Na narečnih vižah tudi Raubarji in Slovenski muzikantje

Samo dva tedna nas še ločita od letošnjega Večera slovenskih viž v narečju, ki bo 12. junija v Škofji Loki. Festival, ki bo tokrat že petnajsti po vrsti, prireja Radio Sora ob pomoči agencije Geržina Videoton, med desetimi ansambli, ki bodo v atriju Loškega gradu predstavili povsem nove narečne viže, bodo tudi Raubarji in Slovenski muzikantje.

Slovenski muzikantje
Slovenski muzikantje 

Ansambel Raubarji bo nastopil s skladbo Ke se ukop naberema v poljanskem narečju. Gre za mlad ansambel, saj bo letos poleti minilo leto dni od njegove ustanovitve, sestavljajo pa ga štirje člani. Brata Miha (vokal, bobni) in Andreja Gaberška (kontrabas, bas kitara, vokal) iz Peč pri Moravčah ter Miha Križnarja (glavni vokal, kitara) iz Delnic v Poljanski dolini občinstvo pozna iz zdaj že nekdanjega Joc benda, ki se je na Večeru slovenskih viž v narečju predstavil že lani, ko je osvojil nagrado občinstva. Fantom se je na novo pridružil še Blaž Jenkole (harmonika, klaviature, vokal) iz Mavčič pri Kranju. Tam imajo Raubarji tudi vaje, sicer pa ima ansambel sedež v Poljanah.

Fante razveseljuje domača glasba, pa tudi zabavni ritmi jim niso tuji, a kot pravijo, jim zadnje čase po glavi hodi predvsem poljansko narečje, v katerem bodo prepevali na bližajočih se narečnih vižah. Dodali so še, da imajo kraje v Poljanski dolini, kjer imajo največ občinstva, zelo radi.

Slovenski muzikantje se bodo na narečnih vižah predstavili s skladbo Naše d'brwte v kraškem narečju. Začetki ansambla segajo v leto 1965, tako da bodo letos praznovali petdesetletnico delovanja. Že takoj na začetku je ansambel poklicno igral v tujini; glasbeno pot si je utiral predvsem na nemško govorečem območju Evrope, gostoval pa je tudi v Ameriki in Afriki. V tem času je za njim prek pet tisoč nastopov, nekaj milijonov prevoženih kilometrov, posnetih pa že čez štirideset nosilcev zvoka.

V petih desetletjih se je v ansamblu zvrstilo kar precej znanih glasbenikov in pevcev, danes pa ga sestavljajo baritonist in vodja Igor Šink iz Stahovice pri Kamniku, harmonikar Uroš Štibelj iz Škofje Loke, kitarist Bogdan Pahič iz Poljčan, klarinetist Primož Kosec iz Mengša, trobentač Boštjan Bone iz Trebnjega ter pevca Sebastjan Fabčič iz Cola nad Ajdovščino in Danijela Pečnik iz Dravograda. Zasedba se je v zadnjih letih precej pomladila, člani pa so še posebej ponosni na nagrado Oberkrainer award, ki so jo v leta 2008 prejeli kot najboljši izvajalci narodno zabavne glasbe v Evropi.

Ana Šubic


Najbolj brano