Nočejo veljati za šarlatane

Področje zdravilstva v Sloveniji ni urejeno. Treba je namreč urediti zakonodajo in podeljevanje licenc ter ustanoviti zdravilsko zbornico, so na nedavni okrogli mizi Zdravilstvo jutri, ki jo je pripravila sekcija refleksoterapevtov pri Gospodarski zbornici Slovenije, poudarjali vsi udeleženci. Načeli so tudi vprašanja o kredibilnosti zdravilstva in izobraževanju zdravilcev.

Večina resnih zdravilcev si želi urejeno zakonodajo kot podlago za svojo dejavnost  Foto: /
Večina resnih zdravilcev si želi urejeno zakonodajo kot podlago za svojo dejavnost  Foto: /

V ministrstvu za zdravje menijo, da sicer že uveljavljen zakon o zdravilstvu v osnovi ni tako slab, vendar pa urejanje področij, ki jih posebej izpostavljajo predstavniki zdravilcev, ne poteka gladko. Priznavajo tudi, da bi to ministrstvo za to lahko bolje poskrbelo, vendar pa bi morali še prej zdravilci bolje oblikovati skupne interese. Če bi se zdravilci združili, bi odpadle tudi sedanje težave pri oblikovanju zdravilske zbornice.

Članica upravnega odbora sekcije refleksoterapevtov pri gospodarski zbornici Maja Vrhunc opozarja, da se zakon o zdravilstvu ne izvaja in poziva k popravku uzakonjenih napak. Ocenjuje, da bi bilo treba v zdravilstvu postaviti temelje, prvo sito za zdravilce pa bi morala biti znanja iz zdravstvenih vsebin.

Za zgled izpostavlja potrebo po nacionalni poklicni kvalifikaciji za refleksoterapevte - ta cilj jim je uspelo izpeljati zato, ker so se ga lotili z veliko zavzetostjo.

Kvalifikacija je namreč pomembna, saj ponuja refleksoterapevtom strukturo vstopnih pogojev za opravljanje te dejavnosti in natančno klasificira standarde znanja.

Posebej izpostavlja tudi, da so tudi zdravilci pri tem pripravljeni sodelovati, zato se zavzema za ustanovitev komisije, sestavljene iz zdravnikov zdravilcev. Predstavniki Slovenskega homeopatskega društva pa opozarjajo, da lahko zdaj pri nas homeopatijo opravlja le zdravnik z dodatno izobrazbo s področja homeopatije, a pri tem obstaja tudi možnost, da mu odvzamejo licenco. Tudi to se jim zdi nedorečeno vprašanje, ki bi ga morali temeljiteje sistematično urediti. Združenju za integrativno medicino Slovenije se zdi ključnega pomena nadzor, ki ga zdaj še vedno ni. Brez nadzora pa se lahko zgodita krivica in škoda za bolnike. Prav to pa bi morali na vsak način preprečiti. Zakon o zdravilstvu ni zaživel, prav tako kot tudi ne postopki za pridobivanje in podeljevanje licenc. Zaradi tega po oceni združenja vznikajo ordinacije, ki so brez strokovnega nadzora, kar je lahko škodljivo tudi za uporabnike teh storitev.

Direktorica inštituta Bion Branka Lovrečič pa je prepričana, da je kredibilno tisto zdravilstvo, ki ga lahko merimo, rezultati pa morajo biti ponovljivi.

STA, JA


Najbolj brano