Illumenium: Bi podprli neodvisno skupino iz Estonije?

“Oprostite, govorite angleško? Da? Smo neodvisna zasedba iz Estonije in lahko nas podprete tako, da kupite našo ploščo,” sta pred enim koprskih trgovskih centrov mimoidoče nagovarjala člana estonske zasedbe Illumenium, 18-letni kitarist Jordan Pärnin 20-letni basist Romy Leis. Na vprašanje, kdo danes sploh še kupuje cedeje, odgovarjata: prav vsi.

“Imamo skladbo The Facebook, v kateri denimo pravimo, naj 
gredo mladi ven, med ljudi, ne pa da se na sončen dan 
pogovarjajo s prijatelji prek facebooka,” sporočajo člani 
skupine Illumenium. Foto: Mg
“Imamo skladbo The Facebook, v kateri denimo pravimo, naj gredo mladi ven, med ljudi, ne pa da se na sončen dan pogovarjajo s prijatelji prek facebooka,” sporočajo člani skupine Illumenium. Foto: Mg

“Kar počnemo je pravzaprav tako imenovani 'face to face crowdfunding'. V obraz smo pogledali domala vsakega darovalca in našega potencialnega oboževalca. Bili smo na ulicah, parkiriščih, pred nakupovalnimi središči številnih mest in jih videli, oni pa nas. V dveh letih smo denimo nabrali 30.000 sledilcev na facebooku,” je zadovoljen Jordan Pärn, ki se je po končani srednji šoli odločil, da se posveti izključno glasbi.

Pa so pri svojem nagovarjanju poslušalcev uspešni? “Seveda smo! Ljudje vsepovsod kupujejo plošče, da bi podprli glasbo. Ploščo lahko imajo za suvenir, za darilo prijatelju …” pravi Romy Leis. Prepričanje, da ljudje ne kupujejo fizičnih nosilcev glasbe, zatrjuje, nikakor ne drži. “Razlika je le v tem, da v Nemčiji že na prvi pogled veš, kdo bo kupil tvoj cede in kdo ne, v Sloveniji pa je to nemogoče. Vsak je potencialni kupec in dejansko naš album kupujejo ljudje najrazličnejših starosti in profilov,” pravita.

Kupci sami določijo ceno, najpogosteje za nakup namenijo od 10 do 15 evrov, marsikdo “posebej dobro razpoložen” pa jim je primaknil že dvajsetaka, s čimer je album močno presegel povprečno ceno v specializiranih trgovinah, kakršnih je tudi pri nas vse manj. Illumenum so prisotni na vseh pomembnejših družabnih omrežjih in pri spletnih posrednikih glasbe, kakršni so soundcloud, youtube in spotify, in kajpada imajo spletno stran illumenium.com. “A kdor resnično želi podpreti skupino, kupi ploščo. Če znaš uporabljati splet, boš vedno lahko pretočil brezplačno glasbo, vendar s tem skupine še nisi podprl,” pravi basist skupine, ki je pravzaprav nenehno na turneji in je lani nastopila tudi v Mariboru in Ljubljani.

Vendar zakaj kupiti ploščo, ne da bi jo slišali? Sogovornika imata odgovor pripravljen: “Če vprašajo po glasbi, jim jo predvajamo s telefonom, nekateri gredo poslušat v avto … Veliko pa jih nima niti časa, v slogu, daj mi ploščo in srečno!”

Illumenium, ki v energični glasbi stapljajo grunge, hard rock, metal in celo blues, na trenutni evropski turneji promovirajo drugo ploščo, naslovljeno Towards Endless 8. V Koper so se menda prišli sprostit, saj imajo zaradi sprememb v zasedbi mesečni premor, med katerim novi člani, med njimi tudi naš sogovornik Jordan, vadijo skladbe. Tudi sicer je skupina z leti doživela mnoge prevetritve. Pod imenom Defrage so posneli dve plošči, ko je zapustil skupino stari pevec, da bi postal policist in se posvetil družini, pa so se pred dvema letoma preimenovali v Illumenium.

Nekoliko so spremenili slog in ubrali za spoznanje bolj melodične viže. Po razhodu z drugi pevcem in kitaristom, čigar velika predanost bluesu se ni nikakor vklapljala v težnje ostalih članov po precej hitrejšem tempu, je petje prevzel dotedanji bobnar Kari Kärner.

Po nedavnem koncertiranju v Avstriji bodo oktobra nastopili v Bolgariji, še prej bodo obiskali Benetke, Francijo in druge kraje, kjer bodo nadaljevali promocijske aktivnosti iz obraza v obraz. A tudi zanje je internet nadvse pomemben: z njegovo pomočjo pridejo do najcenejših začasnih bivališč, pa tudi do vadbenih prostorov, kakršen je bil tokrat koprskem zaledju, blizu Sv. Antona. “Internet je lahko dober, a tudi zelo slab prijatelj. Imamo skladbo The Facebook, v kateri denimo pravimo, naj gredo mladi ven, med ljudi, ne pa da se na sončen dan pogovarjajo s prijatelji prek facebooka,” pravi Romy.

Teme kar 18 skladb, zbranih na novi plošči, so najrazličnejše, med njimi so mnoge družbenokritične. Ena takih je denimo Save Us From Religion, v kateri so kritični do vseh svetovnih religij, zanjo pa so leta 2009 - tedaj še kot Defrage - prejeli tudi estonsko nagrado MTV Music Award za najboljši video. “Religije zasužnjujejo ljudi in služijo predvsem nadzoru množic. Ne verjamemo vanje. Mislim, da je v Estoniji verjetno 80 odstotkov ljudi, ki niso zapriseženi nobeni religiji,” poudarja Jordan. In zakaj je pri njih tako? “Ker znamo misliti. Bog morda res obstaja, a ne želim verjeti v nobenega, ne v krščanskega ne v druge. Religije ubijajo ljudi.”

MG


Najbolj brano