Dan naj se prične z zajtrkom

Slovenski otroci v vse večji meri opuščajo zajtrk, se nezdravo prehranjujejo, radi izbirajo premastne, presladke in preslane prigrizke. Opuščanje zajtrka je bolj značilno za dekleta, ki si prizadevajo biti in ostati vitka. Za opuščanje zajtrka so krivi še lenoba, spanje do zadnje minute odhoda v šolo, vse bolj pa tudi revščina, ugotavljajo zdravstveni in pedagoški delavci.

Mleko in mlečni izdelki ne bi smeli manjkati v zajtrku mladostnikov
Mleko in mlečni izdelki ne bi smeli manjkati v zajtrku mladostnikov 

O prehrani slovenskih otrok opravlja občasne raziskave tudi nacionalni inštitut za varovanje zdravja. ena izmed njih je nastala pred nekaj meseci, izide so zatem morali še obdelati. Vendar pa vse dosedanje raziskave še niso zajele najnovejših razmer, povezanih s krizo in revščino, saj se jih še niso sistematično lotili.

Da se mladi, pogosto pa tudi njihovi starši ne zavedajo, da je zajtrk najpomembnejši obrok dneva, poudarja tudi zdravnica Melanija Kocjan iz dispanzerja za otroke in šolsko mladino v koprskem zdravstvenem domu. Specialistka šolske medicine prisega tudi na vpliv zgleda v družini - če starši zajtrkujejo, zajtrkujejo tudi otroci. “Če pa že zjutraj ni časa, bi moral otrok vsaj za popotnico s seboj vzeti jabolko in kruh, da vsaj nekaj poje,” dodaja in svetuje: “Med počitnicami je časa za zajtrk več kot dovolj, četudi otroci zjutraj dlje spijo. Nikakor zajtrka ne bi smeli izpuščati. Naj bo to zdrav, pester obrok, tudi bogat z vitamini. Čeprav se mladostniki bojijo, da bi se zredili, naj poudarim, da se zaradi zajtrka zagotovo ne bodo, saj použite kalorije med dnevom zagotovo porabijo. Zato naj bo raje večerja bolj lahka in manj redilna.”

Otroci so lačni in jih je tega sram

Zato pa so, nasprotno, iz šol so v pravkar sklenjenem šolskem letu in tudi že leto poprej, začela prihajati opozorila, da so otroci vse bolj lačni zaradi pomanjkanja. Čeprav so v šolah brezplačno na voljo kruh in jabolka, učitelji in vodstva šol opažajo, da je mnoge otroke sram, da bi po tej hrani posegali v takšni meri, kot si želijo in kot jim narekujejo lačni želodci.

Takšna opozorila so vse pogostejša, na državno raven in v ustanove, zadolžene za spremljanje zdravja in socialnih razmer otrok, jih sporoča vse več ravnateljev osnovnih šol.

Med predlogi o zdravih živilih, ki naj bi sestavljala zajtrk, so med drugim kruh iz polnozrnate, črne, koruzne, pirine moke; različni musliji z mlekom ali jogurtom; rezina kruha z maslom in medom; (polnozrnati) rogljiček in sveže sadje; rezina kruha s svežim sirnim namazom, skodelica mleka, bele kave, občasno kakava; sveže stisnjen neoslajeni sok; skuta s svežim sadjem in rezina ali dve kruha; ovseni kosmiči z mlekom ...

Pogosto preskakujejo obroke

Po doslej znanih podatkih, s katerimi razpolaga nacionalni inštitut za varovanje zdravja, pa razkrivajo, da se slovenski otroci in mladostniki nezdravo prehranjujejo, izbirajo pretežno zdravju nenaklonjena živila in pogosto opuščajo obroke.

Po mednarodni raziskavi HBSC (podatki so za pretekli dve leti in ne zajemajo najnovejših razmer) slovenski mladostniki v primerjavi z vrstniki v drugih državah pogosteje opuščajo zajtrk. Med tednom nikoli ne zajtrkuje kar 31,3 odstotka vprašanih šolarjev. Opuščanje zajtrka s starostjo mladostnikov še narašča in je bolj izrazito med dekleti kot med fanti, saj ga povezujejo tudi s hujšanjem.

Najpomembnejši obrok dneva

Ob tem je znano, da zajtrk pripomore k bolj uravnoteženemu prehranjevanju, zato se zmanjša tudi tveganje za slabši telesni in duševni razvoj otroka. Tudi z razvojno-psihološkega vidika zajtrk vpliva na boljše kognitivne zmožnosti, kar se pozna na boljšem spominu in boljšem učnem uspehu.

Opuščanje zajtrka pripomore do poseganja po manj kakovostni hrani, revnejši z vlakninami, a bogati z maščobami. Zato mnoge raziskave opuščanje zajtrka povezujejo tudi z večjo pojavnostjo debelosti med mladostniki.

Za zajtrk naj bi otroci jedli zlasti polnovredne izdelke iz žit (polnozrnati kruh in žitne kaše), ki so bogat vir energije, zlasti za delovanje možganov. Priporočljivi so tudi izdelki iz beljakovin (mlečni izdelki). Dodana naj bi jima bila še zelenjave ali sadje, ki sta bogat vir vitaminov in mineralov. Poleg tega vsebujeta veliko vlaknin in imata relativno nizko energijsko vrednost. Tudi zdaj, ko so šolarji na počitnicah, ne bi smeli pozabiti na zajtrk, opozarjajo strokovnjaki. Četudi dlje spijo, naj se dan začne z zajtrkom, čeprav je to jogurt z rezino črnega kruha.

JA


Najbolj brano