Večer plesalk Leyli

Nov plesni spektakel Kulturno umetniškega društva Leyli je skupaj s čudovitimi gostujočimi plesalkami obiskovalce Kulturnega centra Tržič popeljal v mistični svet orienta.

Metuljev let, mladinska skupina Foto: Urban Meglic
Metuljev let, mladinska skupina Foto: Urban Meglic

“Razbijamo tabuje. Še vedno nam namreč prevečkrat zastavljajo vprašanja, kot so 'ali je ta ples primeren za otroke' … Želimo, da bi razumeli, da gre v tradicionalnem smislu za folkloro druge kulture, se pravi, nekaj tako običajnega, kot je polka pri nas. Po drugi strani pa je orientalski ples živa plesna zvrst, ki se razvija in vsako leto raste v kulturno-umetniškem smislu. Prežeti smo s stereotipnimi predstavami o plesalkah iz ameriških filmov, kjer je orientalski ples postavljen popolnoma v napačen kontekst. Razlikovati je potrebno tudi med orientalskimi plesalkami, ki jih vidimo na raznih zabavah, in tistimi, ki se v veliko društvih in plesnih šolah, tudi v KUD Leyli, trudimo za razvoj orientalskega plesa kot odrske umetnosti, ki je kot tak seveda primeren tudi za otroke. Prikaz tega je glavni namen naših Leyli večerov,” je povedala umetniška vodja pri Kulturno-umetniškem društvu (KUD) Leyli Iris Šober ob nedavni premieri Leyli večera v tržiškem kulturnem centru. Z letošnjim so segli daleč nazaj, v deseto stoletje, v obdobje islamske Španije. Glasbeni žanr iz tega obdobja se imenuje muwahashat, ki je bil plesno uprizorjen šele leta 1972, ko je plesni stil na ta starodaven žanr izoblikoval Mahmoud Reda iz Egipta, ki je dal dokončno podobo temu plesu tudi iz kostumografskega vidika. Tako v plesnih gibih kot pri kostumih pa je jasno poudarjena eleganca in odrska prezenca plesalk. “S koreografijo češke učiteljice Shereen na eno najbolj znanih skladb, Lama Bada, smo s tem plesnim stilom odprle tudi letošnji Leyli večer. Nadaljevale pa smo ga v popolnoma našem stilu, z novimi koreografijami ter s prikazom raznolikosti in razvoja v orientalskem plesu,” je dejala Iris Šober.

Sodelovalo je več kot trideset nastopajočih iz vseh skupin Leyli, predstavile so se tudi gostujoče plesalke. Prvič so v Tržiču gostili plesalke Plesnega studia Faraon ter njihovo karizmatično učiteljico Bojano Dozet iz Banjaluke. Ponovno se je na tržiški oder vrnila tudi Patrizia Pin iz Italije, ki je s svojim nastopom popolnoma prevzela občinstvo in takoj naslednji dan navdušila še z intenzivno plesno delavnico Tribal Fusion stila. Ali, kot je dejala gledalka po Leyli večeru: “Mavrica na odru, kot bi gledal pisane metuljčice. Odplesano s srcem, res lepo za videti.”

Kot je še povedala Iris Šober, jih zdaj čaka mini turneja, večji plesni festivali, gostovanja in tekmovanja. Konec oktobra potujejo v Zagreb, novembra v Beograd, decembra v Banjaluko. V Tržiču bodo plesalke KUD Leyli ponovno nastopile na silvestrovo, ko bodo z Zimsko pravljico popestrile otroško silvestrovanje.

Suzana P. Kovačič


Najbolj brano