Nosečnice bi na hiv lahko testirali leta 2017

Napoved zdravstvenega ministrstva, da bodo slovenske nosečnice kmalu testirali tudi na okužbo s hiv, je del nacionalne strategije za obvladovanje in preprečevanje širjenja okužbe s spolno prenosljivimi boleznimi in s hiv. Strategijo še oblikujejo, sprejeta naj bi bila prihodnje leto, s testiranjem nosečnic pa naj bi bržkone začeli leta 2017.

Predvidoma leta 2017 naj bi vse slovenske nosečnice testirali 
tudi na okužbo s hiv, in to že v prvem trimesečju nosečnosti.
Predvidoma leta 2017 naj bi vse slovenske nosečnice testirali tudi na okužbo s hiv, in to že v prvem trimesečju nosečnosti.  

SLOVENIJA > Zdravstveno ministrstvo je na predlog nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) v nastajajočo nacionalno strategijo za obvladovanje in preprečevanje širjenja spolno prenosljivih bolezni zajelo tudi testiranje nosečnic na okužbo s hiv v obliki preventivne dejavnosti, torej s presejanjem.

Kontrola je nujna

“Nosečnice že zdaj testirajo med drugim za sifilis, poslej naj bi jih še za okužbo s hiv,” pojasnjuje epidemiolog Boris Kopilović s koprske enote NIJZ.

Za zdaj datum vpeljave presejalnih testov še ni znan, saj je to povezano s sprejemanjem nacionalne strategije in z dogovorom ministrstva z zdravstveno zavarovalnico ZZZS, ki bo testiranja izvajalcem plačala. “Gre pa za pomembno dopolnitev preventivnega programa presejanja, s katerim bi dovolj zgodaj odkrivali okužbo in primerno začeli zdraviti nosečnico ter bi poskrbeli za otroka,” dodaja Kopilović.

V zadnjem desetletju se je v Sloveniji okužba s hiv z matere prenesla na novorojenčka le v enem primeru, pa še ta otrok je bil rojen v državi z visokim deležem s hiv okuženega prebivalstva in se je v Slovenijo priselil kasneje. Zadnji, v Sloveniji rojen otrok, ki se je s hiv okužil od hiv pozitivne matere, pa je bil rojen leta 2001.

Dokument je pripravil NIJZ, ki se je povezal z infekcijsko kliniko ljubljanskega kliničnega centra in komisijo za aids pri ministrstvu.

Takšno testiranje je nujno, saj je treba vnaprej predvideti vse možnosti za ukrepanje, ker lahko pride do prenosa okužbe z virusom hiv z matere na otroka - med nosečnostjo, med porodom ali po porodu z dojenjem. Zato mora ginekolog vedeti, ali je nosečnica okužena s hiv.

“Za morebitne takšne primere najpogosteje vemo, ni pa to vselej nujno,” dodaja predstojnik izolskega ginekološko-porodniškega oddelka Dušan Deisinger. “Seveda pozdravljamo uvedbo tovrstnega presejanja. Težav pri izvedbi ne bo, saj bi vzorce za analizo odvzeli hkrati z vzorci za vse preostale potrebne analize, ki jih že opravljamo. Nihče pa nas še ni obvestil, kdaj naj bi s tem presejanjem začeli, tudi uradnih navodil še ni.”

Obolevnost s hiv narašča

V zadnjih desetih letih so pri nas odkrili manj kot pet s hiv okuženih nosečnic na 10.000 nosečnic. Vendar pa so pred štirimi leti, ko so na hiv testirali 7231 nosečnic, okužbo s hiv odkrili in potrdili pri dveh nosečnicah. Ta podatek po oceni NIJZ pritrjuje ugotovitvi, da tudi pri nas narašča delež ljudi, okuženih s tem nevarnim virusom.

Ob mednarodnem dnevu boja proti aidsu, 1. decembru, bo v vseh enotah NIJZ, pa tudi v bolnišnicah in na infekcijski kliniki potekalo anonimno brezplačno testiranje na okužbo s hiv. Natančnejši urniki testiranj še niso nared, NIJZ jih bo posredoval naknadno. Po uradnih podatkih je pri nas okuženih več moških kot žensk. Med okuženimi moškimi prevladujejo tisti, ki imajo spolne odnose z moškimi.

Prav zato je NIJZ že za zadnje petletno obdobje, ki se letos izteka, predlagal uvedbo tovrstnega preventivnega presejanja nosečnic, vendar pa ga bodo začeli izvajati šele po sprejemu nacionalne strategije za prihodnje petletno obdobje, ki še nastaja in bo predvidoma sprejeta v prihodnjem letu. Uveljavitev presejanja pa bo možna šele, ko bo ministrstvo z zdravstveno zavarovalnico ZZZS doreklo financiranje presejanja, tako da bodo vse slovenske nosečnice bržkone začeli testirati na hiv šele leta 2017.

JASNA ARKO


Najbolj brano