Glasbo ustvarjajo skupaj

Deep Scene je rockovska zasedba, ki se je poslušalcem prvič predstavila marca lani. Sestavljajo jo člani, stari od osemnajst do enaindvajset let, ki jih povezuje ljubezen do glasbe. Kranjski kitarist Domen Gorjanc, basist Matic Verbič iz Jarš pri Mengšu, bobnar Sašo Prvinšek in pevka Eva Kovačič Ivanjko iz Domžal skupaj ustvarjajo že dobro leto.

Deep Scene
Deep Scene 

Vsi se z glasbo ukvarjajo že od malih nog in so bili del različnih glasbenih skupin, kot Deep Scene pa so na oder prvič stopili marca 2013, in sicer v okviru koncerta neuveljavljenih glasbenih skupin na kranjskem TrainStation Squatu.

Rock jih združuje

Kasneje so nastopili še v škofjeloškem mladinskem kulturnem centru Pri Rdeči Ostrigi, na dijaški zabavi Srednje šole za oblikovanje in fotografijo Ljubljana ter v Tržiču v sodelovanju s KUD Ampus.

Čeprav pripadajo različnim glasbenim žanrom, jih druži rock, ki se bolje prodaja, saj dobro zveni tudi v kombinaciji z drugimi glasbenimi zvrstmi, na primer funkom ali džezom. Glasbo ustvarjajo skupaj, saj je vložek vsakega člana zelo pomemben. Če bi namreč besedila pisal le en član skupine, bi se ta začela ponavljati, tako pa ohranjajo raznolikost, dinamičnost in spontanost. Pišejo iz lastnih življenjskih izkušenj, zaradi spontanosti, ki je skupini ne manjka, pa navdih in ideje za besedila ostajajo: “Greš v Pariz, sediš pod Eifflovim stolpom, na pamet ti pade besedilo, ga zapišeš na papirček ali račun, prideš domov in ugotoviš, da imaš novo skladbo,” pojasni Eva.

Deep Scene se lahko pohvali z dvema priredbama - My My, Hey HeyNeila Younga in White Rabbit skupine Jefferson Airplane - ter z več kot petnajstimi avtorskimi skladbami. Med slednjimi je poslušalcem najbolj znana pesem The Trip, ki govori o potovanju in tako kot vse druge skladbe omogoča različne interpretacije. Refren, pravijo člani zasedbe, mora zajeti bistvo in biti melodičen, da si ga ljudje hitreje zapomnijo, drugi deli skladbe pa so lahko disharmonični, nerimani in podobno. Vse to člani banda izpopolnjujejo na vajah, ki potekajo dvakrat tedensko - ob petkih in sobotah, vadijo pa tudi sami ali na način improviziranega igranja z drugimi glasbeniki, znanega kot jam session.

Takšni in drugačni vzorniki

Konkretnih vzornikov nimajo, saj so pri večini glasbenih zasedb tako prednosti kot tudi pomanjkljivosti. Pri vsakem glasbenem izvajalcu so zato pozorni na tisto, kar se lahko od njih naučijo, sami pa se na vajah osredotočijo na lastne pomanjkljivosti in jih skušajo odpraviti. Vendar pa improvizacija še vedno ostaja pomemben del glasbenega ustvarjanja, saj s tem, ko se vsak ustvarjalec vživi in je del tega, kar počne, ohranja pristnost, medtem ko pretirana naučenost to prvinskost pogosto izniči.

Kljub inspiraciji, trudu in vztrajnosti se novonastale glasbene zasedbe težko uveljavijo. Prepuščene so same sebi in lastnim poznanstvom ter nastopanjem na prireditvah brez vstopnine, kamor pride več ljudi: “Iščemo koncerte, kjer glasbeniki igrajo za pivo in kokice, torej niso plačani, dobijo le kupone za pijačo in morda tudi hrano. Le na tovrstnih nastopih nas bo slišalo največ ljudi, saj za koncert neznane skupine nihče ne bo plačal niti dva evra,” razloži Domen.

Glasba je premalo

Ker samo z ustvarjanjem glasbe člani Deep Scene ne morejo preživeti, opravljajo različna študentska dela in se še vedno šolajo. Eva obiskuje Škofijsko klasično gimnazijo in je članica MPZ Amen ter Dekliškega zbora sv. Stanislava, Matic je dijak srednje poklicne šole, ki živi za bas, Sašo študent Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo in član Godbe Domžale, Domen pa študira na Biotehniški fakulteti in sodeluje pri stranskih projektih, ki jih nikoli ne zmanjka, ter se občasno znajde tudi s kitaro na ulici.

Fantje in dekle v medsebojnem sodelovanju najbolj cenijo to, da se lahko o vsem odkrito pogovorijo in si tega ne zamerijo. To je namreč pogoj za dobre odnose, sicer slednji propadejo. Poleg tega jim je skupno tudi to, da se njihova življenja vrtijo okoli glasbe, ki ima svoj čar ravno zaradi tega, ker ustvarjajo zase, se vanjo poglobijo in se skoznjo izražajo. “Glasba je terapija,” pove Domen in poudari, da če bi se kdor koli v skupini zamenjal, ne bi bilo več enako, bend bi skrenil s poti, spremenil pa bi se tudi glasbeni žanr. Vsak namreč skladbe dojema na svoj način, zato v določenem trenutku pride do točke, ko so člani glasbene zasedbe nenadomestljivi, pojasnjuje.

Deep Scene v prihodnosti načrtuje še več atraktivnih in raznolikih koncertov, snemanje avtorskih pesmi in neprestano izpopolnjevanje, saj se stvari vedno da še izboljšati. “Keep up the good work” je njihovo geslo, in čeprav v glasbi ni denarja, poudarjajo, da so tam ljudje, ki glasbo čutijo z dušo in srcem, to pa je tudi najpomembnejše.

NASTJA BOJIĆ


Najbolj brano