Ovira na poti do naraščaja

Marec, mesec boja proti raku, je obenem mesec ozaveščanja o endometrozi, bolezni, ki se najpogosteje pojavlja v ženskah v rodni dobi. Boj zoper to bolezen, ki je med prebivalstvom slabo poznana, zaznamuje rumena pentlja. V Sloveniji naj bi bilo od 30.000 do 40.000 bolnic z endometrozo.

Bolezen, za katero ženska ne ve, nanjo pa niti osebni ginekolog ne pomisli, je najpogosteje 
kriva za neplodnost in žensko prikrajša za naraščaj.
Bolezen, za katero ženska ne ve, nanjo pa niti osebni ginekolog ne pomisli, je najpogosteje kriva za neplodnost in žensko prikrajša za naraščaj.  

Po oceni ginekologov naj bi ta bolezen napadla eno od desetih žensk v rodnem obdobju. Endometroza je najpogostejši vzrok za neplodnost in kronično medenično bolečino pri ženskah.

Kaj endometroza sploh je, pojasnjuje prof. dr. Eda Vrtačnik Bokal, predstojnica kliničnega oddelka za reprodukcijo Ginekološke klinike ljubljanskega kliničnega centra: “Gre za kronično bolezen žensk, pri kateri se tkivo, podobno maternični sluznici (endometrij), pojavlja izven maternice. Največkrat jo najdemo v mali medenici na potrebušnici, v jajčnikih (v obliki cist oziroma endometriomov), na materničnih vezeh, v nožnici, pri težjih oblikah pa je razširjena še na črevo, mehur, pritiska na sečevode in tako okvari ledvice.”

Bolezen najpogosteje spremljata bolečina in težavna zanositev oziroma neplodnost. Bolečina se kaže v obliki bolečih menstruacij, ki so včasih tako hude, da onemogočajo normalne aktivnosti. Nekatere ženske imajo kronično bolečino v spodnjem delu trebuha, ki ni povezana z menstruacijo. “Včasih se endometrioza kaže v obliki bolečih spolnih odnosov, bolečina lahko traja še nekaj ur po njem. Če je razširjena na črevo, se v času menstruacij pojavi boleče odvajanje blata (lahko se pojavi tudi kri v blatu). Če je razširjena na mehur, imajo bolnice občutek nepopolnega izpraznjenja mehurja, pogosto urinirajo in imajo bolečine pri uriniranju med menstruacijo. Endometrioza je najpogostejši ženski vzrok za težavno zanositev in neplodnost, a s skrbnim zdravljenjem se lahko plodnost povrne,” pojasnjuje zdravnica.

Še vedno pa zdravniki endometriozo težko prepoznajo. Podatki navajajo, da jo v Evropi odkrijejo v povprečju po štirih ali celo desetih letih od začetka težav. Testa, ki bi bolezen potrdil, namreč ni. Za določitev diagnoze je nujna laparoskopija.

Ker pa je te bolezni vse več, so lani na ginekološki kliniki v Ljubljani ustanovili dnevni center za endometriozo, kjer opravljajo diagnostiko po sodobnih priporočilih diagnosticiranja. Bolezen v napredovali fazi zdravijo operativno, za to so oblikovali posebne operativne time za endometriozo, kjer sodelujejo poleg ginekologov še za to usposobljeni abdominalni kirurgi in urologi.

Ker tudi stroka o endometriozi še premalo ve, priporočajo ginekologom v osnovnem zdravstvu, da je treba bolezen čim hitreje diagnosticirati in nato zdraviti. Zato naj bi bolnice s pretiranimi bolečinami v menstruacijskem ciklu čim prej z napotnico poslali v Ljubljano.

JA


Najbolj brano