Minioni: Sluge vsega sveta v enem rumenem paketu

Igorji, ki v zameno za zlobne opazke prinašajo mrtve zlohotnemu znanstvenemu gospodarju. Vampirski sluge, ki prelisičijo potencialne žrtve v upanju, da bodo nekoč pridobili večno (mrtvo) življenje.

Ah, navsezadnje vsi tisti gangsterski plačanci, ki na migljaj prsta skačejo naproti junaku, zakrivajoč si oči pred filmskim dejstvom, da gre za junaka. Ah, zgodovina in filmska zgodovina sta polni neimenovanih zlikovskih pomočnikov, ki gredo v grob neobžalovani, nevideni in na drugi strani ignorantskega očesa kamere. Slava jim, pravijo Minioni (Minions).

Še ena primerjava: prikličite si v spomin Anthonyja Hopkinsa v filmu Ostanki dneva (The Remains of the Day), kako se mu vkotičkih oči sveti nikoli izpuščena solza, ko se odloča, da bo potencialno romanco in strast žrtvoval za dolžnost in zvestobo gospodarju. Minionom se v očeh ne bi svetilo nič - rekli bi adijo in šli iskat gospodarja. Šefa, kot mu rečejo z eno redkih prepoznavnih besed njihovega skoraj, a ne povsem portugalskega jezika, v katerem prednjači še uporaba besede banana.

Minioni so majhni, rumeni in zelo podobni nekim drugim bitjem. So pretirano ustrežljivi, neverjetno delavni, lahkoverni in smešno nerodni. Vsi nosijo očala, radi pojejo, niso ustvarjalni, toda znajo izdelati vse, stvari vzamejo dobesedno, nenehno kopirajo, sporazumevajo pa se v jeziku, ki ga v originalnem animiranem filmu Jaz, baraba (Despicable Me) ne more razumeti nihče drug kot oni sami in seveda njihov vzvišeni vodja Gru.

Da, možno je argumentirati, da je celotna minionska ideja kot neke vrste rasističen komentar na azijske rase. (Še angleščine se ne morejo zares naučiti!)

Pravzaprav Minioni niso zares povsem nerazpoznavni, ko jih želimo ločiti med seboj. V filmu, ki pravkar prihaja v kina, bodo Stuart, Kevin in Bob poskušali doseči individualnost in preprečiti uničenje vsega … minionskega.

Originalen film Jaz, baraba (Despicable Me) je prišel na platna leta 2010; nadaljevanje je sledilo leta 2012. Animirani film Minioni skuša slediti popularnosti malih rumenih in seveda bo pri tem brzel po samem robu stalne nevarnosti podobnih projektov. Kar je zanimivo, morda celo izredno zabavno kot stranska (množica) likov, lahko postane dolgočasno in nesposobno voditi film, če vstopi v glavno vlogo.

Po drugi strani so filmi z malo pobarvanimi humanoidnimi liki v Sloveniji ponavadi sprejeti izredno dobro - na primer Smrkci (The Smurfs). V tekmovanju s filmom Jurski svet (Jurassic World) lahko ravno Minioni prevzamejo štafeto poletnega rekorda.

Režiserja animiranega filma sta Kyle Balda in Pierre Cofffin (ki je obenem tudi glas vseh Minionov), v vlogi izjemno - oh, najbolj - zlobne zlobnice na svetu pa v originalu nastopa in govori Sandra Bullock.

Peter Zupanc


Najbolj brano