Ko zataji nadzor nad hrano

O hrani ima vsakdo lastno predstavo, odvisna je od več dejavnikov, načina življenja in tudi vrednot. Pridelava kakovostne hrane ni preprosta. Škodljivi organizmi (bolezni, škodljivci) vplivajo na njeno pridelavo in predelavo in odločajo, kakšno hrano bomo jedli in kako bo koristila ali škodila zdravju.

Pri vzgoji živil in vzreji živali za prehrano je nujen nadzor. Foto: Leo Caharija
Pri vzgoji živil in vzreji živali za prehrano je nujen nadzor. Foto: Leo Caharija

Kmetijstva brez varstva rastlin pred boleznimi in škodljivci ne bi bilo. Ljudje v celoti (še) ne moremo vplivati na klimatske razmere, vrsto tal ali geografsko okolje za pridelavo hrane. Vplivamo lahko le na škodljive organizme, ki ogrožajo pridelke. Zadnje statistike FAO navajajo, da je vsak dan 100 milijonov ljudi lačnih ali trpi zaradi pomanjkanja hrane. Do leta 2050 naj bi število prebivalstva na planetu s sedanjih šest milijard naraslo na devet milijard. V želji zagotoviti dovolj hrane in zmanjšati lakoto bodo nujni ukrepi in primerna razvojna strategija.

Skrb za varno preskrbo s hrano je vse pomembnejša. Po definiciji FAO, oblikovani na svetovnem prehranskem vrhu, je varna preskrba s hrano tista, ko imamo vsi fizično in ekonomsko možnost priti do dovolj velikih količin varne in hranljive hrane, ki zadovoljuje prehranske potrebe in predstave o zdravem, aktivnem življenju.

Zaradi škandalov v zvezi z varnostjo hrane smo potrošniki zaskrbljeni. Skrbi nas, ali je hrana res pridelana varno, da ne ogroža zdravja. Zadnji škandal se je zgodil na Kitajskem. Zaradi suma, da so prodajali meso bolnih prašičev, so prijeli več kot 110 ljudi. Kitajske oblasti so zasegle več kot tisoč ton onesnaženega mesa in 48 ton olja, pridobljenega iz tega mesa. Operacija je potekala v enajstih provincah po državi. Osumljenci prihajajo iz enajstih združenj. Od kmetov so kupovali meso prašičev, ki so poginili zaradi bolezni. Podkupili so vladne agente za zavarovanje živine, ki so združenja obveščali o vloženih zahtevkih za izplačilo odškodnine, predstavniki združenj pa so od kmetov odkupovali meso takoj, ko je bila potrjena smrt živali. Javno zaupanje v varnost hrane je na Kitajskem precej omajano. Že leta 2008 se je zaradi melamina v mlečnih izdelkih zastrupilo na tisoče kitajskih otrok, odmeval je tudi škandal, ko so restavracijam prodajali olje, pridobljeno iz odpadkov. V EU in pri nas velja, da je vsako živilo varno, ko njegovo uživanje in uporaba ne ogrožata zdravja potrošnika. Zato moramo vnaprej predvideti in preprečiti vsa možna tveganja, povezana z uporabo živila. Naša zakonodaja določa, da morajo vse pravne in fizične osebe, ki opravljajo proizvodnjo in promet z živili ter javno oskrbo s pitno vodo, pri notranjem nadzoru spremljati in zagotavljati njihovo zdravstveno ustreznost v vseh fazah proizvodnje in prometa, skladno s HACCP sistemom. Problem pa lahko nastane, če zataji nadzor.

mag. JANEZ PIŠOT,

dr. vet. med.


Najbolj brano