Kaj najbolj učinkuje zoper nadležne komarje

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je v času, ko so komarji še posebej nadležni, predstavila test različnih izdelkov, ki obljubljajo, da bodo odgnali te insekte. Test je pokazal, da so v boju s komarji še vedno najbolj učinkovita klasična razpršila.

LJUBLJANA > Na testu, ki so ga opravile potrošniške organizacije, predstavlja pa ga ZPS, so preizkusili različne izdelke - od klasičnih razpršil do novejših izdelkov, kot so zapestnice, obeski za ključe, pa tudi aplikacije za pametni telefon.

Roko so pomolili v posodo z 200 komarjimi samicami

Vsak izdelek so preizkusile štiri osebe. Tem so najprej v laboratoriju umili roko z milom brez vonja in jo razkužili, nato pa jim na podlaket nanesli izdelek, ki naj bi odganjal komarje. Pol ure po nanosu je vsak prostovoljec za tri minute roko potisnil v posebno kletko, v kateri je bilo po 200 samic dveh vrst komarjev. Postopek so v naslednjih osmih urah ponavljali vsake pol ure oziroma do izteka delovanja izdelka, kot ga je navedel proizvajalec.

Pri tem so se kot najbolj učinkovita izkazala razpršila. “Praviloma so se bolje odrezali izdelki, ki vsebujejo DEET, kot sta na primer IR3535 ali Icaridin, je pa učinkovitost odvisna tudi od koncentracije aktivne sestavine in drugih snovi v izdelku,” navajajo na ZPS. Za manj učinkovite pa so se izkazali domnevno naravni izdelki, ki vsebujejo eterična olja, dodajajo.

Brez neprijetnih stranskih učinkov

V sklopu testa so ocenili tudi morebitno zdravstveno tveganje pri daljši (tritedenski) uporabi izdelkov. “Strokovnjaki so izračunali, da pri zdravih uporabnikih ni večje nevarnosti, če so upoštevana varnostna opozorila, tveganje pa je največje v prvih minutah po nanosu,” navajajo.

Preverjali so tudi, če se pri udeležencih v prvih 24 urah po nanosu pojavila alergična reakcija, kot so na primer rdečica na koži, srbenje, vnete oči ali slabost. Pri tem pri nobenem izmed prostovoljcev niso opazili omenjenih neprijetnih stranskih učinkov.

V ZPS dodajajo še nekaj navodil za uporabo omenjenih izdelkov. Med drugim svetujejo, da po nanosu dobro prezračite prostor, da izdelek nanesete le na izpostavljene dele kože (lahko tudi na oblačila) ter da ga ne nanašate na kožo, ki je poškodovana ali opečena od sonca, v okolico sluznic, oči ali ust. STA


Najbolj brano