Ljubljenčki stanejo

Že bežen sprehod po mestu dokazuje, koliko domačih živali (psov in mačk) je v družinah. Dandanes je že skoraj pravilo, da ima družina dva majhna otroka in enega ali dva psa na vrvici. Tudi veliko starejšim ljudem psi delajo družbo in lajšajo osamljenost ter jih prisilijo v sprehod po mestu in naravi.

Oskrba manjših psov je cenejša od oskrbe večjih.
Oskrba manjših psov je cenejša od oskrbe večjih.  

Po uradnih ocenah je Slovenija pasja dežela - po številu psov na gospodinjstvo sodimo v evropski vrh. Tako je ugotovilo Evropsko interesno združenje proizvajalcev hrane za male živali. V Sloveniji ima psa skoraj vsako tretje gospodinjstvo.

V letu 2015 je bilo v centralnem registru psov v Sloveniji registriranih nekaj več kot 215.000 psov, poroča uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Po nekaterih ocenah je neregistriranih od deset do 30 odstotkov psov, kar pomeni, da je dejansko število psov od 239.000 do 307.000.

Žal se tudi pri nas pojavljajo krute zgodbe o mučenju psov in o zapuščenih psih. Po drugi strani pa je za številne pse poskrbljeno bolje kot za nekatere otroke. Ponudba pasjih storitev, hrane, prehranskih dopolnil in pripomočkov se je v zadnjih letih tako razširila, da so pogosto v dvomih tudi skrbniki, ki ne vedo več, kje je meja.

V Sloveniji se izbira hrane za živali iz leta v leto povečuje, saj velja proizvodnja pasje hrane za eno najhitreje rastočih industrij. Proizvajamo brikete iz mesa noja, konja, mini srne, domače race, bivola, lososa, divje svinje, postrvi, dodani so jim različni dodatki, kot so jajca, skuta in matični mleček. Na embalaži briketov najdemo številne zdrave dodatke kot so vitamini A, D3, E, minerali, velik poudarek je na omega-3 in omega-6 maščobnih kislinah. V brikete mešajo tudi sadje, denimo jabolka, banane, borovnice, brusnice, maline, robidnice, papajo, ananas, grenivke in tudi zelenjavo (brokoli, špinačo), dodajajo še kalčke lucerne, različna rastlinska olja, pa tudi dodatke kot so velika rjava morska alga, ognjič in rožmarin.

Majhni psi so glede nege in vzdrževanja veliko cenejši od velikih. Za majhne pse so cene veterinarskih storitev in zdravil občutno nižje, cenejši je obisk pasjega salona, prav tako so cenejše manjše ovratnice, ležišča, igrače in boks. Občutna razlika je tudi glede stroškov hranjenja.

Po ocenah Evropskega interesnega združenja proizvajalcev hrane za male živali porabimo Evropejci na leto za hrano, oskrbo in zdravstvene storitve hišnih živali več kot 24 milijard evrov, Slovenci pa približno 55 milijonov evrov. Zelo drage so lahko zdravstvene storitve.

Ob teh podatkih sem postal pozoren tudi na to, kako je v državah v naši bližini. Naletel sem na reklamni časopis iz Italije, v katerem poročajo o živalih v družini. Podatki o številu domačih ljubljencev so presenetljivi. Upoštevaje podatek, da ima Italija 60 milijonov prebivalcev, podatki navajajo tudi, da imajo prav tako še 60 milijonov domačih živali ali živali za družbo. Res pa so v to število zajete naslednje živali: 30 milijonov različnih akvarijskih ribic, 13 milijonov ptic pevk, tri milijone različnih glodalcev in plazilcev. Najpomembnejši je podatek, da imajo približno 14 milijonov psov in mačk, od tega približno 51,8 odstotka mačk in 48,2 odstotka psov. Iz podatkov izhaja, da ima 55 odstotkov družin vsaj eno žival v gospodinjstvu. Zanimiv je tudi podatek, da je v letu 2015 v Italiji upadlo število rojstev otrok, hkrati pa narašča število domačih živali v družinah.

Kljub težkim ekonomskim razmeram v Italiji se je prodaja hrane za pse in mačke povečala za osem odstotkov in je znašala 1,848 milijarde evrov v letu 2015. Vzporedno s tem so porasli stroški za nakup različnih pripomočkov za dobro počutje živali, za zdravila in zdravljenje. Nemalo je ljudi, ki odštejejo do 70 evrov za modni povodec za psa. Veliko ljudi porabi več denarja še za zdravila, antiparazitike, vse to v skrbi za zdravje in dobro počutje živali.

Ob teh številkah se lahko zamislimo. Zaradi tega se povečuje tudi ekonomski interes prodajalcev hrane in drugih storitev. Hkrati gre za veliko industrijo, ki zaposluje veliko ljudi, ti imajo prav zato delovna mesta in dohodek. Obenem so hišni ljubljenci v veselje lastnikom, ki imajo radi te ljubke živali in jim nudijo ljubezen, lajšajo samoto ter so za mnoge pravi družinski člani.

Mag. JANEZ PIŠOT, dr. vet. med.


Najbolj brano