Ostanite v gosti senci

Vročinski val iz Španije prodira k nam in grozi s temperaturami blizu 40 stopinj Celzija. Takšna vročina je nevarna za zdravje. Ogroženi so zlasti kronični bolniki, ostareli in majhni otroci. Ostanite v gosti senci, v ohlajenem prostoru, pijte dovolj vode, poskrbite za higieno, v primeru težav takoj pojdite k zdravniku.

V vročini je treba veliko piti, za to so boljši mlačni napitki,  mrzli škodujejo želodcu, grlu, srcu in izzovejo obilno potenje.  Foto: Leo Caharija
V vročini je treba veliko piti, za to so boljši mlačni napitki, mrzli škodujejo želodcu, grlu, srcu in izzovejo obilno potenje.  Foto: Leo Caharija

SLOVENIJA > Vročinski val naj bi trajal približno dva tedna in naj bi na Primorsko prinesel temperature blizu 40 stopinj Celzija. Zdravniki svarijo ljudi, naj ne pretiravajo s sončenjem in naj uporabljajo zaščitne kreme z visokim zaščitnim faktorjem. Uporabijo naj jih vsakič, ko pridejo iz vode in naj ostajajo v senci od 10. do 16. ure, ko je pripeka najhujša in je največja nevarnost za pojav opeklin, sončarice, infarkta, nezavesti ...

Prostorov in avtomobilov ne ohlajajte za več kot sedem stopinj manj, kot je zunanja temperatura ozračja.

“Pijte veliko tekočine, najbolje navadne vode in med najhujšo pripeko ostanite v ohlajenem prostoru,” svetuje zdravnica Ljubica Kolander Bizjak iz koprskega zdravstvenega doma. “Kronični bolniki so med najbolj ogroženimi, zlasti tisti s srčno-žilnimi in pljučnimi obolenji. Zato naj gredo v primeru težav takoj k zdravniku.”

Kako se zoperstavljati vročini? Prostore zračite ponoči. Okna čez dan zastrite in tesno zaprite. Pomaga vlažna rjuha na notranji strani okna, ki ohlaja in vlaži zrak. Na sprehod pojdite zgodaj zjutraj in pozno zvečer. Če morate čez dan na plan, kožo zavarujte s kremo z visokim zaščitnim faktorjem, oblecite lahka, svetla in zračna oblačila, glavo zavarujte s pokrivalom, oči s kakovostnimi sončnimi očali. Hodite po osenčeni strani ulice.

Jejte lahko prebavljivo hrano, ki jo sproti pripravljajte, živila hranite v hladilniku, saj je v vročini razkroj hitrejši in lahko sproži nevarne okužbe prebavil (salmonela). Pijte mlačne napitke, mrzli škodujejo želodcu, grlu, srcu in izzovejo obilno potenje. Ne pitje alkohola in sladkih pijač, ki ne odžejajo. Alkohol lahko sproži hude težave z zdravjem.

Ne pozabite na živali. Redno jim menjavajte svežo pitno vodo. Poskrbite za senco, prezračujte hleve ter prostore z živalmi.

Prostore ohlajajte z ventilatorji in klimatskimi napravami. Ne izpostavljajte se neposrednim curkom mrzlega zraka. Zadrževanje v klimatiziranih trgovskih centrih je prijetno, a so pretirano ohlajeni. Zato ob odhodu na prosto nekaj minut ostanite v predprostoru, da se telo privadi višji temperaturi. Prostorov in avtomobilov ne ohlajajte za več kot sedem stopinj manj, kot je zunanja temperatura ozračja.

Zaradi vročine so med najbolj ogroženimi majhni otroci in ostareli. Oboji teže zaznavajo žejo, zato jim sproti ponujajte neoslajene mlačne napitke in vodo. Sadje pred jedjo dobro operite, poostrite higieno rok in predmetov zaradi preprečevanja okužb. V primeru driske in bolečin v želodcu pojdite takoj k zdravniku. JA


Najbolj brano