Otroci pojejo slovenske pesmi in se veselijo

Družba Radio-Tednik Ptuj je skupaj z občinami v Spodnjem Podravju in osnovnimi šolami na tem območju, sodelovalo je 15 občin in 20 osnovnih šol, uspešno izpeljala prvi projekt Otroci pojejo slovenske pesmi in se veselijo.

S polfinalne prireditve v Juršincih.
S polfinalne prireditve v Juršincih. 

Skupaj se je za 17 mest na finalni prireditvi, ki bo 23. decembra v športni dvorani OŠ Ljudski vrt na Ptuju, potegovalo 188 mladih pevk in pevcev, ki so jih za predizbore izbrali v sodelujočih šolah. Finalno prireditev so si organizatorji zamislili tudi kot srečanje vseh sodelujočih šol in občin, na katero bodo vozili brezplačni avtobusi navijačev. Organizirala jih bo družba Radio-Tednik Ptuj, ki je vse nastopajoče nagradila tudi z ročnimi urami. Trije najboljši s finalne prireditve bodo nastopili na tradicionalni Orfejčkovi paradi, ki bo 26. decembra in je največja in najstarejša glasbena prireditev z najboljšimi slovenskimi pevci in skupinami.

Kot je povedal direktor družbe Radio-Tednik Ptuj Drago Slameršak, so se za izvedbo projekta Otroci pojejo slovenske pesmi in se veselijo odločili, da bi spodbudili petje slovenskih pesmi. Otroci so s tem projektom dobili še eno priložnost, da se pokažejo, predstavijo svoj talent, obogatijo svoj vsakdan, se srečajo z drugimi mladimi, ki prav tako radi pojejo in igrajo, ter si morda odprejo še kakšna vrata na svoji življenjski in karierni poti. Spodbujanje petja slovenske pesmi ima nadvse pomembno mesto tudi v utrjevanju slovenske identitete, ki jo vsakodnevno ogrožajo tuji vplivi. Projekt Otroci pojejo slovenske pesmi in se veselijo pa ima tudi dobrodelno noto, izkupiček od vstopnice v višini treh evrov, ki jo bodo plačali le odrasli, bodo namenili za pomoč otrokom, ki jim starši ne morejo plačati udeležbe v šoli v naravi. Posebno presenečenje pa za otroke pripravlja generalna pokroviteljica polfinalnih in finalne prireditve Perutnina Ptuj. Za mlade pevce pa bo svojevrstna nagrada srečanje s pevci in pevkami, katerih pesmi so si izbrali za finalni nastop, če se bodo seveda odzvali vabilu družbe Radio-Tednik Ptuj in s svojo navzočnostjo počastili to edinstveno prireditev. Otroci so jo že v začetku posvojili, četudi je imela tekmovalni značaj.

O projektu so povedali:

Fredi Simonič, prof., dirigent Pihalnega orkestra Ptuj: “Zamisel o pripravi takšnega projekta je res dobra. Mislim, da je tudi v celoti uspel in da je bila večina zadovoljna. Upam, da se bo še razvijal in nadgrajeval. Komisija, ki je ocenjevala mlade pevke in pevce na dveh polfinalnih prireditvah, je imela resnično težko delo. Kot član ocenjevalne komisije lahko povem, da smo ocenjevali izključno petje. Pri pevski skupini nismo ocenjevali samo enega pevca, ampak petje vsakega izmed njih, torej vseh, ki so peli v njej.”

Jakob Feguš, glasbeni pedagog: “Festival je bil dobro zamišljen zato, ker naj bi spodbujal prepevanje slovenskih ljudskih in zabavnih pesmi, ki jih otroci na žalost premalo poznajo in prepevajo. Kot glasbeni pedagog sem spoznal, da otroci potrebujejo pomoč pri izbiri kakovostnih skladb kot tudi pri načinu izvajanja skladb in postavitvi glasu. Zaradi tega mi ni bilo težko izvajati mnogih dodatnih ur. Otroci namreč večinoma poskušajo s popačenimi glasovi slediti glasovnim posebnostim svojih vzornikov in jih čim bolj oponašati, kar pa zagotovo ni najboljše. Izhajali naj bi iz svojega naravnega in prav zato unikatnega glasu. Poudariti je treba tudi, da mora biti prisotna velika mera poguma, da se sam postaviš pred mikrofon in zapoješ. Tako sem tudi pristopil k pripravi šolskega predtekmovanja, ki so ga otroci po začetni zadržanosti dobro sprejeli in se z veliko zagnanostjo dobro pripravili na izbor in na naši šoli pripravili zelo lep predtekmovalni večer.

