Animateka: potep po animiranih svetovih

Od Portugalske do vesolja, od volčje do nemogoče ljubezni in nazaj od Afrike do Japonske - sedem celovečercev in mnogo drugih programskih sklopov, vse to sestavlja letošnjo Animateko.

Festival bodo odprli s filmom Deček in svet
Festival bodo odprli s filmom Deček in svet 

Častno mesto poslednjega festivala v tem letu doma torej pripada 11. Animateki, ki bo od 8. do 14. decembra v Kinodvoru in Slovenski kinoteki. Kasneje bodo predvidoma filmi s festivala potovali po določenih mestih v Sloveniji.

Animateka ne pomeni le šopka animiranih filmov v klasičnem celovečernem pomenu besede, temveč tudi pogovore, kratke filme ... Nekatere pomembne letošnje sekcije so Slonov tekmovalni program in Slonova sekcija za družine, EU-študentski tekmovalni program, svetovni jagodni izbor, vzhodnoevropska in srednjeevropska panorama, retrospektiva Omnibus v animiranem filmu (ki prav tako združuje nekaj celovečercev). Poleg tega so zraven tudi “odposlanci” Cartoon d'or oziroma prejemniki evropske nagrade za najboljši animirani kratki film - vključno z naravnost nenehno nagrajevanim BolesomŠpele Čadež ...

Celovečerne podrobnosti: festival bodo odprli s filmom Deček in svet (O menino o e mundo) režiserja Ala Abreua - govori o portugalskem dečku, ki se s podeželja odpravi v mesto; kritika sodobne potrošniške družbe.

Volčja otroka (Ookami Kodamo no ame to Yuki) režiserja Mamoruja Hosode, čudovita japonska animirana volkodlaška pravljica o vzgajanju otrok. Več v recenzijah.

Kamenje v mojem žepu (Rocks in My Pocket) režiserke Signe Baumane. Kar se začne kot pravljica o babici, skriti v gozdu, se nadaljuje kot pripoved o boju z boleznijo, imenovano depresija.

Lisa Limone in Maroc Orange: Drzna ljubezenska zgodba (Lisa Limone and Maroc Orange: A Rapid Love Story) režiserja Maita Laasa. Pojoča zaljubljenca iz različnih svetov, Romeo in Julija iz vesolja - zgodba o ljubezni, migracijah in denarju, podkrepljena z operami. (Če to ne zveni noro zanimivo ...)

Ostržek (Pinocchio) režiserja Enza D'Ale. Da, klasična italijanska pravljica v povsem moderni animirani preobleki.

Aya iz Yopougona (Aya de Yopougon), režija Marguerite Abouet in Clement Oubrerie. Delavska soseska v Abidžanu v sedemdesetih letih in pisana druščina likov. Pogled na Afriko, ki ni povsem običajen, in obenem zgodba o neki državi.

Jasmin (Jasmine) režija Alain Ughetto - spomini na nekdanjo ljubezensko zvezo, Teheran in Pariz, politika in sentimentalnost, vse to v sedemdeset minut trajajočih premikih plastelina.

Seveda vse našteto ni drugega kot hiter presek dogajanja na letošnjem festivalu-vse podrobnosti dobite na internetni strani http://animateka.si/2014/sl/.

Peter Zupanc


Najbolj brano