Zima tokrat misli resno

Obsežno ciklonsko območje nad Sredozemljem je trajalo dlje od pričakovanega. V minulih dneh se je res krepil celinski anticiklon in se je zato povečal dotok razmeroma hladnega severovzhodnega zraka, vendar ob hkratnem vztrajanju zelo vlažnega območja v naši bližini. Zato so prevladovali oblaki in je pogosto deževalo, ob prizemni ohladitvi pa je prišlo tudi do težav ...

Nad Sredozemljem še vztraja obsežno ciklonsko območje.
Nad Sredozemljem še vztraja obsežno ciklonsko območje. 

V prvi vrsti naj omenimo žled, ki je nastal ob izrazitem temperaturnem obratu v nekaterih predelih na višini nad okrog 500 ali 600 metrov. Zgornji sloji so bili topli, v nižjih slojih pa se je zadrževal razmeroma mrzel zrak.

Višji sloji so bili pretopli

Mnogi so se spraševali, zakaj je kljub temperaturi, ki je bila občasno le komajda pozitivna, venomer deževalo in se povečini ni prikazala niti snežinka. Odgovor gre iskati v dogajanju v višjih slojih. Ničta izoterma je bila vse te dni nad višino 2000 metrov, povečini tudi krepko, temperatura na višini 1500 metrov v prostem ozračju pa je bila tudi do 8 stopinj Celzija višja od dolgoletnega povprečja in se je zadrževala med +3 in +8 stopinjami Celzija. V takih razmerah je seveda nemogoče, da bi nižjih predelih snežilo.

Danes in jutri podobno, prihodnji teden sprememba

Danes in jutri se bo v bistvu nadaljevala vremenska slika iz preteklih dni. Naše območje bo še pod hkratnim (v glavnem obrobnim) vplivom obsežnega sredozemskega ciklonskega območja in celinskega anticiklona na severovzhodu, ki nam bo z burjico pošiljal občasno hladnejši zrak. Danes in jutri bo zato prevladovalo oblačno vreme, občasno se bodo pojavljale rahle krajevne padavine. Še bo pihala burja.

V prihodnjem tednu kaže na občutnejšo spremembo. Zadnjič smo pisali, da bo zadišalo po zimi, tokrat pa lahko zapišemo, da se bo prihodnji teden po vsej verjetnosti prikazala zima. Obsežno območje arktičnega zraka, ki se trenutno zadržuje nad severnoevropskimi predeli, se bo namreč v dveh različnih fazah spuščalo proti Sredozemlju in bo, kot kaže, doseglo tudi naše kraje.

Prvi spust arktičnega zraka v noči na torek

Prvi spust pričajemo v noči na torek. Severnoatlantska višinska dolina bo od severozahoda zajela tudi naše območje. Hladen zrak bo obšel Alpe tudi na zahodni strani, zato bo nad Tirenskim morjem nastalo ciklonsko območje. V noči na torek, ko bo ciklon najbližji našim krajem - nato se bo, kot kaže, pomikal proti jugu - bo prišlo do poslabšanja in bodo možne manjše krajevne padavine. Ozračje se bo ohlajalo, zapihala bo močna burja s sunki, ki bodo v Tržaškem zalivu predvidoma presegali hitrost 100 km/h. Spuščala se bo tudi meja sneženja. Občasno bo lahko rahlo snežilo tudi pod nadmorsko višino 500 metrov. Ni izključeno, da se bo kakšna snežinka prikazala tudi na Kraški planoti, prehodno lahko celo ob morju. V vsakem primeru bodo količine padavin skromne, ponekod jih morda tudi ne bo. Temperatura bo padla, hladno bo.

Proti koncu tedna bo arktični zrak preplavil naše območje

Od torka, ko se bo vreme izboljšalo, kaže na prehodno nekajdnevno premirje, že od četrtka ali petka pa se bo proti nam, če sodimo po sedanjih izračunih, spuščala nova višinska dolina z občutnejšim zalogajem arktičnega zraka. Kaže, da bo arktični zrak proti koncu tedna v celoti uspel zaobjeti naše območje in da bo hkrati nastal prizemni ciklon. Če se bo to res uresničilo, je zelo verjetno, da bodo proti koncu prihodnjega tedna razmere povsem zimske. Temperature bodo padle, pihali bodo okrepljeni severovzhodni vetrovi, snežilo pa bi lahko do nižin, morda prehodno tudi ob morju.BRA


Najbolj brano