Biografije: geniji, takšni in drugačni

Morda so krivi oskarji. Morda je kriva Oprah Winfrey. Kdorkoli je že kriv, vsekakor je ta sezona v ameriških kinematografih deležna mnogih biografij. Vsaj nekaj teh filmov bo prišlo tudi v naša kina. Film Neuklonljivi (Unbroken) režiserke Angeline Jolie je že na ogled; sledijo nekateri drugi naslovi, ki pravkar prihajajo v kina ali se bodo tam znašli kmalu.

Igra imitacije: Benedict Cumberbatch Foto: Jack English
Igra imitacije: Benedict Cumberbatch Foto: Jack English

Alan Turing: angleški računalniški genij, eden od starost sveta računalništva, ena najpomembnejših senc, ki se skrivajo za oblikami in definirajo naš moderen svet, če mu že ne dirigirajo. Človek, ki se je igral z ničlami in enicami, izumil računalnik, kot ga poznamo, ki je pomagal zaveznikom v boju proti Nemčiji in ki je nazadnje umrl zasramovan zaradi cianida; najverjetneje je šlo za samomor. Vsekakor je jemal hormonske injekcije, da bi se izognil ječi, v katero bi sicer moral romati, ker je bil gej. Igra ga Benedict Cumberbatch, film ima naslov Igra imitacije (The Imitation Game).

Stephen Hawking: legendarni astrofizik, človek, ki nam pojasnjuje najbolj temne in neverjetne skrivnosti univerzuma in je obenem prikovan na invalidski voziček ter mu pri govoru pomaga mehanska naprava. Film Teorija vsega (The Theory of Everything) se sicer menda bolj kot karkoli drugega osredotoča na njegovo ljubezensko življenje - mnogi kritiki so pravili, da gledalcev ogled filma ne bo naredil prav nič pametnejših. Po drugi strani je Hawkingu film menda precej všeč - predvsem zaradi igre Eddieja Redmaynea.

Mark Schultz: Mark ni ravno genij, temveč rokoborec. Je pa film Foxcatcher: Boj z norostjo (Foxcatcher) prav tako posnet po resnični zgodbi. Dva brata stopita pod okrilje multimilijonarja in osebne zamere ter motivi kmalu privrejo na dan. Kot zanimivost: za razliko od Hawkinga je Schultz prav pred kratkim izjavil, da se s filmom absolutno ne strinja, da je čista fikcija. (Kar je sicer povsem dobra definicija filmske umetnosti nasploh). So pa stvari še bolj zanimive in dišijo po obljubljenih odrezanih konjskih glavah ali čekih pod blazino - kajti Schultz je kot svetovalec sodeloval pri snemanju filma. In je sprva film hvalil. Ah, včasih je resničnost dejansko mnogo bolj zanimiva kot ... fikcija.

Martin Luther King Jr.: slavni ameriški borec za pravice temnopoltih in slavni govorec, čigar govori še vedno obujajo duhove ne tako mrtve in ne tako pozabljene preteklosti. Pravzaprav še ni povsem zanesljivo, če bo film Selma, biografija tega velikana, prišel na domača platna, a predvidevamo lahko, da bo. Za spodbudo vsem, ki se biografijam izogibate: kritiki so nad filmom popolnoma navdušeni (na Rotten Tomatoes je imel nekaj časa 100 odstotkov kritiških glasov, kar je redek podvig) in vsi nadvse enoglasno hvalijo Davida Oyelowa kot Kinga. Oskarjevski nastop - ali vsaj nominacija?

PETER ZUPANC


Najbolj brano