Kdo je mrtev?

1980. Predsednik občine prihaja! Med potenciranimi protokolarnimi pripravami obiska, v katerih sodeluje skoraj vsak krajan, od vaške opravljivke do miličnikov, učiteljice, “švercerja”, krčmarja, razen seveda vaškega župnika, se zvrstijo številne zmešnjave. Ko predsednik vendarle prispe, pa se prvomajska gostija in naslednji dnevi spremenijo v en sam velik problem ... Kdo je mrtev? Film s tem naslovom si boste lahko ogledali v petek, 29. maja, v Mestnem kinu Metropol; gre za delo režiserja Timoteja Jevšenaka.

> Prva asociacija ob sinopsisu - lepo je videti leto 1980 upodobljeno na filmu …

“Malo je prikazov tega obdobja, tako v filmu kot tudi v gledališču, čeprav je bilo to leto prelomno za polpreteklo zgodovino v našem prostoru, torej za Jugoslavijo in seveda s tem tudi Slovenijo. Konec sedemdesetih bi se naj zgodovinsko potrjeno že začel tako imenovani začetek konca naše bivše skupne države, ki ga je sprožilo tudi prelomno leto 1980, s tem mislim smrt predsednika Josipa Broza Tita.”

> Ampak uprizoriti to obdobje je za nizkoproračunsko produkcijo verjetno lep zalogaj ... Kako ste opravili s kostumi in sceno?

“Res je, ogromno truda je bilo vloženega v iskanje rekvizitov, kostumov in pa sploh primernih mest za snemanje, da bi z njimi lahko najbolje prikazali čas in prostor. Pri tem sem bil izjemno pikolovski, saj sem želel, da je vse videti, kolikor je to le možno, kot takrat. Kot ste omenili, naš film je nizkoproračunski (saj smo navsezadnje posneli celovečerni film z eno samo kamero), če bi se lahko sploh tako izrazili, saj smo bili praktično skoraj brez finančnih sredstev: še tisto, kar smo imeli, smo porabili le za hrano, gorivo za starodobnike, ki se ponosno svetijo v filmu, in cigarete za kajenje na setu, saj se je v tistih časih kadilo na veliko (smeh).”

> Drina ali filter 57?

“Filter 57, seveda, najbolj prodajane cigarete pri nas v tistem času …”

> Zakaj ravno ta zgodba?

“Vas s svojo izmišljenostjo karikirano pooseblja vse manjše kraje takrat in tudi danes. Ne samo s krajem, tudi z liki lahko potegnemo vzporednice do današnjega časa, na primer, inšpektor predstavlja birokratski politični organ, medtem ko predsednik občine požrešno politiko, v karikiranem dobesednem pomenu besede. Zgodba se sicer dogaja v strnjenem prostoru, in sicer v zelo majhni vasi Višnjevo, ki je seveda izmišljena, vemo le, da leži nekje na Štajerskem v bližini Celja.”

> Nenazadnje, Tim, koliko ste stari?

“Letos jih bom dopolnil 20, sem študent na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani, ukvarjam se tudi z gledališčem, nazadnje pa me je poneslo še do filma.

Vem, sem generacija, ki navsezadnje sploh ni bila rojena in ni živela v času, ki ga prikazujemo, vendar se veliko zanimam predvsem za polpreteklo zgodovino in zato vem, kaj se je dogajalo, vsaj po zgodovinskih pričevanjih in dejstvih. Menim, da premalo mladih sploh pozna in se zanima to obdobje.”

> Kdaj ste pravzaprav snemali film?

“Snemali smo ga v obdobju med letoma 2013 in 2014, predvsem poleti.”

> Ne čakate na FSF, film boste predvajali v art mreži. Bo sledila turneja?

“Poskusili bomo tudi seveda na FSF, za naprej pa razmišljamo o predvajanjih v letnih kinih in, kot ste rekli, o art mreži, saj je film nekaj posebnega. S tem mislim, da ni povsem klasičen, tako v produkcijskem smislu in režiji. V prihodnje bi pa mogoče ciljali tudi na kakšno republiko bivše Jugoslavije.”

PETER ZUPANC


Najbolj brano