Dolgo čakajo in ni zdravnikov

Osebni stik in pogovor sta za kakovostno zdravljenje bolnikov z revmo sta nujna. Gre za težko bolezen, ki jo je treba zdraviti, so pa čakalne dobe za revmatologe predolge, poleg tega pa imajo specialisti za pregled bolnika odmerjenega premalo časa.

Revma ne izbira let, a prevladujejo  ostareli.   Foto: Cristina Gottardi/Pixabay.com
Revma ne izbira let, a prevladujejo ostareli.  Foto: Cristina Gottardi/Pixabay.com

Temelj uspešnega zdravljenja revme je dobra komunikacija med zdravnikom in bolnikom, navaja raziskava Društva revmatikov Slovenije, ki letos praznuje 35 let delovanja. Kot navaja, je komunikacija dobra, a bi bila še boljša, če bi bolniki na preglede prihajali bolj pripravljeni, zdravniki pa bi imeli zanje več časa.

Bolniki in zdravniki navajajo, da je medsebojni odnos praviloma spoštljiv in vljuden. Le štirje odstotki ocenjujejo, da komunikacija ni na zadovoljivi ravni.

Izstopata podatka, da pogosto bolniki ne znajo odgovoriti na vsa vprašanja, ključna v postopku diagnosticiranja in nadaljnje zdravljenje, pa tudi, da so zdravniki prisiljeni zelo hiteti.

V Društvu revmatikov Slovenije sicer omenjajo, da razpolagajo le z začasnimi rezultati raziskave, končni podatki bodo znani v začetku prihodnjega leta. Raziskava naj bi ugotovila, ali obstajajo pomanjkljivosti v odnosu med zdravniki in revmatičnimi bolniki, odkrila naj bi najbolj pereče pomanjkljivosti, ki spremljajo zdravljenje revmatikov.

Za izboljšanje medsebojne komunikacije so nujni zlasti sistemsko razreševanje predolgih čakalnih dob za pregled, povečanje števila revmatologov in podaljšanje odmerjenega časa za kontrolni pregled.

Društvo za temeljnega krivca za nastale razmere krivi razpisovanje specializacij za revmatologijo. V preteklih letih ni bilo razpisov za revmatologe, zato je zdaj tolikšno pomanjkanje.

Predstojnik kliničnega oddelka za revmatologijo v ljubljanskem kliničnem centru (UKC) Matija Tomšič opozarja na časovno stisko. Za kontrolni pregled ima revmatolog le 15 minut. V tem času mora opraviti pregled, preveriti 28 sklepov, predpisati recepte in se z bolnikom pogovoriti. V UKC tudi ni dovolj ambulant, drugod po državi pa bodo težave že s financiranjem dela novih revmatologov. Zato mora zavarovalnica ZZZS povečati znesek za dodatne revmatološke time in tako omogočiti zaposlitev mladih revmatologov in boljši dostop do njih.

Tomšič pa opozarja tudi: “Bolniki prihajajo nepripravljeni, velikokrat ne vedo, katera zdravila jemljejo, ne znajo podrobno opisati vseh težav ali jih zaradi kakšnih drugih vzrokov težko podrobno opišejo.”

Za revmatične bolezni so značilni kronična bolečina, vnetja, okorelost in izguba funkcije sklepov. Nekatere bolezni povzročajo slepoto, trajno okvaro ledvic, pljuč, možganov in živcev. Če bolezni ne zdravijo, lahko uniči sklepe, posledica je invalidnost. Zdravljenje je že zelo napredovalo, na voljo so učinkovita zdravila.


Najbolj brano