Nekaj povsem fantazijskih

Hollywoodski blockbuster je velikokrat kot naboj nostalgije. Jemlje stare zgodbe in jih posname na novo, jih nadaljuje, poveže v skupni univerzum ali jih malo “prepakira” in posname še eno različico. Ponovno in ponovno.

ZF in fantastični elementi so postali skoraj nujni in jih je skoraj nemogoče razločiti. Obstajajo “enodnevni” zaključeni projekti, a so redki. Poseganje po modernih knjigah, ki niso ravno največje uspešnice, je še večja redkost. To je spisek povsem nesramežljivo fantastičnih zgodb, ki jih Hollywood še ni posnel, a jih morda ne bo. Čeprav sploh ne bi bilo slabo, če bi jih … (P. S.: knjige so v angleščini).

Daryl Gregory: Pandemonium. Knjiga, ki ponuja neke vrste razlago za stanje obsedenosti. Pri tem rahlo sloni na idejah Josepha Campbella - tistega, ki je s svojimi deli o arhetipih menda Georgeu Lucasu podal izvorno idejo za Vojno zvezd (Star Wars). Vmešajte v to še asociacije na Phillipa K. Dicka, Junga, na eksorcizem in arhetipske superjunake, ki kot demoni skačejo iz telesa v telo, in dobili boste “hommage superherojev”, ki je obenem eksplozivna mešanica grozljivke in humorja. Glavni junak je bil kot deček obseden z demonom in nenehno praskanje ter ječanje v njegovi glavi je lahko posledica tega, da demon ni nikoli zares odšel. V modernih časih obsedenosti s superheroji je ta zgodba prijetno antiherojska, ne da bi kdajkoli postala zares sovražna.

Norman Spinrad: The Druid King. Norman Spinrad je moral priti, da je Francozom pomagal splesti pol zgodovinsko in pol avanturistično ter rahlo fantastično pripoved o kralju druidov - izreden pripovedovalec, ki ne posega po enostavnih rešitvah, ki noče preprostih likov in ki vas odvede mnogo dlje, kot bi vas zgodovinska zgodba smela odvesti. Asterix in Obelix, čudita se, a še bolj bi se lahko čudile vse tiste zgodbe o Robinu Hoodu, ki šele bodo posnete.

Richard Kadrey: Sandman Slim serija. Če ste kdajkoli brali Neila Gaimana in njegovega Sandmana, ste pri knjigah Richarda Kadreyja do neke mere blizu ponovitvi izkušnje. Ne, knjige Kadreyja niso tako mitsko bogate, tako polne, tako eterično in večno odzvanjajoče - lahko bi rekel, da so kot akcijska različica Sandmana, a z več osredotočenosti na (le) biblične sprehode. A še vedno so zelo zabavne in pri zabavnosti predvsem pomaga perspektiva razvajenega čarovnika, ki pristane v peklu kot gladiator, preživi deset let (peklenskega) mučenja, se vrne žejen maščevanja, pri katerem mu pomagajo odrezana glava nekdanjega sovražnika, zaradi magičnih eksperimentov nikoli starajoči Francoz in “božji FBI” v Los Angelesu, katerega vodja je prelepi angel v ženski podobi in z lastnimi načrti ...

Ben Aaronovitch: Rivers of London. Mlad policist odkrije, da se lahko pogovarja z duhovi - in to je le prvi korak v nizu odkritij, ki se vrstijo kot ovinki na toboganu. Policijska sila v Londonu premore skrito enoto za magijo, v kateri je ena oseba, nekdo skuša krvavo obnoviti staro londonsko lutkovno predstavo in v vse skupaj so vmešane antropomorfizirane reke Londona, od katerih je vsaj ena izredno seksi. Gibljiv, zabaven, akcijski magični prispevek, ki že zdaj lepo miglja z repom ob omembi besedice vizualno, bi bil obenem prava oda zgodovini in posebnostim Londona. Avtor Ben Aaronovitch sicer trenutno piše nadaljevanja, ki so že postala serija.

Peter Zupanc


Najbolj brano