plaže v Portorožu, za Fieso in za mestno plažo v Piranu.

Na nekaterih od naštetih so nameščene table z opozorili. Navajamo enega izmed njih: “Na podlagi 13. člena Odloka o varnosti, uporabi, redu in čistoči javnih kopališč, bazenov ter drugih odprtih morskih vodah v Občini Piran (Ur. objave št. 18/96) je prepovedano vodenje psov in drugih živali”.

Nasprotno je veliko plaž, turističnih objektov, trgovin tako pri nas kot na Hrvaškem, z oznako “Dogs welcome”, kar pomeni: ”Psi so dobrodošli.”

Žal zaradi nekaterih izjem, ko lastniki štirinožcev ne spoštujejo temeljnega bontona in pravil, pada senca tudi na tiste kulturne in vzgojene lastnike psov, ki s pravilno vzgojo in redom zagotavljajo mirno sožitje na vseh krajih, v objektih in tudi na plažah. Takšni lastniki in njihovi psi so prijetni za okolje, so nemoteči, ne ogrožajo okolice. So lepi primeri, ko lahko mirno sobivaš tudi na gosto naseljeni plaži, upoštevaje osnovna pravila.

V eni od knjig o vzgoji psov in obnašanju lastnikov lahko preberemo: “Absolutna svoboda za živali, vendar taka svoboda, ki ne moti drugega, bližnjega, ki ne povzroča škode nam osebno in omogoča, da smo dobro sprejeti v svoji okolici. Zavedati se moramo, da živimo v družbi, z vsemi pravili. Predvsem živi in pusti živeti.”

Mag. JANEZ PIŠOT,

dr. vet. med.


Najbolj brano