Žal so se začele pri izborih pojavljati nekatere nedoslednosti, ko so na nekaterih šolskih izborih, kljub drugačnemu dogovoru, začeli izbirati dva izvajalca, kar nekaterim šolam ni bilo omogočeno. Polfinalni večer, ki smo ga gostili v Podlehniku, pa je kljub odličnemu vzdušju in dobri tehnični podpori v prepolni dvorani (okrog 500 ljudi) pokvarilo delo žirije, ki po mojem mnenju ni zmogla dovolj dobro oz. strokovno opraviti svoje naloge in izbrati najboljših po glasovnih sposobnostih. To bi verjetno moralo biti vodilo pevskega festivala. Zato bo v prihodnje treba biti zelo pozoren pri organizaciji prihodnjega otroškega festivala, saj drugače lahko dosežemo nasprotni učinek, kot ga je ta festival želel doseči. Dejstvo je, da je organizirati takšno prireditev za otroke zelo zahtevno in mora zraven tekmovalnega prinašati tudi vzgojni moment.

Otroci niso izdelane osebnosti, ki bi jih kar postavil pred mikrofon in pričakoval, da bodo kar oddelali svoje. Še vedno so to otroci in mora biti za njih takšen festival predvsem priložnost za druženje in zabavo. 'Zvezde' bodo lahko kasneje, ko bodo temu dorasli. Organizatorji in mentorji so imeli torej zelo zahtevno nalogo, ki bo v prihodnjih izvedbah festivala potrebovala še kakšno nadgradnjo.”

Tatjana Vaupotič Zemljič, ravnateljica OŠ Ljudski vrt Ptuj: “Pozdravljam idejo o izvedbi pevskih prireditev Otroci pojejo slovenske pesmi, saj so naši otroci pri izboru pesmi, ki jih želijo peti na nastopih, osredotočeni pretežno na tuje izvajalce in pri tem pogosto niti ne vedo, da imamo odlične slovenske pesmi in da tudi s tem, ko jih sami pojejo, skrbijo za ohranjanje slovenske kulture in jezika. Kolikor mi je uspelo videti nastope, lahko rečem, da se je pokazalo, da imamo veliko pevskih talentov med našimi učenci. Zato strokovna komisija nima lahkega dela, še predvsem zato, ker gre za otroke in je izbor še toliko bolj občutljiva reč. Prepričana pa sem, da bodo vsi nastopajoči s sodelovanjem pridobili pomembne izkušnje, ki jim bodo prišle prav v nadaljnjem življenju.”

Uroš Sagadin, glasbeni pedagog, pevec: “Projekt je naletel na zelo pozitiven odziv v širšem ptujskem okolju kot nekakšna alternativa festivalu Korajža velja in kot lokalna različica šova Slovenija ima talent. Osnovnošolci so tako lahko pokazali svoje pevsko zanje pred svojimi vrstniki na šoli kot tudi izven nje na obeh polfinalnih izborih. Mnogi izmed njih so se zagotovo prvič srečali s petjem na originalne zvočne posnetke in se poistovetili s pevkami in pevci slovenske estrade. Deležni smo bili tudi nekaj nastopov učencev, ki so zraven petja tudi zaigrali, kar je bilo zanje zahtevnejše, obenem pa je prispevalo k večji pestrosti in raznolikosti programa. Ocenjevanje njihovih nastopov - petja - je bila zahtevna in zelo nehvaležna naloga. Ob dejstvu, da so otroci peli pesmi različnih težavnosti in žanrov, je treba omeniti tudi njihovo starostno razliko. Pevske sposobnosti se v letih odraščanja spreminjajo in večajo, hkrati z njimi pa tudi pričakovanja poslušalcev.

Nastopajoči so prepričljivo pokazali, da so sposobni nastopati na velikem odru, odpeti pesem po svojih najboljših močeh in se tako enakovredno kosati z originalnimi izvajalci. Verjamem, da bomo za marsikaterega nastopajočega zagotovo slišali tudi širše, v slovenskem glasbenem prostoru, saj imajo nekateri izmed njih velik potencial. Vsem finalistom želim dobro pripravo in uspešen nastop.”

MAJDA GOZNIK

Foto: Črtomir Goznik


Najbolj brano