Tom Cruise: od scientologije do nemogočega

Še celo, ko se je kot natakar pojavil v filmu Cocktail, je precej očitno predstavljal vseameriškega junaka - z ravnim čelom, s samozavestnim, če že ne z malo arogantnim nasmeškom in izjemnimi sposobnostmi.

Tom Cruise, Misija: Nemogoče - Odpadniška nacija
Tom Cruise, Misija: Nemogoče - Odpadniška nacija 

Res je, da so se tiste sposobnosti predvsem merile v premetavanju kozarcev s tekočinami različnih vrst - daleč so se še bile borbe z izvenzemeljskimi bitji in bizarnimi teki časa - a vendar, nenadkriljivost je že bila v zametkih (natakarstva). Tom Cruise (rojen leta 1962) je zdaj eden najbolj cenjenih igralcev Hollywooda - tudi če ga subjektivno ne cenite kot igralca, ga morate ceniti zaradi izbora filmov, fizične sposobnosti ter zaradi zanimivosti, če ne celo ekstravagantnosti.

Njegova filmska kariera je namreč sestavljena iz izjemno raznolikih vlog v izredno raznolikih filmih - in njegovo osebno življenje je prav tako izrazito pestro. Igralec s pravim imenom Thomas Cruise Mapother IV je najprej želel postati duhovnik. Očitno je kasneje to željo preusmeril v kvazireligijo scientologijo, bolj ali manj naravnost povezano z umotvori pisatelja Rona Hubbarda. (Več o religiji v knjigi Going ClearLawrencea Wrighta ali v istoimenskem filmu, posnetem za HBO - pred predvajanjem je HBO najel več kot 150 odvetnikov, da bi pomagali pri možnih tožbah). Da, scientologija je v Tomovem življenju pomemben dejavnik in vedno se lahko sprašujete - bi še vedno preveč vneto skakal po kavču Oprah Winfrey, če scientologije ne bi bilo? Ali pa - bi še bil poročen s Katie Holmes? (Eno bolj zanimivih poglavij v knjigi govori o tem, kako mu je po razhodu z Nicole Kidman cerkev iskala punco).

Cocktail vsekakor ni bil njegov prvi film. Uradno je prvič igral v filmu Endless love leta 1981; v ozvezdje ga je ponesel pilotski Top Gun, katerega nadaljevanje se pravkar (menda) pripravlja. Tom obožuje ZF (lahko celo argumentirate, da je tudi scientologija bolj ZF/new age kot religija) in znanstvenofantastična sodelovanja s Stevenom Spielbergom so med njegovimi boljšimi. A pazite, Tom je bil tudi depresiven in na voziček priklenjen povratnik iz Vietnama, živahni vampir, beli samuraj, eksistencialistični hedonist (recimo, da lahko tako opišete njegovo vlogo v Eyes Wide Shot z Nicole Kidman), egoističen brat, ki veliko časa preživi v telefonski govorilnici, nadvse ekscentričen rock zvezdnik (skorajda samorefleksivno), new age govorec in nenazadnje Ethan Hunt. Zdaj pa smo tam.

Ideja Misije: Nemogoče (Mission Impossible) se je prvič pojavila v TV-seriji, ki je trajala od leta 1966 do 1973. Prepoznavni znaki: samouničenje navodil naslednje misije in izjemna glasbena špica (kasneje jo je za film odigrala skupina U2). Agenti, ki morajo izvesti nemogoče akcije, ki naj jih ne bi bil sposoben izvesti nihče drug, so se v seriji menjavali. Šele ko je ideja prišla na velika platna, leta 1996, je agent obtičal z enim imenom - Ethan Hunt.

Brian De Palma. John Woo. J. J. Abrams. Brad Bird. To je serija režiserjev, ki so svoj delež prispevali k filmom; in čeprav z različnimi uspehi, je vedno šlo za zgledne izdelke. De Palma je filme zgledno in bombastično splavil; Woo je snemal svoj tipičen akcijski balet (a to ni njegov najuspešnejši), J. J. Abrams se je vsaj malo poslovil od svoje nenehne vloge prežvekovalca nostalgije v premikajočih se slikah in Brad Bird je ustvaril enega najboljših akcijskih filmov tistega leta (če ste ljubitelj akcije in niste videli plezanja po Dubajskem stolpu, naj vas bo v dno duše sram). Tom Cruise je vedno znova dokazoval, kako intenziven igralec je in koliko je pripravljen storiti za realističen pristop k svojemu projektu. Njegovo visenje na vzletelem letalu iz poslednjega napovednika za poslednjo Misijo je dober primer - seveda je privezan z varovalnimi vrvmi, a vendar - bi vi počeli kaj podobnega pri svojih 53 letih?

V Misiji: Nemogoče - Odpadniška nacija (Mission Impossible: Rougue Nation) se bo Ethanova ekipa borila s podobno ekipo, a na zli strani sveta in povezano z vsemi možnimi političnimi koti. Film je režiral Christopher Mc Quarrie, ki je tudi spisal Osumljenih sedem (The Usual Suspects) in prav tako Cruisovega Jacka Reacherja.

Peter Zupanc


Najbolj brano