Nova grožnja - smrtonosna ebola lahko zaide v Evropo

Migranti iz Afrike, ki se vse bolj množično zatekajo v razvite države, še zlasti v Italijo, prihajajo zaradi nuje in golega preživetja. S seboj pa prinašajo tudi posebno grožnjo - obolenje za ebolo. Gre za smrtonosno bolezen, zoper katero človeštvo še ni izumilo primernega cepiva. Iz Italije že poročajo, da so v nekaterih bolnišnicah pripravljeni na bolnike z ebolo. Sprejeli so strog režim predpisov.

Migranti prihajajo z ladjami, z njimi pa tudi nevarnosti Foto: Reuters
Migranti prihajajo z ladjami, z njimi pa tudi nevarnosti Foto: Reuters

Kakšne težave lahko povzročijo ilegalne migracije najrevnejših prebivalcev iz Afrike in od drugod na območje EU, nakazujejo agencijske vesti iz sosednje Italije in poročila organizacij, zadolženih za zdravje v EU.

Zadnje mesece po Evropi skokovito narašča število nezakonitih migrantov. Večinoma iz severne Afrike prihajajo v Italijo.

Po uradnih vesteh se je okoli 400 migrantom nedavno iz Maroka prek obmejne ograje prebilo v špansko Melillo. Gre za enega največjih migrantskih vdorov v zadnjem desetletju. Prek španske Mellile skušajo priti v EU.

Pripravljeni za ukrepanje v primeru ebole

Po poročanju italijanskih medijev sta bolnišnici v Trevisu in Castelfrancu v pripravljenosti za sprejem prvih pacientov z ebolo. Preko italijanske južne meje prihaja ogromno Afričanov.

K sreči doslej niso odkrili še nobenega primera okužbe z ebolo, a obstaja možnost, da bi se epidemija iz Gvineje, Sierre Leone in Liberije razširila tudi v Italijo.

Zato je italijansko ministrstvo za zdravje že oblikovalo ukrepe, ki jih morajo dosledno izpeljati ob prihodu vseh migrantov iz Afrike na italijansko ozemlje. Ukrepi naročajo, da morajo sumljive primere obdržati na opazovanju od 48 do 72 ur.

Kaj je ebola in zakaj je nevarna?

Ebola je splošen pojem za skupino virusov, ki pripadajo rodu Ebolavirus v družini Filoviridae, hkrati pa tudi splošno ime za bolezni, ki jih povzročajo (hemoragična vročica ebola).

Za Ebolaviruse sta značilni podolgovata nitasta oblika in lipidna virusna ovojnica. Morfološko so podobni virusom Marburg, ki prav tako spadajo v družino Filoviridae in povzročajo podobno bolezensko sliko.

Odkar so jo prepoznali, je ebola povzročila po svetu doslej že veliko resnih izbruhov. V večini primerov so poročila navajala tudi veliko število umrlih.

Znano je, da gre za zoonotski virus, saj so z njim okužene tudi obsežne populacije nižinskih goril v Srednji Afriki.

Kljub obsežnim prizadevanjem Svetovne zdravstvene organizacije še vedno ne poznamo živalskega vira, ki bi lahko ohranjal virus pri obstoju med izbruhi. Najverjetnejši vir pa so leteče lisice.

Hemoragična mrzlica ebola je večinoma smrtonosna in ima številne simptome - mrzlico, bruhanje, drisko, splošno slabo počutje ter bolečine v mišicah in sklepih, včasih tudi notranje in zunanje krvavitve.

Umrljivost je zelo velika, pri človeku - odvisno od virusnega podtipa - od 50-odstotna do 89-odstotna. Neposredni vzrok smrti je največkrat hipovolemični šok ali odpoved organov.

Cepiva zoper ebolo še vedno niso iznašli

Ker se ebola povečini konča s smrtjo, odobreno cepivo ali zdravilo pa ni na voljo, jo Center za nadzor in preprečevanje bolezni v ZDA klasificira kot agens četrte ravni biološke varnosti ter kot bioteroristični agens kategorije A.

Možno je, da bi jo lahko uporabili v biološkem bojevanju. Izbruh se običajno hitro razširi po vasi ali v bolnišnici, prizadene celotno prebivalstvo, nato pa mu zmanjka gostiteljev in ugasne, še preden bi dosegel večjo skupnost.

Za zdaj so razmere na mejah EU pod nadzorom, če se bo pritisk revnih in ilegalnih migrantov še povečeval, pa je možnost vnosa te in še kakšne druge eksotične nalezljive bolezni realna.

Mag. JANEZ PIŠOT,

dr. vet. med.


Najbolj brano