Festival z ekološko noto

Bled bo med 16. in 20. junijem gostil že drugi filmski festival. Tudi tokrat bo posvečen vodi, in sicer skrbi, upravljanju, ohranjanju ter čiščenju.

Soustanovitelja in organizatorja blejskega filmskega festivala 
Marko Gajić in Daniel Utješanović (desno) pred Festivalno 
dvorano, kjer bo potekala večina filmskih projekcij.   Foto: Tina Dokl
Soustanovitelja in organizatorja blejskega filmskega festivala Marko Gajić in Daniel Utješanović (desno) pred Festivalno dvorano, kjer bo potekala večina filmskih projekcij.  Foto: Tina Dokl

Druga izdaja festivala, ki sodi med redke, toda vse bolj pomembne okoljske festivale na svetu, bo poskrbela, kot se za pravi filmski festival spodobi, za veliko kakovostnih filmov, filmskih zvezd in glamurja. Poleg tekmovalnih programov celovečernih in dokumentarnih filmov tako tudi letos ne bo izostal bogat spremljevalni program.

Predsednik častnega odbora festivala Rade Šerbedžija je izrazil veselje ob festivalu, ki bo po njegovih besedah zagotovo uspešen. Mednarodno uveljavljeni filmski ustvarjalec je dejal, da si organizatorji želijo, da bi festival vzeli za svojega vsi Slovenci, ki ljubijo film, in da bi njihov ekološki projekt za zaščito vode postal tradicionalna zgodba, pri kateri bi se jim pridružili aktivisti iz vse Slovenije.

Pestra filmska ponudba

V okviru festivala bo na ogled osem dokumentarnih filmov, osem igranih filmov, dve tako imenovani “open air” predvajanji, kratek mladinski film o vodi, trije intervjuji z razgledom s posebnimi zvezdami, pa tudi dve premieri. Ena izmed njih bo projekcija dokumentarnega filma o zdravilcu in zdravniku Arnoldu Rikliju, “očetu” blejskega turizma, druga pa zdaj ostaja še presenečenje, ki ga pripravlja družba Cineplexx.

Med dokumentarci velja izpostaviti filma o morskih nomadih, norveškega No Word for Worry (Ni besede za zaskrbljenost) in poljskega Walking Under Water (Hoja pod vodo), ter A Turning Tide in the Life of Man (Usodni val človeškega življenja), francosko epopejo - film so snemali osem let! - o irskem ribiču in njegovem neskončnem boju s sodnimi mlini. Med igranimi celovečerci gledalce čaka film Konec potrpljenja priznanega nemškega režiserja Christiana Wagnerja, v retrospektivah pa filmi nagrajevanega poljskega režiserja Krzysztofa Zanussija, ki je v karieri režiral kar osemdeset filmov.

Blejski filmski festival predstavlja za Slovence stik z najnovejšo svetovno kinematografijo, še posebej iz dežel, katerih filmov ponavadi ne vidimo na naših platnih. “Filmi na festivalu bodo vseh žanrov in tematik, tako da bodo zagotovo pritegnili pozornost gledalcev,” pravi producentka festivala in članica častnega odbora festivala Dunja Klemenc, ki se še zlasti veseli vnovičnega sodelovanja Evropske filmske akademije, ki je s festivalom sodelovala že lani. Na Bledu se bodo tako ponovno sestali ljudje, ki kreirajo evropsko filmsko politiko in ustvarjalnost. To, da bodo prišli v Slovenijo, kjer se bodo lahko tudi seznanili z možnostmi, ki jih ta nudi, je po besedah Klemenčeve izjemno pomembno, saj je pri nas premalo sredstev za film in smo v veliki meri odvisni od koprodukcij.

Bogat spremljevalni program z dobrodelno noto

Program se po besedah soustanovitelja in organizatorja festivala Daniela Utješanovića naslanja na lanskega, razširili pa so ga z mladinskim programom, s katerim želijo prispevati k opozarjanju na pomembnost kulture in ekologije že pri mladih. V ta namen so na gorenjskih osnovnih in srednjih šolah potekali natečaji, najboljši film mladih ustvarjalcev pa bo prikazan na blejskem festivalu. Obetata se tudi dve posebni projekciji ter več intervjujev z uglednimi filmskimi ustvarjalci na Blejskem gradu - neuradno naj bi festival obiskali: kanadski, z oskarjem nagrajeni režiser Paul Haggis (režiser Usodne nesreče, scenarist Punčke za milijon dolarjev), legendarna ameriška igralka Terry Moore (Mestece Peyton) ter znani igralec Gary Busey (Dan velikih valov). “Želja je, da festival dobi na prepoznavnosti in pomenu, film pa je pri tem dobra iztočnica. Naprej nas žene predvsem moto: Z gibljivimi slikami do boljšega sveta,” je še dodal Utješanović.

Letos so organizatorji vzpostavili sodelovanje z mednarodno fundacijo igralcev Matta Damona in Garrya Whiteawater.org, ki deluje po vsem svetu in ljudem omogoča dostop do pitne vode in do sanitarij. Tako bodo 21. junija na Bledu priredili turnir golfa, zbrana sredstva pa bodo namenili omenjeni fundaciji. Poleg tega letos v še večjem obsegu sodelujejo s Slovensko potapljaško zvezo, s katero čistijo pet lokacij. Ob koncu maja so tako že očistili Blejsko jezero, načrtovani pa sta tudi očiščevalni akciji morja ob naši obali ter reke Krke. Marko Gajić, soustanovitelj in organizator festivala, je ob tem izrazil ponos in zadovoljstvo, da jim ob strani stojijo lokalna skupnost, občina Bled in sponzorji. Kot je dejal, brez te podpre ne bi bilo festivala.

Ponosni so tudi, da so del vsebin IEDC in da lahko v svet pošiljajo dobre novice iz Slovenije. Tako bo na dan odprtja festivala, v torek, 16. junija, potekal simpozij, na katerem bodo poudarili pomen vode kot osnovne človekove dobrine, pa tudi s tem povezane odgovornosti in priložnosti. Simpozija se bodo udeležili številni znani in strokovni gostje, med drugim strokovnjak za sladke vode Stuart Orr iz organizacije WWF, klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj ter svetovni aktivist Tomo Križnar, ki bo zagotovo komentiral manipulacije z vodo za dosego strateških političnih ciljev.

Z močno ekološko noto blejski filmski festival tako še krepi svojo karizmo in pomembnost, in sicer tako s filmsko ponudbo kot tudi s spremljevalnim programom. Bled bo tako pet dni utripal v ritmu filma, zaključna slovesnost pa bo v soboto, 20. junija - po finalni filmski projekciji v Festivalni dvorani, potekala na Blejskem otoku.

SAMO LESJAK


Najbolj brano