Hernija diska - medvretenčna kila (2)

Vretenca so med seboj povezana z medvretenčnimi ploščicami, ki so nadvse pomemben del naše hrbtenice. Nanje nenehno delujejo različne biomehanske silnice, celo med mirovanjem so ploščice neprestano pod določeno napetostjo. Sčasoma lahko nastane okvara, ki povzroča hude bolečine in jo je nujno treba zdraviti.

Magnetna resonanca je najbolj zanesljiva preiskava. Foto: Mitja Marussig
Magnetna resonanca je najbolj zanesljiva preiskava. Foto: Mitja Marussig

Pri herniji diska je bolečina v nogi vedno močnejša od bolečine v križu.

V stoječem položaju opazimo tipično držo: trup je nagnjen rahlo naprej, hrbet je nagnjen v stran, boleča noga je upognjena v kolku in kolenu, naslonjena na prste. Pacient hodi počasi, previdno, podpirajoč hrbet z rokami. Pogosto je dejansko nepokreten, ker ga bolečina “paralizira”.

Bolečina se prenaša do pete

Bolečina je običajno manjša med ležanjem na neprizadeti strani s skrčeno bolečo nogo. Večina hernij povzroča pritisk na hrbtenični živec, ki mu strokovno pravimo “nervus ishiadicus” (zato ime išijas za bolečino v nogi). Bolečina se po prizadetem živcu prenaša v nogo vse do pete. Prizadeta noga boli, pojavljajo se motnje občutkov v obliki odrevenelosti kože, mravljinčenja, zbadanja, mišičnih krčev, mišične oslabelosti stopalnih mišic itd.

Glede na lokalizacijo in jakost opisanih simptomov lahko zdravnik sklepa o višini herniacije znoraj hrbtenice in moči kompresije. Sum je potrebno potrditi s preiskavami. Običajno se to opravi z magnetno resonanco, ki poda tridimenzionalen prikaz pozicije in velikosti kile.

Veliko nevarnost predstavljajo masivni centralni preboji jedra ploščice, ki močno pritisnejo na hrbtenjačo in snope živčnih korenin ter povzročajo hitro napredujočo ohromelost in inkontinenco (nezmožnost kontrole odvajanja vode in blata). Takšno stanje predstavlja urgenco in zahteva hitro intervencijo - operacijo, ki prepreči trajne okvare živčevja.

Razlike v bolečinskem pragu med posamezniki, ki je sicer pomemben pri vsakem subjektivnem doživetju bolečine, imajo pri herniji diska zaradi velike jakosti bolečine majhen pomen. Pacient je pogosto tako psihično in fizično izčrpan zaradi dolgo trajajoče intenzivne bolečine, da s svojo psihično napetostjo še dodatno pripomore k znižanju praga in povečanju občutljivosti na bolečino. Hernija diska včasih povzroča bolečino, ki je med najmočnejšimi, kar jih pozna medicina.

Strokovnjak občasno odgovarja tudi na vprašanja bralcev. Posredujete mu jih lahko na naslov zdravje@primorske.si in na mobilni telefon 040/979-079.

Zdravljenje

Vselej, ko je to mogoče, ima pred operativnim posegom prednost konzervativno zdravljenje. Pri večini bolnikov prihaja namreč do izboljšanja brez operativnega posega. Osnove konzervativnega zdravljenja so: počitek v razbremenilni legi, protibolečinska zdravila, protivnetna zdravila, zdravila, ki zmanjšujejo mišični krč in lokalno oteklino. Fizikalna terapija, ne glede na vrsto, mora biti časovno strogo opredeljena in pravilno odmerjena, sicer je lahko kontraproduktivna in celo škodljiva. Včasih pri lajšanju bolečin pomaga blokada živčnih korenin z analgetičnim in protivnetnim zdravilom ali neposredno injiciranje zdravila v hrbtenični kanal.

Operativno zdravljenje pride na vrsto, ko so vsi konzervativni načini zdravljenja neučinkoviti. Z operacijo odstranimo pritisk na živčne strukture in zmanjšamo bolečino, ustavi se tudi propad živčnih končičev. Kandidatov za operativni poseg je približno deset odstotkov bolnikov s hernijo diska.

Absolutne indikacije za operacijo so: neznosna bolečina, ki ne popušča, nezmožnost kontrole odvajanja vode ali blata ter pojav in napredovanje nevroloških okvar.

O načinu zdravljenja se odloči zdravnik specialist, ki bolnika spremlja, glede na krivuljo bolečine, učinek farmakoterapije in objektivno stanje nevrološkega statusa. Dinamika klinične slike hernije je zelo raznolika, v zdravljenju se ji sproti prilagajamo.

dr. sci. NEVEN KRULJAC, spec. ortoped


Najbolj brano