Živahna dneva v Šempasu

V soboto in nedeljo so v Šempasu priredili že deveti Festival vin, ki je namenjen predvsem predstavitvi lokalnih sort in lokalne pridelave. Zlasti v nedeljo je bilo na festivalskem prizorišču zelo živahno, oba dneva pa so degustacijo vin in oljčnih olj dopolnjevale delavnice, v ponedeljek tudi posvet o nuji povezovanja v turizmu.

 Foto: Leo Caharija
Foto: Leo Caharija

ŠEMPAS > Na ponedeljkovem posvetu o nuji povezovanja deležnikov v vinskem turizmu je Cristina Vojić Krajcar, vodja marketinga v Turističnem združenju Istre, ki je v širši regiji prepoznana kot primer dobre prakse v gastronomskem turizmu, izpostavila pomen oblikovanja strateškega načrta za krepitev prepoznavnosti in programsko pestrost, prav tako pa nujo selekcije ponudbe glede na kakovost. Vipavski sogovorniki, Dejana Baša iz Turistične zveze Nova Gorica ter Franc Vodopivec s turistične kmetije Slavček in Jordan Cigoj s turistične kmetije Arkade, so ugotavljali, da je povezovanja v Vipavski dolini premalo, da so energije preveč razdrobljene in da jih je potrebno povezati. Na to so apelirali tudi drugi ponudniki iz publike. Med drugim so ugotovili, da je za turista, ki pride od daleč, tudi razdalja med morjem in Vipavsko dolino zanemarljiva. Skupna ugotovitev je bila, da je Vipavska dolina izjemno lepa in velikanski potencial in da je turistične priložnosti, ki jih ponuja z avtentičnimi doživetji potrebno izkoristiti. udeleženci pogovora so si bili edini, da je za skupno pot naprej potrebno čim več dogovarjanja in sodelovanja.

Oljčno olje v jedeh

Na prvi festivalski delavnici v nedeljo popoldan je Milena Bučar Miklavčič, vodja nacionalnega panela za senzorično ocenjevanje oljčnih olj, udeležencem predstavila možnosti obogatitve hrane z oljčnim oljem. Olja različno intenzivne sadnosti so dobila partnerje v različnih jedeh, mocareli, h kateri prija oljčno olje izrazitejšega okusa, surovemu in kuhanemu janežu, leči ter kuhanemu piščancu.

Na drugi nedeljski delavnici sta Ivan Peršolja, predsednik Društva za razvoj pivske kulture Sommelier Slovenije, in Aleš Kristančič, direktor konzorcija Brda, popeljala udeležence v preteklost in iskala spoj med tradicionalnimi velikonočnimi jedmi (kuhana vratovina, fulje, potica) in vini starih sort, od rebule preko šipona do pokalce.

Postrv in vino

Publicist Toni Gomišček in Marjetka Plesničar sta na ponedeljkovi delavnici Soča in Vipava, postrv in vino, predstavila več načinov mariniranja filejev velikih postrvi, rezine katerih so potem dobile dopolnitev v različnih oljčnih oljih in kisih, seveda pa tudi v zelenu, rebuli, malvaziji, beli zvrsti in celo barberi iz Vipavske doline.

Za svojevrstno popestritev festivala v Šempasu so poskrbeli gostinci iz Žogice, gostilne Winkler, Branik in Bric, ki so ob skorajšnji 100. obletnici začetka bojev na Soški fronti oživeli prehransko dediščino tistih težkih časov. Začelo se je s pokanjem, v vojaška oblačila izpred stotih leti odeti gostinci pa so ponudili čompe s skuto in panceto, pršut in še nekaj enostavnih, a okusnih jedi.

Spomladanski šempaski festival je utrdil prepoznavnost kot pomemben gastronomski dogodek in srečevališči s starimi in novimi okusi. OC


Najbolj brano