Soki stavi na mladino

Slovenski bobnar Marko Soršak Soki je pobudnik glasbenega dobrodelnega projekta 20 za 20, ki so ga z veseljem podprli tudi domači glasbeniki ter tuji proizvajalci glasbil.

Soki v svojem naravnem ekosistemu - za bobni Foto: Nataša Urbančič
Soki v svojem naravnem ekosistemu - za bobni Foto: Nataša Urbančič

“Ta projekt je predvsem namenjen mladim, saj želim, da imajo raje v rokah kitaro kot mobilne telefone in druge sodobne naprave za komuniciranje,” nam je zaupal Soki, sicer bobnar zasedbe Elvis Jackson, ki svoje znanje že več let prenaša na številne učence po vsej Sloveniji. “Prva števka 20 predstavlja prav toliko slovenskih glasbenih izvajalcev, ki so se odločili pristopiti k projektu, druga pa seštevek let, ki jih v svojem življenju že namenjam bobnanju,” je podrobneje opisal ime projekta. “In ob tako visokem jubileju sem se odločil, da namesto proslavljanja s šampanjcem raje storim kaj bolj koristnega,” je dodal 34-letni bobnar.

Marku se je tako pred tremi leti porodila ideja za projekt 20 za 20, v sklopu katerega želi slovenskim osnovnim šolam, ki jim primanjkuje instrumentov za učence, priskočiti na pomoč. “K dvajsetim slovenskim izvajalcem, ki so tako ali drugače zaznamovali mojo bobnarsko kariero, sem na vajah ali koncertu sedel za bobne in nastal je glasbeni dokumentarec 20 za 20, ki je izšel maja. Njegov ponosen lastnik lahko postane vsakdo in tako zanj nameni poljubno donacijo. Njena višina je odvisna od zmožnosti posameznika, celotni izkupiček pa bo namenjen nakupu instrumentov za slovenske osnovne šole, ki so 'prijavile' svoj instrumentalni primanjkljaj,« je poudaril.

Sodelujoči na DVD-ju so MI2, Billysi, Big Foot Mama, Kingston, Jan Plestenjak, Bohem, Tabu, Tide, Zmelkoow, Siddharta, KUD Pošta Slovenije, Tinkara Kovač, Čudežna polja, Gušti, Alya, Happy Ol’ McWeasel, Last day here, Vlado Kreslin, Dweal in kajpada Elvis Jackson.

Do sedaj je Sokiju v omenjenem projektu, ki ga podpira Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport uspelo zbrati okoli 2500 evrov, s katerimi bo lahko glasbeno opremo nabavil trem osnovnim šolam. Prva na spisku je šola iz Žirov, ki jo bo v kratkem presenetil z želenimi glasbili.

Projekt je namenjen spodbujanju glasbenega udejstvovanja med mladimi in omogočanju glasbenega izobraževanje tistim, ki si tega sicer ne morejo privoščiti. “Doslej sem poučeval že okoli 1000 mladih bobnarjev in iskreno želim, da ima vsak otrok možnost ukvarjanja z glasbo,” je dejal Marko Soršak, ki je svoj projekt 20 za 20 septembra popeljal kar v Kanado. Na povabilo je namreč obiskal enega vodilnih svetovnih proizvajalcev činel, tovarno Sabian, kjer se je seveda počutil kot riba v vodi. Soki je doživetje sicer opisal z: “Kakor da bi povprečen moški stopil v najboljši striptiz bar.”

Po Sabianovih činelah sicer udarjajo največji svetovni bobnarji, kot so Phill Collins, Mike Portnoy, Niel Peart, John Blackwell, Dave Weckl, Jojo Mayer, Ray Luzier in tudi Justin Bibber. Nedavno se je družbi Sabianovih predstavnikov pridružil tudi Soki, ki je Sabianovo ekipo na sejmu v Frankfurtu očaral z lanskoletno največjo bobnarsko fotografijo in bil hitro povabljen v kanadsko mesto Meductic, kjer v čudoviti pokrajini sredi gozdov kujejo činele za velike in majhne bobnarske mojstre iz vsega sveta. “Činelo izdelujejo približno tri tedne, postopek pa nikakor ni preprost. Dva mojstra dejansko kujeta činele za ves svet. To je nekaj nepredstavljivega, dokler tega ne vidiš na lastne oči,” je povedal. V rockovskem stilu pa živi celo mesto. Poslušajo mestni rock radio, na ulicah igrajo kitare, iz prefinjenih avtomobilov odzvanjajo zvoki električnih kitar. “Nebesa,” je mesto opisal Marko. Cilj omenjenega obiska je bil seveda tudi predstavitev glasbeno-dobrodelnega projekta 20 za 20. Sabianova ekipa je bila nad projektom zelo navdušena in slovenskim osnovnošolcem podarila kar cel set činel. Svoji podarjeni čineli se je Marko odpovedal, saj bo romala v roke tistih, ki jo bolj potrebujejo.

ANA CUKIJATI


Najbolj brano