Novo zdravilo opice zaščitilo pred okužbo s hivom

Novo zdravilo, ki so ga znanstveniki preizkusili na opicah, se je izkazalo za nepričakovano učinkovito zaščito pred živalsko obliko virusa aidsa. Gre za veliko odkritje v iskanju cepiva za hiv, znanstveniki pa so ga včeraj razkrili v reviji Nature.

Novo zdravilo, ki so ga znanstveniki preizkusili na opicah, se 
je izkazalo za nepričakovano učinkovito zaščito pred živalsko 
obliko virusa aidsa.  Foto: Wikipedia
Novo zdravilo, ki so ga znanstveniki preizkusili na opicah, se je izkazalo za nepričakovano učinkovito zaščito pred živalsko obliko virusa aidsa.  Foto: Wikipedia

PARIZ > Makaki, ki so jim dali zdravilo, so se ubranili visokih in večkratnih doz opičje različice virusa hiv. “Prikazujemo način za doseg dolgotrajne, učinkovite, cepivu podobne zaščite pred hivom 1”, ki je glavna skupina virusnih sevov pri ljudeh, je povedal vodja študije Michael Farzan z raziskovalnega instituta Scripps na Floridi.

Prototipno zdravilo, poimenovano eCD4-Ig, sestavljata dve imitaciji receptorjev, na katerih se hiv pritrdi na celice CD4, ključne branilce imunskih celic. Oponašalca se prilepita na virus in ga ukanita v predčasen začetek izvajanja postopka pritrditve. Ta postopek lahko virus izvede le enkrat, zaradi česar se kasneje ne more pritrditi na celice CD4.

“Zdravilo nudi zelo, zelo močno zaščito”

Znanstveniki so to primerjali z učinkom, ko pred vsiljivcem zaklenemo vrata in nato ključ zavržemo. “Zdravilo nudi zelo, zelo močno zaščito,” je za francosko tiskovno agencijo AFP prek elektronske pošte pojasnil Farzan.

Študija poroča o 40 tednov dolgem preizkusu, ki je pokazal, da so se cepljene živali lepo razvijale tudi potem, ko so jim vbrizgali štirikratno dozo virusa, ki je bila potrebna za okužbo makak v kontrolni skupini.

Nadaljnje raziskave, ki jih bodo razkrili prihodnji teden na konferenci v Seattlu, so pokazale, da so bili zdravljeni makaki zaščiteni tudi pred osemkratnimi in šestnajstkratnimi dozami, in to več kot leto dni po cepljenju, je dodal Farzan.

S hivom se je od leta 1981 okužilo približno 78 milijonov ljudi. Po ocenah ZN je zaradi bolezni umrlo 39 milijonov ljudi. Hiv uničuje imunske celice, zaradi česar je telo izpostavljeno tuberkulozi, pljučnici in drugim oportunističnim boleznim.

Formula novega prototipa cilja vstopne proteine

Iskanje cepiva za hiv je eno izmed najbolj frustrirajočih poglavij v sagi aidsa. Tradicionalnim kandidatom za cepivo, narejenim na podlagi protiteles, ni uspelo zagotoviti več kot le delne zaščite, deloma zaradi mutacij skrivnostnega virusa.

Formula novega prototipa za razliko od preteklih cilja proteine Env, tako imenovane vstopne proteine, ki so visoko ohranjeni, kar pomeni, da ne mutirajo veliko.

Testi v petrijevkah so pokazali, da zdravilo deluje tudi na humani hiv, ki je zelo podoben opičji različici tega virusa. “Seveda moramo opraviti nadaljnje varnostne študije, tako pri makakih kot pri ljudeh, preden se bodo lahko začeli poskusi,” je poudaril Farzan.

Protiretrovirusna zdravila, ki so jih iznašli sredi 90. let minulega stoletja, lahko zdravijo oziroma lajšajo okužbo, ne morejo pa je pozdraviti ali jo preprečiti. Gre za doživljenjsko zdravljenje s stranskimi učinki.

STA


Najbolj brano