“Šport drži svet skupaj”

Športne drame niso ravno pogost gost naših kinematografov - sploh pa ne domače. Torej je neke vrste posebnost, da se te dni končuje snemanje neodvisnega športnega filma Zadnji krog.

 Foto: Blaz Sluga
Foto: Blaz Sluga

Producent (oziroma tudi scenarist) Igor Pečoler, s katerim smo se pogovarjali, in režiser Marko Slatinek sta v sodelovanju z mlado ekipo praktično brez proračuna posnela sporočilno dramo, ki je na nek način še eno znamenje, kako zelo v Slovenijo (končno!) prihaja žanrski film.

Zgodba: Marcel je mlad športnik, srednješolec, tik pred pomembno tekmo. Na zadnji dan šole je povabljen na zabavo, na kateri se bo znašlo tudi njegovo nekdanje dekle. Marcel se nenadoma znajde pred dilemo, čemu in komu nakloniti več pozornosti ...

> Po prebiranju podatkov o filmu sem imel občutek, da ste izbrali športno zgodbo, ker poudarja optimizem nasproti vsem modernim pesimizmom. Koliko se motim?

“Zgodba filma Zadnji krog je sicer romantična drama s športnim pridihom. Sam moto filma Življenje je tek proti svojim sanjam govori o tem, da se vsi v življenju borimo za svoje cilje, a da je pot do teh ciljev zelo težka in strma, predvsem pa polna ovir, ki jih lahko premagamo le s trdno voljo in vero vase! Tako želimo s filmom na nek način motivirati vse mlade, ne samo športnike, ampak celotno populacijo, da se borijo za svoje cilje in jih tudi dosežejo!”

> Če pogledamo trenutno stanje ne le Slovenije, ampak sveta, kaj nas sploh še drži skupaj? Odgovor je en sam: šport! “V naši zgodbi je šport le simbol, skozi katerega želimo pokazati širšo plat zgodbe.”

> Kako je zgodba nastala?

“ S prijateljem (režiserjem filma Markom Slatinkom) sva pred dobrima dvema letoma svoje življenje želela zapečatiti na list papirja in tako sva pravzaprav iz svojih življenj dobila zgodbo in z njo odličen scenarij.

Zgodba nima le športne plati, ampak na nek način govori o vsakdanjem življenju. Vsak od nas si ustvarja svojo pot v življenju, vsi tečemo po njej. Kako daleč pritečemo, pa je odvisno, kako močni in vztrajni smo ter koliko ovir lahko premagamo.”

O filmu: Igor Pečoler je študent 2. letnika Inštituta in akademije za multimedije v Ljubljani. Sodeloval je pri mnogih projektih: 20 let NUDE, Vloga za Emo, In memoriam Toše ... Mark Slatinek je študent 2. letnika informatike in tehnologije komuniciranja FERI, z videoprodukcijo je sodeloval v sklopu dijaške spletne televizije VITV v Šolskem centru Celje. Glavna igralca v filmu sta Saša Šižgorič in Nejc Jezernik. Saša je igrala v raznih kratkih filmih, Nejc pa je trenutno član celjskega ljubiteljskega gledališča KUD Zarja Trnovlje. Glasbo za film izvaja skupina Jackson. Med mnogimi sponzorji filma sta tudi Celjski mladinski center in Vokal BK studio.

> Omenili ste 600 ur prostovoljnega dela s prostovoljci pri nastajanju filma. Kako jih prepričate v sodelovanje?

“Ti prostovoljci so moja odlična ekipa mladih filmskih ustvarjalcev. Eden izmed ciljev tega projekta je bil združiti čim več mladih nadebudnih ustvarjalcev sedme umetnosti in ustvariti kvaliteten izdelek! To so ljudje, ki živijo za film, za ustvarjanje - v Sloveniji se je ta veja umetnosti že tako razvila in razširila, da so ljudje več kot željni sodelovati pri takšnih projektih.”

> Kdaj mislite, da bo film posnet in kakšno nadaljnjo pot mu želite oziroma načrtujete?

“Snemanje filma smo pričeli avgusta, končali pa ga bomo te dni. Kot producent si želim film seveda predstaviti ljudem. Eden izmed ciljev projekta je bil, da film pokažemo čim večjemu občinstvu. Predvidevamo, da bo film predpremierno na sporedu maja prihodnje leto. Želel pa bi ga prijaviti tudi na razne filmske festivale.”

PETER ZUPANC


Najbolj brano