Krhke kosti, skrita nevarnost

O osteoporozi mlajši ljudje le redko razmišljajo in pogosto niti ne vedo, kaj to je. Ko se ljudje starajo, jih nanjo pogosto opozorijo tudi zdravniki. Še huje pa je, če ostareli nenadoma pade in doživi kompliciran zlom pomembnih kosti ter sklepov, ko rehabilitacija ni več takšna, kot bi si jo želeli ali pa že skoraj nemogoča in kakovost življenja se drastično poslabša.

Oboleli ne ve, da boleha za osteoporozo, boleznijo krhkih 
kosti.
Oboleli ne ve, da boleha za osteoporozo, boleznijo krhkih kosti.  

Osteoporoza je pogosta spremljevalka starejših ljudi, še zlasti pri ženskah se pojavlja v hujši obliki, opozarjajo zdravniki. Zato tudi ni naključje, da ji je posvečen svetovni dan osteoporoze, 20. oktober.

Kaj je osteoporoza? Gre za bolezen krhkih kosti, ki prizadene predvsem starejše. Po 50. letu starosti utrpi osteoporozni zlom vsaka tretja ženska in vsak peti moški.

Po ocenah slovenskih zdravnikov je več kot polovica vseh zlomov kosti, ki se zgodijo v Sloveniji, posledica osteoporoze. Opominjajo, da bolj kot je človek star, bolj je izpostavljen nevarnostim težkih zlomov kosti zaradi osteoporoze.

Na področju odkrivanja in prepoznavanja osteoproze je v medicini ledino oral ameriški endokrinolog Fuller Albright leta 1940, ki jo je opisal s pojmom “premalo kosti v kosti”.

Gre za najbolj razširjeno presnovno kostno bolezen in eden glavnih zdravstvenih in socialno-ekonomskih problemov v svetu, saj terja velike stroške za zdravljenje. Po uradnih ocenah vsako leto v Evropi za tovrstno zdravljenje namenijo približno 37 milijard evrov. Ta znesek naj bi se čez deset let zvišal še za dodatnih 15 odstotkov.

Osteoporoza je vse hujši problem tudi v Sloveniji. Podatki navajajo, da stane zdravljenje vsakega zloma zaradi osteoporoze približno 30.000 evrov.

Prepoznavanje bolezni se je po zaslugi merjenja gostote kosti izboljšalo, vendar je ta storitev pri nas še vedno le samoplačniška. Zato si je mnogi ostareli z nizkimi pokojninami ne morejo privoščiti in bolezen odkrijejo šele po zlomu kosti.

Bolezen, ki nastaja potiho, pa se v obliki začetkov pojavi že v otroštvu, še zlasti, če otrok ne uživa dovolj kalcija (zlasti mleka) in kost ima nižjo gostoto že tedaj. Glavni povod za to bolezen pa je menopavza, ki lahko pri ženski povzroči hitro izgubo kostne mase.

Za preprečevanje in zdravljenje osteoporoze zdravniki svetujejo redno telesno dejavnost ter uživanje hrane, bogate s kalcijem in D vitaminom. Vitamin D, ki ga lahko dobimo iz sončnih žarkov, pomaga telesu vsrkati kalcij, ki ga telo nujno potrebuje. JA


Najbolj brano