Kjer evtanazija ni kazniva, mora vladati visoka stopnja zaupanja

Po januarski razvpiti “aferi evtanazija” se je razprava o njej kot o možnosti in pravici preselila v državni zbor. Po besedah Tomaža Gantarja, predsednika parlamentarnega odbora za zdravstvo v DZ, razprava, ki bo sledila še marca, ne poteka o konkretni domnevni evtanaziji na ljubljanski nevrološki kliniki in tudi ne o zdravniku Ivanu Radanu. Odprla pa je vprašanja o evtanaziji kot legalni možnosti. Pred dnevi pa je javnost znova osupnila še ob izreku (le) opomina razsodišča zdravniške zbornice zdravniku Radanu.

Tomaž Gantar: “Nisem prepričan, da se vsi 
sedanji zagovorniki v resnici zavedajo vseh 
pravnih in drugih odprtih vprašanj, ki bi se 
pojavila že s samo legalizacijo evtanazije.” Foto: Tamino Petelinsek
Tomaž Gantar: “Nisem prepričan, da se vsi sedanji zagovorniki v resnici zavedajo vseh pravnih in drugih odprtih vprašanj, ki bi se pojavila že s samo legalizacijo evtanazije.” Foto: Tamino Petelinsek

Primorski poslanec, zdravnik in bivši zdravstveni minister Tomaž Gantar v državnem zboru vodi odbor za zdravstvo, ki je o evtanaziji prvič razpravljal 4. februarja. Šlo je za skupno sejo s komisijo za peticije, človekove pravice in enake možnosti ter za načelna vprašanja. Bodo sledili še kakšni zaključki? Gre za podlago za morebitno uzakonitev evtanazije pri nas, smo povprašali Tomaža Gantarja.

Sejo omenjenega odbora in komisije so sklicali na zahtevo poslancev ZaAB, jo zaradi časovne stiske prekinili, nadaljevanje sledi v marcu.

Nedopustno dejanje in razsodba

> Razpravo o evtanaziji v DZ je sprožil prav ta konkretni “primer Radan” ...

“Tako imenovanega 'primera Radan' iz UKC Ljubljana namerno ob tem ne obravnavamo, pa čeprav je sprožil razpravo na temo evtanazije. Z njim se ukvarjajo pristojni organi in službe, DZ pa s tem nima nič opraviti.”

> Kaj menite o tem konkretnem ekscesu, ki se je zgodil in še vedno odmeva tako v strokovni kot v laični javnosti?

“Zadeva je bila po mojem mnenju povsem zgrešena in nedopustna, ne glede na to, ali bo na koncu ugotovljena evtanazija (oziroma usmrtitev) ali le povsem neustrezno opozarjanje na slabe razmere na nevrološki kliniki.”

> Čeprav odbor o tem primeru ne bo razpravljal, imate kot zdravnik o tem zagotovo svoje mnenje. Kot tudi glede pred dnevi izrečene razsodbe razsodišča zdravniške zbornice, ki je Radanu - kot najhujši ukrep - izreklo (le) javni opomin. Vaš komentar?

“Razumem sicer zakonske omejitve, vendar izrečen ukrep nikakor ni v ponos razsodišču zdravniške zbornice. Znano je, da v zvezi s tem primerom poteka obsežna kriminalistična preiskava, zato je odločitev razsodišča še toliko bolj presenetljiva in predvsem preuranjena.”

Naša družba za evtanazijo še ni dovolj zrela

> > Kaj menite o evtanaziji kot možnosti, ki bi jo uzakonili tudi pri nas?

“Prav je, da o evtanaziji razpravljamo, je pa po moje to tema, ki se nanaša na celotno družbo in ne samo na zdravstvo. Zato zagovarjam mnenje, da se razprava po potrebi organizira v okviru civilne družbe.”

> Mnogi menijo, da naj bi zdravstvo oblikovalo nekaj izhodišč o tej, sicer zelo kočljivi in zahtevni problematiki, saj se prav zdravstvo vsak dan neposredno sooča z umiranjem in dostojnostjo slovesa težkih bolnikov ...

“Zdravstvo preprosto ne more biti pobudnik te diskusije. Naše osnovno poslanstvo je drugačno, a za to, kakšno vse to poslanstvo je, bi potrebovali več časa in prostora, da bi ga lahko podrobno opisali. Predvsem pa sem prepričan, da mora v družbi, kjer evtanazija ni kazniva, vladati izredno visoka stopnja zaupanja - v državo in tudi v sam zdravstveni sistem. Menim, da v tem trenutku tega nismo sposobni! Danes ne zaupamo ne pravni državi in ne drug drugemu, pri evtanaziji pa gre po moje za res veliko dilemo in pomembno etično vprašanje.”

Najnovejši podatki, za katere smo uspeli izvedeti o “primeru Radan” navajajo, da preiskava še traja, in sicer je zdaj odrejen pregled nekaj več kot 40 primerov smrti, pod katerimi je podpisan zdravnik Ivan Radan. Vso to dokumentacijo bodo za to pristojni na Zdravniški zbornici Slovenije skupaj s kriminalisti morali pregledati in izločiti vse morebitne sumljive primere. Če bodo naleteli na takšne sumljive primere, pa bodo te zelo podrobno še posebej pregledali.

Zagovorniki se posledic ne zavedajo

> Pa vendar je veliko, pravzaprav vse več zagovornikov uzakonitve evtanazije pri nas ...

“Nisem prepričan, da se vsi sedanji zagovorniki v resnici zavedajo vseh pravnih in drugih odprtih vprašanj, ki bi se pojavila že s samo legalizacijo. Pred tem nas čaka še kar nekaj nujnih sprememb, znotraj naše družbe in seveda tudi znotraj zdravstvenega sistema.”

> Ker dobiva tokratna razprava večje razsežnosti kot tiste v preteklosti - ali bomo zdaj prišli do bolj stvarnih stališč širše družbe?

“V kakšno smer bo šla diskusija, ne želim ugibati.”

JASNA ARKO


Najbolj brano