Glasba in film (in Amy Winehouse)

Poseben glas in poslušljive pesmi ter nagrade. In slava, seveda. Borba z drogami in alkoholom v zasebnem življenju. Smrt v mladih letih - pri sedemindvajsetih. Življenje Amy Winehouse se zdi kot ustvarjeno za film in režiser Asif Kapadia vam to življenje prinaša pred oči v dokumentarcu Amy.

Amy
Amy 

Starši so ga zavrnili, čeprav so najprej privolili v uporabo osebnih zapisov, kritiki pa ga cenijo (no, film je bil predvajan v Cannesu). Film zapira poletno platno ljubljanskega projekta Film pod zvezdami in takoj zatem prihaja v kinodvorane. In če vam bo pred ogledom Amy ali po njem rok živec zatrepetal in vam bodo noge zacepetale, lahko iščete poživilo v nekaterih od slednjih projektov.

The Kids are Allright o skupini Who zajema koncertne posnetke, intervjuje in tudi promocijske materiale; dokumentarec je bil sneman pet let in dokončan prav pred smrtjo bobnarja Keitha Moona. Kdo so Who? Oh, prosim … Samo eden najbolj vplivnih rock skupin na svetu.

The Decline of Western Civilization režiserke Penelope Spheeris obnavlja dogodke na losangeleški rock sceni od 1979 do 1980. Drugi del se osredotoča na metal sceno in čas od leta 1986 do 1988; nadaljevanje je posvečeno punku. Da, gre za trilogijo, ki je v mnogih krogih postala kultna. Seveda to ni film o enem zvezdniku (in za oboževalce posameznikov), a je poln glasbe, drog in še česa. V filmu najdete Black Flag, Germs in druge neodvisne skupine. This is Spinal Tap, enega najbolj znanih rock filmov - mockumentarec, ki ga zlahka vzamete za resničnega - je režiral Rob Reiner. Satira, bizarnost, ekscentričnost in glasba v enem samem nadvse gledljivem paketu.

Marley je seveda film o Bobu Marleyju - na plano je prišel leta 2012. Verno predstavitev mišljenja, glasbe in kariere kralja reggae glasbe smo si ogledali tudi pri nas, prav tako v art mreži. Pravzaprav gre za odličen film, povsem primeren tudi za tiste, ki niso oboževalci te vrste glasbe.

Moderno? Montage of Heck je film o skupini Nirvana in predvsem o vodilnem članu Kurtu Cobainu; precej nov film je kot dokumentarec avtoriziran, posnel pa ga je Brett Morgen.

In če smo že pri Nirvani, Sound CityDavea Grohla (da, kot režiserja) je film o legendarnem snemalnem studiu - v filmu se med drugim pojavijo John Fogerty, Mick Fleetwood in Paul McCartney; lahko mu rečete tudi film ljubezni o analognem snemanju (in torej na nek način tudi umiranju le-tega …). Grohl tudi kot režiser žanje precejšnje pohvale.

Anvil! The Story of Anvil je film o dveh zdaj že ostarelih metalcih, ki še vedno nista našla svojega uspeha, čeprav ni možno reči, da zaradi pomanjkanja trmoglavosti. V filmu ne slišite niti ene pesmi. Hm, morda glasba navsezadnje niti ni tako pomembna kot zaobljuba otroških sanjam. In za domači priokus - če pohitite, lahko v nekaterih kinih še ujamete film Kdo=Mi2?Rudija Urana, dokumentarec o trenutno najboljši slovenski rock skupini. In kar je še bolje, ti fantje so še živi (in brcajo, kot bi rekli Simple Minds).

PETER ZUPANC


Najbolj brano